STR: powolny powrót do pandemicznej „normalności”

Obłożenie hoteli miejskich w listopadzie oscylowało wokół 50 proc., gdy dwa lata wcześniej od 60 do 80 proc.; średnie ceny między 250 a 290 zł, a RevPAR wynosił ok. 120-150 zł, gdy dwa lata wcześniej 150-250 zł. Dość nieoczekiwanie najwyższe przychody z dostępnego pokoju odnotowały warszawskie hotele – blisko 155 zł, ale i tak o ponad 100 zł niższe niż przed dwoma laty.

Tegoroczny listopad przypominał nieco zeszłoroczny wrzesień. Hotelarze wchodzili w miesiąc z całkiem pozytywnymi nastrojami – jak na czasy pandemii – po wcześniejszym okresie stopniowego odbudowywania się rynków, nawet miejskich, nie mówiąc o turystycznych, które biły rekordy przychodowe z 2019 r. Koniec miesiąca przywołał już jednak wszystkie koszmary z ubiegłego roku. A grudzień je potwierdził. Czwarta fala pandemii była wprawdzie oczywista, ale objawiła się w najbardziej pesymistycznym scenariuszu – liczba zakażeń osiągnęła poziom z poprzedniej jesieni, gdy nie było jeszcze szczepionek, drastycznie wzrosła liczba zgonów, a w szpitalach zaczynały kończyć się miejsca na oddziałach covidowych. Do tego wykryto nowy superwariant wirusa. Bezpośrednim efektem dla branży hotelarskiej był powrót limitów obłożenia najpierw do 50 proc. (nie licząc zaszczepionych), a w połowie grudnia zaostrzono je do 30 proc. Więc wyniki [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.