7 NAJ 2021

Już po raz 13. „Hotelarz” przyznaje nagrody 7 NAJ (bo w siedmiu kategoriach). Wyróżniamy nimi ludzi, hotele, marki i sieci za ich NAJwiększy wpływ na polski rynek hotelarski w mijającym roku. Kolejnym trudnym roku ze względu na pandemię i jej wpływ na hotelarstwo. Ale wbrew pozorom było z kogo i z czego wybierać, a w poszczególnych kategoriach mieliśmy czasami bardziej problem z nadmiarem dobrych kandydatur niż z ich niedoborem. Co świadczy o tym, że polskie hotelarstwo, mimo najcięższego okresu w całej swojej historii, wciąż się rozwija i nic nie jest mu straszne.WŁADYSŁAW GROCHOWSKI Właściciel i prezes Grupy Arche

Jeden z 10 Hotelarzy 10-lecia inauguruje też następną dekadę tytułem Hotelarza Roku, zresztą kolejnym, bo zdobył go też w roku 2016 (drugi hotelarz w 13-letniej historii naszej nagrody, który został nią wyróżniony więcej niż jeden raz po Gheorghe’u Cristescu). Bo też zasłużył na nią jak nikt inny, tak dzięki imponującemu rozwojowi sieci Arche w tym roku, jak i swojemu zaangażowaniu w działania prospołeczne. Sieć Arche Hotele powiększyła się w 2021 r. o ok. 800 pokoi w nowych obiektach otwartych Warszawie (druga część Arche Poloneza z 250 pokojami, która razem z pierwszą tworzy 400-pokojowy kompleks), we Wrocławiu (pierwszy hotel działający przy lotnisku w tym mieście), w Pile (w Pile! ze 158 pokojami) i w kompleksie Dwór Uphagena w Gdańsku.

Rozpoczęto też inwestycje w kupione pod koniec ub.r. kompleksy w Nałęczowie z 300 pokojami i Mielnie z 500 pokojami, a także w zakupiony wcześniej zabytkowy obiekt we Wrocławiu z 85 pokojami. W tym roku Arche kupiło też m.in. 56-hektarową działkę w Konstancinie-Jeziornie, gdzie oprócz osiedla mieszkaniowego planowany jest hotel w budynku dawnej fabryki papieru. Jak mówi Władysław Grochowski w wywiadzie dla „Hotelarza”, w przygotowaniu ma 19 inwestycji hotelowych. A jeszcze w połowie ubiegłej dekady Arche to były cztery hotele z ok. 450 pokojami, w tym jeden w Siedlcach. Dziś to ok. 3,5 tys. pokoi w blisko 20 obiektach, a Arche stało się największą polską siecią hotelową. Ale tytuł Człowieka Roku Polskiego Hotelarstwa należy się też Władysławowi Grochowskiemu za jego szczere zaangażowanie w działalność społeczną, nazywaną w korporacjach CSR-em (społeczną odpowiedzialnością biznesu), a w jego przypadku płynącą po prostu z głębokiego wewnętrznego przekonania.

Obiekty Arche stają się regionalnymi ośrodkami kultury, aktywizują lokalne społeczności, w tym seniorów, pomagają pracownikom i ich dzieciom rozwijać swoje pasje, dają pracę osobom z niepełnosprawnością intelektualną, którymi zajmuje się Fundacja Leny Grochowskiej. W tym roku o Władysławie Grochowskim było też głośno w związku z jego „Listem otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej”, który napisał poruszony sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, „jako obywatel Rzeczypospolitej oraz jako człowiek, który przez całe życie za jedną z największych wartości uważa wolność i godność człowieka”.

„W moich działaniach najwyższą wartością dla mnie zawsze była pomoc człowiekowi, zmniejszenie nierówności społecznych i czyste środowisko (…). Nie możemy zamknąć oczu, zatkać uszu na wołanie o pomoc z naszej wschodniej granicy”. Zadeklarował, że wspólnie z Fundacją Leny Grochowskiej przyjmie minimum 100 rodzin uchodźców, zapewni im mieszkania i pracę, a dzieciom edukację i rozwój w Polsce. I wkrótce, we współpracy z rządem, przyjmie pierwsze rodziny z Afganistanu. Generalnie polskie hotelarstwo może być z niego dumne, bo buduje jego jakość i wartość, nie tylko materialną.

HALL OF FAME
LUDZIE ROKU „HOTELARZA”
2020: Gheorghe Cristescu
2019: Janusz Mitulski
2018: Gheorghe Cristescu
2017: Jan i Szymon Wróblewscy
2016: Władysław Grochowski
2015: Gilles Clavie
2014: Ireneusz Węgłowski
2013: Małgorzata Morek
2012: Gheorghe Cristescu
2011: Andrzej Dowgiałło
2010: Jan Wójcikiewicz
2009: Wiesław, Leszek i Tadeusz Likusow

Wyróżnienia

Jacek Stasikowski , Dyrektor ds. rozwoju w Polsce sieci Accor

W tym roku ogłoszone zostały plany otwarcia sześciu nowych hoteli franczyzowych i w zarządzaniu pod markami Accoru z blisko 1,2 tys. pokoi, wynegocjowane przez Jacka Stasikowskiego. Imponująca skuteczność. A do tego otwartych zostało kilka hoteli podpisanych przez niego wcześniej. Wśród ogłoszonych umów są Mercure w Szczyrku z ok. 450 pokojami, Mövenpicki we Wrocławiu, w Poznaniu, Zakopanem i Karpaczu oraz MGallery w Karpaczu. To najlepszy rok pod względem rozwoju Accoru w Polsce od wielu lat i najlepszy rok Jacka Stasikowskiego od rozpoczęcia pracy w Accorze w 2018 r.
Dariusz Surynt, Prezes zarządu sieci Górskie Resorty

Twórca jednej z dziesięciu największych obecnie sieci hotelarskich w Polsce. W tym roku ruszył 5-gwiazdkowy Crystal Mountain z 491 pokojami w Wiśle – największy obiekt hotelarski otwarty w 2021 r. Powstaje 291-pokojowy Elements Hotel z Świeradowie- -Zdroju, który otwarty ma zostać w 2022 r. Poza dużymi rodzinnymi kompleksami hotelowo-apartamentowymi rozbudowywana jest też linia kameralnych obiektów dla dorosłych Five Seasons. Po stworzeniu kilkunastu obiektów z ok. 2 tys. pokoi i apartamentów w górach, w przyszłym roku sieć rozpocznie ekspansję nad morzem.

Łukasz Płoszyński , Wiceprezes sieci Focus Hotels

W tym roku sieć Focus Hotels powiększyła się o trzy obiekty z 260 pokojami, przekraczając próg 1 tys. pokoi – otwarty został hotel w Szczecinie pod nowo stworzoną marką Grand Focus oraz wydzierżawiono dwa działające hotele pod markę Focus Premium w Elblągu i koło Lublina. A w pierwszym półroczu 2022 r. ruszyć mają trzy kolejne z ok. 390 pokojami, w tym flagowy obiekt w Warszawie z 234 pokojami. Focus Hotels zbliża się do pierwszej dziesiątki największych graczy na polskim rynku hotelarskim, a ten dynamiczny rozwój w dużym stopniu zawdzięcza Łukaszowi Płoszyńskiemu, odpowiadającemu za strategię rozwoju, marketing i współpracę z kluczowymi partnerami.

DEBIUT ROKU
(ex aequo)

REZYDENT MGALLERY, Sopot

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *