Higieniczne czyszczenie sauny z zastosowaniem parownicy profesjonalnej   MATERIAŁ PARTNERA

Sauny mokre i suche obecne są w większości hoteli, aquaparków czy ośrodków SPA. Miejsca te wymagają regularnej, szczególnej dbałości o czystość. Higieniczne warunki na najwyższym poziomie można utrzymywać dzięki profesjonalnym urządzeniom Kärcher. Niezależnie od materiałów, jakich użyto do budowy sauny lub elementów jej wyposażenia, do czyszczenia sauny najlepiej użyć profesjonalnej parownicy. Pozwala ona na pozbycie się uporczywych zabrudzeń oraz szkodliwych drobnoustrojów.

Sauna mokra, sucha czy parowa? Na czym polega różnica?

Korzystanie z sauny to świetny sposób na relaks połączony z wieloma korzyściami dla zdrowia - stąd ich duża popularność. Sauny różnią się między sobą głównie ze względu na warunki panujące w środku, czyli temperaturę i wilgotność powietrza. Inny jest także materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze są sauny suche, parowe i mokre.

Sauna sucha (fińska) zbudowana jest z drewna. Elementem grzewczym jest piec ze specjalnymi kamieniami, które podgrzewają elektryczne grzałki. W czasie korzystania z sauny skały polewa się wodą, aby tymczasowo podnieść poziom wilgotności powietrza. Temperatura w saunie suchej wynosi 60-110°C, natomiast wilgotność powietrza waha się w zakresie 5-15%.

Sauna parowa (rzymska) najczęściej wyłożona jest płytkami ceramicznymi (mozaika), ale może być też wykonana z tworzywa sztucznego. Wyróżnia się wilgotnością powietrza na poziomie 40-100% i temperaturą w granicach 45-55ºC. W saunie parowej wykorzystuje się piec utrzymujący temperaturę oraz parownik, czyli generator gorącej pary wodnej.

Popularna jest także sauna mokra, która zbudowana jest z drewna. Przy temperaturze 50-65°C panuje tam wilgotność na poziomie 20-40%. W saunie mokrej znajduje się piec ogrzewający kamienie oraz dozownik wody do ich polewania lub generator pary podnoszący wilgotność.

Sauna - jakie korzyści dla zdrowia płyną z korzystania z sauny?

Każdy rodzaj sauny ma nieco inne właściwości i w odmienny sposób wpływa na organizm, chociaż korzyści dla zdrowia są zasadniczo podobne. Podniesienie temperatury ciała sprawia, że organizm zachowuje się tak samo jak w przypadku gorączki, a więc zwiększa produkcję czerwonych i białych krwinek. Poprawia się także krążenie krwi, gospodarka tlenowa, uwalniają się endorfiny i kortyzol, następuje także obniżenie napięcia mięśni oskrzeli oraz przyspieszenie procesów przemiany materii. W efekcie sauna:

 • dodaje energii i pobudza
 • relaksuje i odpręża
 • wzmacnia odporność organizmu
 • pomaga usuwać toksyny z organizmu
 • obniża napięcie mięśni
 • poprawia pracę serca i układu krążenia
 • zmniejsza dolegliwości reumatyczne
 • poprawia wydolność i ogólną kondycję
 • poprawia stan skóry, nawilża ją, oczyszcza i regeneruje
 • korzystnie wpływa na stan włosów
 • sprzyja redukcji masy ciała.

To tylko niektóre korzyści, jakie wynikają z pobytu w saunie. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją także przeciwwskazania. Korzystanie z sauny nie jest zalecane w przypadku: chorób krążenia, występowania żylaków, ciężkich chorób ogólnoustrojowych, chorób przewlekłych czy schorzeń skóry.

Czyszczenie sauny - kiedy należy czyścić i dezynfekować saunę? 

Sauna z uwagi na swój charakter powinna być regularnie czyszczona i dezynfekowana. Pozwala to zminimalizować ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Wpływa także na zachowanie estetyki i żywotności łaźni. Trzeba też mieć świadomość, że wysoki poziom higieny jest istotny dla osób, które z niej korzystają. Dbanie o czystość ma zatem znaczenie nie tylko ze względów higienicznych, ale także wpływa na pozytywny odbiór miejsca przez użytkowników, co daje przewagę konkurencyjną.

Sprzątanie sauny może mieć nieco inny zakres z uwagi na materiał, z którego jest wykonana, niemniej ogólne zasady są jednakowe. Saunę należy czyścić po każdym seansie. Szczególną uwagę warto zwrócić na podłogę, aby użytkownicy czuli się komfortowo chodząc boso. Wilgotną szmatką należy umyć siedziska, półki, leżanki, oparcia, a zwłaszcza miejsca wokół nóżek, gdzie często zbiera się brud, który może być pożywką dla bakterii. Koniecznie jest również dokładne osuszenie sauny.

Co najmniej raz na dwa tygodnie należy dokładnie umyć i zdezynfekować saunę przy pomocy specjalistycznych detergentów przeznaczonych do tego celu. Zabronione jest stosowanie innych środków chemicznych, używanych do sprzątania. Mogą one być groźne dla zdrowia użytkowników oraz powodować uszkodzenia wyposażenia.

Gruntowne czyszczenie i dezynfekcję sauny przeprowadza się raz w miesiącu. Jest to szczególnie istotne, gdy z łaźni korzysta większa liczba osób. Najczęściej wykorzystuje się do tego preparaty na bazie chloru, który ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze.

Podczas czyszczenia sauny należy zwrócić uwagę na piec, zwłaszcza jeżeli jest opalany węglem lub drewnem. Wówczas konieczne jest systematyczne usuwanie popiołu z paleniska. Najlepiej wykorzystać odkurzacz do popiołu, co pozwoli uniknąć rozsypywania się resztek po podłodze. W przypadku pieców elektrycznych wystarczy czyszczenie wilgotną szmatką.

Profesjonalna parownica idealnym urządzeniem do czyszczenia sauny

Rekomendowanym urządzeniem do higienicznego czyszczenia sauny jest profesjonalna parownica. Urządzenie skutecznie usuwa zabrudzenia oraz drobnoustroje bez pomocy środków chemicznych, gwarantując wysoki poziom higieny. Stosowanie parownicy ma niewątpliwą przewagę nad tradycyjnymi metodami sprzątania. Zalet czyszczenia parowego i stosowania parownicy do mycia sauny jest znacznie więcej.

Parownice zapewniają wysoką skuteczność i dokładność usuwania zabrudzeń. Generują gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Jej cząsteczki z dużą prędkością uderzają w powierzchnię, docierając w każdą szczelinę i trudno dostępne miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sauny, gdzie występuje dużo zakamarków. Ponadto czyszczenie nie wymaga szorowania, co podnosi efektywność pracy i oszczędza czas.

Czyszczenie parowe nie wymaga stosowania detergentów. Niesie to za sobą szereg korzyści. Mycie sauny przy pomocy środków chemicznych stwarza bowiem zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Może prowadzić też do uszkodzenia łaźni, np. utraty koloru lub zniszczenia faktury materiału, z którego jest zbudowana. Parownica jest bezpieczna dla czyszczonych powierzchni. Ponadto kondensat pary wodnej nie zostawia na powierzchni potencjalnie alergizujących resztek. Jest to istotne w saunie – powinny tam panować zdrowe warunki, nie stanowiące zagrożenia. Czyszczenie parą wodną ma jeszcze jedną zaletę – eliminuje konieczność kupowania specjalistycznych preparatów. Zmniejsza to koszty operacyjne.

Co ważne, parownica generuje parę wodną o temperaturze aż 100℃. Dzięki temu skutecznie zmniejsza liczbę mikroorganizmów na czyszczonych powierzchniach (przy właściwym nanoszeniu pary). Warto wiedzieć, że większość drobnoustrojów ginie już w temperaturze powyżej 70°C. Profesjonalna parownica pomaga zatem utrzymać wysoki poziom higieny, bez stosowania środków chemicznych. Poza tym nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju sauny, bez względu na materiał.

Czyszczenie i konserwacja sauny z drewna

Czyszczenie sauny wykonanej z drewna wymaga szczególnej ostrożności z uwagi na surowy i niezabezpieczony materiał. Warto przeciwdziałać uszkodzeniom już na etapie korzystania z sauny jak również dbać o jej odpowiednie czyszczenie po seansach. Zaniedbania mogą bowiem prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń - drewno zaatakowane przez pleśń wymaga wymiany. Podczas seansu należy używać ręcznika, by ciało nie miało bezpośredniego kontaktu z drewnem. Pot wraz z wydzielanymi toksynami z łatwością wnika w naturalny surowiec i może go odbarwiać. Poza tym stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.

Preparaty tradycyjnie stosowane do czyszczenia sauny mogą zawierać szkodliwe substancje, które wnikają w strukturę drewna i uwalniają się przy wysokich temperaturach. Przebywające w saunie osoby są zatem narażone na wdychanie toksyn, co jest niekorzystne dla zdrowia i zarazem sprzeczne z ideą saunowania. Nawet ręczniki wykorzystywane w łaźni nie powinny być prane w zbyt dużej ilości detergentów, a przede wszystkim środkach wybielających.

Tylko stosowanie profesjonalnej parownicy do czyszczenia sauny pozwala wyeliminować środki chemiczne, a przy tym zachować nienaganną higienę. Warto także podkreślić, że wysokiej klasy urządzenia do mycia parowego generują parę wodną o niskim stopniu wilgotności. Pozwala to uniknąć moczenia drewna.

Pielęgnacja drewnianej konstrukcji sauny powinna obejmować także szlifowanie raz w roku. Duże zabrudzenia czy przebarwienia najlepiej przetrzeć papierem ściernym lub specjalną szlifierką. Pozwala to przywrócić ładny wygląd elementom oraz przedłużyć żywotność i trwałość sauny.

Czyszczenie kabiny sauny wykonanej ze szkła

Sauny z bocznymi ścianami i drzwiami wykonanymi ze szkła najczęściej posiadają drewniane wyposażenie. W takim przypadku proces czyszczenia najlepiej przeprowadzić używając parownicy. Jeśli elementy wykonane są z innych materiałów, mycie parą wodną także jest najskuteczniejszą i bezpieczną metodą usuwania zabrudzeń oraz drobnoustrojów. Tworzywa sztuczne są wrażliwe na działanie środków chemicznych, pod wpływem których mogą stracić kolor.

Profesjonalna parownica doskonale nadaje się do mycia elementów szklanych w saunach. Warto wiedzieć, że podczas wytwarzania pary wodnej zachodzi proces demineralizacji. W efekcie kondensat ma takie same właściwości, jakie posiada woda destylowana. Dzięki temu na szybach nie powstają smugi i zacieki. To zdecydowana przewaga nad myciem szkła przy pomocy wody i płynów.

Czyszczenie sauny wyłożonej płytkami kamiennymi lub ceramicznymi

Mycie sauny wyłożonej płytkami ceramicznymi lub kamiennymi jest pod pewnymi względami łatwiejsze niż łaźni drewnianej. Materiały te są dość odporne na działanie środków chemicznych i mechaniczne czyszczenie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ można uszkodzić kamienie naturalne i spoiny między płytkami.

Do mycia sauny można także wykorzystać wodę. Stosowanie tej pochodzącej z wodociągów powoduje jednak powstawanie osadów kamiennych wskutek wytrącania się węglanu wapnia pod wpływem wysokiej temperatury lub odparowywania wilgoci.

W saunach wyłożonych płytkami dużym problemem są zbierające się na suficie, ścianach oraz siedziskach skropliny, które zawierają substancje zapachowe, minerały, cząsteczki tkanki tłuszczowej, zanieczyszczenia itp. Po wyschnięciu pozostawiają zaś widoczne ślady.

Rekomendowanym urządzeniem do czyszczenia sauny wykonanej z płytek ceramicznych lub kamiennych jest profesjonalna parownica. Przede wszystkim jest bezpieczna dla tego typu materiałów i nie powoduje uszkodzeń. Dzięki demineralizacji pary wodnej nie pozostawia osadów wapiennych. Wyróżnia się natomiast wysoką skutecznością usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń, nawet uciążliwych.

Parownica doskonale sprawdza się do czyszczenia fug między płytkami. Spoiny mają porowatą powierzchnię, co sprawia, że brud łatwiej i mocniej przywiera, a wilgoć szybciej wnika. Staje się to zatem idealne środowisko do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Tylko cząsteczki gorącej pary wodnej wyrzucane z dużą prędkością dogłębnie czyszczą każdą szczelinę, zapewniając higieniczną czystość w każdym zakamarku w saunie.

Czyszczenie natrysków w kompleksie saunowym

Profesjonalna parownica to urządzenie, które sprawdza się do czyszczenia całego kompleksu - nie tylko sauny, ale także zimnego natrysku, który jest elementem każdego seansu. Urządzenie dokładnie usuwa brud i kamień z płytek, armatury oraz odpływu. Dociera do każdej szczeliny, znacznie ułatwiając pracę. Eliminuje także konieczność szorowania, co pozwala uniknąć powstawania zarysowań na delikatnych powierzchniach.

Profesjonalna parownica Kärcher SG 4/4 - higieniczna czystość

Profesjonalna parownica SG 4/4 Kärcher łączy doskonałe parametry pracy, łatwość obsługi i wysoki komfort użytkowania. Generuje parę wodną o ciśnieniu 4 bar i temperaturze 100°C, co przekłada się na dokładne, szybkie i higieniczne czyszczenie. Parownica ma uniwersalne zastosowanie. Nadaje się do higienicznego mycia różnych powierzchni. Doskonale usuwa wiele rodzajów zanieczyszczeń, w tym także tłuste i silnie przylegające osady, bez stosowania środków chemicznych.

Profesjonalne parownice Kärcher używane w prawidłowy sposób usuwają z twardych powierzchni do 99,999% wirusów otoczkowych*, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także do 99,99% bezotoczkowych adeno-, rota- i norowirusów**. Wykazują również wysoką skuteczność eliminacji do 99,999% bakterii powszechnie występujących na powierzchniach***[1] Skuteczność działania profesjonalnych parownic Kärcher zgodnie z normą EN 16615 potwierdzona została przez certyfikat zewnętrznego laboratorium.

Zaletą parownicy jest także przemyślana konstrukcja. Posiada system 2 zbiorników o łącznej pojemności 4 l. Umożliwia to pracę w trybie ciągłym, a wodę można uzupełnić w czasie użytkowania. Urządzenie jest też błyskawicznie gotowe do działania, ponieważ podgrzewana jest tylko część wody. Parownica posiada funkcję VapoHydro, która umożliwia płynną regulację stopnia wilgotności pary w zależności od zapotrzebowania - od suchej pary aż po strumień gorącej wody do spłukiwania.

Parownica SG 4/4 jest również przyjazna dla użytkownika. Posiada zintegrowany wskaźnik temperatury, schowek do przechowywania akcesoriów na obudowie, hak na kabel oraz uchwyt na rury. Czytelny panel kontrolny informuje zaś o statusie urządzenia i ułatwia obsługę.

Wybór profesjonalnej parownicy Kärcher do higienicznego czyszczenia sauny to rozwiązanie przynoszące realne korzyści - higieniczną czystość oraz niskie koszty eksploatacji.

Przejdź do oferty: Profesjonalne parownica Kärcher – ceny i opinie >>


[1] Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

Źródła:
https://www.parkwodny.pl/saunarium/abc-saunowania/
https://www.doz.pl/czytelnia/a15511-Sauna__wlasciwosci_i_przeciwwskazania._Jak_korzystac_z_saunyfinskiej_parowej_mokrej_oraz_z_sauny_infrared
https://perspirex.com.pl/blog/sauna-poznaj-korzysci-dla-twojego-zdrowia/
http://www.polskietowarzystwosaunowe.pl/saunowicze/rodzaje-saun
https://basenyisauny.pl/dbac-o-saune-by-sluzyla-dlugie-lata/
https://muratordom.pl/wnetrza/lazienka/konserwacja-sauny-aa-y3zh-spPx-zHrK.html
https://penny.pl/porady/sauna-z-drewna-konserwacja-i-czyszczenia/
https://www.zitpol-sauna.pl/blog/sprzatanie-sauny-jak-troszczyc-sie-o-czystosc-w-saunie/
http://plywalnieibaseny.pl/jak-zadbac-o-nasze-sauny/
https://www.kaercher.com/int/disinfectant-and-hygiene-solutions/thermal-disinfection.html?#article1266706
https://www.youtube.com/watch?v=6HXIkSYAGy8&list=PLa5ZVNJosHWTwR3QKJ4njlhrrkX_lUjce&index=1

Advertisement


Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *