Arche kupuje EC Szombierki w Bytomiu. Otworzy tam m.in. hotel   INWESTYCJE

Grupa Arche podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki, jednego z największych i najstarszych obiektów przemysłowych w Bytomiu. Zamierza otworzyć w jej murach hotel, uczelnię, a także przestrzeń targową i kulturalną.

fot. Urząd Miasta Bytom

Elektrociepłownia nie pełni swojej funkcji od 2011 roku, a w 2013 roku została wpisana do rejestru zabytków. Obecny właściciel, spółka Rezonator kupiła budynek w 2016 roku z zamiarem utworzenia w nim kompleksu kulturalno-rozrywkowego, jednak z planów nic nie wyszło i obiekt od lat niszczeje. Arche podpisało już umowę przedwstępną z dotychczasowym właścicielem, a za obiekt zapłacić ma 10 mln zł. - Umowa sprzedaży ma być podpisana w lipcu, a wkrótce potem rozpoczną się prace przy zabezpieczeniu obiektu  - deklaruje prezes Arche, Władysław Grochowski.

Arche planuje, że poza uczelnią i hotelem, przestrzeń ta będzie wykorzystywana także na cele kulturalne, takie jak duże widowiska czy festiwale, a także na wydarzenia targowe.

- Jest nowa szansa dla Elektrociepłowni Szombierki. Do końca lipca EC Szombierki ma stać się własnością Grupy Arche - firmy, która ma na koncie wiele inwestycji mieszkaniowych, kilkanaście realizacji hotelowych oraz przykłady doskonałych rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych. Plany, jakie przedstawił podczas czwartkowego spotkania inwestor przedstawiają się imponująco i wiarygodnie. Dlatego zadeklarowałem pełną współpracę - mówił po dzisiejszym spotkaniu z prezesem Arche Władysławem Grochowskim prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

fot. Urząd Miasta Bytom

- Szukamy takich obiektów jak Elektrociepłownia Szombierki. Zainteresowaliśmy się elektrociepłownią kilka lat temu. Kiedy rozpoczęła się degradacja obiektu, postanowiliśmy zacząć działać - mówi Władysław Grochowski, prezes zarządu Arche.  - EC Szombierki to symbol Śląska. Wyzwaniem tego miejsca jest na pewno skala inwestycji. Jesteśmy jednak optymistami, wierzymy w to, że efekt rewitalizacji będzie dobry - dodaje  Piotr Grochowski, główny architekt Arche.

Elektrociepłownia Szombierki, która rozpoczęła działalność 29 listopada 1920 r., to jeden z największych i najstarszych obiektów przemysłowych w Bytomiu. To swoista "katedra przemysłu" o monumentalnej bryle charakteryzuje się wspaniałymi fasadami z ciemnej czerwonej cegły i trzema smukłymi kominami. Pod względem wielkości i pojemności porównywana jest do elektrowni w Wielkiej Brytanii, takich jak Battersea Power Station i Bankside Power Station. Ta druga z powodzeniem została zaadaptowana na cele kultury – muzeum Tate Modern.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *