Mała gastronomia – jak wyposażyć kuchnię w restauracji?   MATERIAŁ PARTNERA

Każdy punkt gastronomiczny, bez względu na wielkość wymaga kompleksowego rozplanowania. Jeśli zamierzasz otworzyć niewielką restaurację, weź pod uwagę wiele rozmaitych czynników, które w przyszłości przełożą się na sukces całego przedsięwzięcia. Nietrudno się domyślić, że podstawę stanowi kuchnia, której wyposażeniu należy poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć i gdzie szukać wysokiej klasy sprzętu.

Zacznij od podstaw

W skład wyposażenia kuchni wchodzi wiele elementów, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zakupowych dokładnie zastanów się nad potrzebami swojej restauracji, które będą zależne przede wszystkim od grupy docelowej klientów oraz proponowanego menu. Wybierając sprzęt kuchenny postaw na jakość. Aby mieć pewność, że zakupy okażą się inwestycją na długie lata, sprawdź bogatą ofertę produktów dostępnych pod tym linkiem: https://merxu.com/pl/. Wysokiej klasy akcesoria gastronomiczne to przede wszystkim gwarancja doskonałego smaku potraw, ale również komfort i bezpieczeństwo pracowników. Co więcej, dobre jakościowo urządzenia minimalizują zużycie energii elektrycznej oraz wody, a także skracają czas przygotowywania dań.

Odpowiednie powierzchnie robocze

Funkcjonalna powierzchnia robocza powinna zostać wyposażona we wszelkiego rodzaju stoły i blaty, najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej (https://merxu.com/pl/c/meble-ze-stali-nierdzewnej-d14ad329519a4b7795b4efff8dee0f85/). Warto też, by poszczególne meble posiadały wbudowane półki pod blatem, a nad całością zawisły szafki z drzwiami przesuwnymi lub otwarte regały, które świetnie sprawdzą się do przechowywania na przykład przypraw.

Niezwykle ważne jest także miejsce do mycia żywności, dlatego zadbaj o stół z głębokim zlewem oraz wydajną zmywarkę, która usprawni mycie naczyń. Kolejną istotną kwestią są miejsca do przechowywania, których w żadnej kuchni nie może zabraknąć. Z pewnością przydadzą się regały oraz szafy chłodnicze i schładzarki do przechowywania żywności.

Detale, których nie może zabraknąć

W restauracyjnej kuchni nie może też zabraknąć wielu pomniejszych, jednak równie istotnych przedmiotów, jak garnki, talerze czy sztućce. Jeśli stawiasz na wygodę, szybką realizację transakcji i bogaty asortyment produktów, zajrzyj tutaj: https://merxu.com/pl/c/horeca-dc0cff4734a34714a38f2663cea01c28/. Na platformie internetowej Merxu znajdziesz niezbędne wyposażenie kuchni. Ekspres do kawy, płyta grillowa, wysokiej klasy noże czy frytkownice i kostkarki do lodów – szeroki wybór dostępnych propozycji, pozwoli Ci w jednym miejscu kompleksowo urządzić kuchnię.

Merxu powstało z myślą o przedsiębiorcach, którzy poszukują wysokiej klasy produktów w atrakcyjnych cenach. To międzynarodowa platforma skupiająca właścicieli firm, także z Czech, Słowacji, Litwy i Estonii, Węgier, Rumuni oraz Niemiec. Zadbaj o każdy szczegół i ruszaj z własnym biznesem!

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje:

Premia za pierwszy zakup - merXu zwraca do 1000 PLN za pierwszy zakup,

kasa wraca, robiąc regularnie zakupy na merXu można uzyskać rocznie do 8000 PLN rabatu, member-get-member, zachęcając innych do robienia zakupów na merXu można odebrać 150 PLN za każde polecenie firmy która dokona transakcji na platformie oraz

darmowa dostawa - merXu pokrywa koszty transportu miedzynarodowego i krajowego do kwoty 1400 PLN.

Zarejestruj się za darmo na merXu


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *