Międzynarodowe Targi Hotelarstwa, Gastronomii, Żywienia Zbiorowego, Piekarnictwa i Cukiernictwa INTERNORGA w Hamburgu

W dniach 07 – 12.03.2008 w Hamburgu odbędzie się 82 edycja Międzynarodowych Targów Hotelarstwa, Gastronomii, Żywienia Zbiorowego, Piekarnictwa i Cukiernictwa INTERNORGA 2008.

Targi Internorga to najstarsza i największa w Europie oraz jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez wystawienniczych branży hotelarskiej i gastronomicznej na świecie. W 2008 roku swoje uznane markowe produkty, a także nowości w zakresie sprzętu i usług w hotelarstwie oraz gastronomii zaprezentuje na powierzchni 80.000 m2 około 1.000 wystawców z 23 krajów, w tym 4 firmy z Polski: Zakład Mechaniczny MechGo, Stalgast, Stecko Meble oraz firma FructoFresh. Produkty i usługi prezentowane przez wystawców w 11 halach targowych obejrzy ponad 100.000 specjalistów z branży (w 2007 roku było ich 115.000).

O tym, że targi INTERNORGA to wiodąca impreza tej branży świadczy nie tylko ich wielkość mierzona liczbą wystawców i zwiedzających oraz wielkością powierzchni wystawienniczej, ale również ich jakość. Co roku w targach biorą udział niemal wszystkie znane i uznane firmy branży hotelarsko – gastronomicznej i piekarsko – cukierniczej oraz wiele firm, które dzięki swoim innowacyjnym produktom chcą osiągnąć wiodącą pozycję na rynku. W 2008 roku swoją ofertę zaprezentują m.in. firmy: Rosenthal, Hutschenreuther, Villeroy und Boch, Unilever Foodsolutions, Barilla, Nestle, Coca-Cola, Metro, InBev, McCain, Rational, Hobart, Meiko, Blanco, Electrolux Professional, Ali Group, WMF, Enodis, Eloma, Micros Fidelio, Vectron Systems, Sharp Electronics, Horstmann Group, Miwe, Hiestand, BakeMark, Edna, Wisheu oraz wiele innych.

Targi Internorga stały się również barometrem branży gastronomicznej w Europie. To w czasie tej imprezy, dzięki najwyższej fachowości wystawców oraz korzystnemu marcowemu terminowi tworzą się trendy na nadchodzący sezon, wiele firm czeka z premierową prezentacją swoich nowości właśnie na targi INTERNORGA.

Zakres tematyczny targów obejmuje m.in.:

- urządzenia i wyposażenie hoteli i pokoi hotelowych, restauracji, barów, kawiarni, stołówek i punków żywienia zbiorowego i cateringu oraz urządzenia sanitarne, pościel, sztukę nakrywania stołu – szkło, porcelanę, sztućce, a także odzież dla gastronomii i hotelarstwa i naczynia kuchenne

- artykuły spożywcze i napoje – artykuły spożywcze przeznaczone specjalnie dla rynku HoReCa, produkty typu convenience, przekąski, świeże warzywa, produkty mrożone i typu fastfood, artykuły dietetyczne, przetwory mleczne, kawa, i różnego rodzaju napoje

- techniki kuchenne i gastronomiczne – maszyny i urządzenia do kuchni przeznaczone do gotowania, smażenia, chłodzenia, zamrażania, zmywania, pakowania, transportu, przygotowywania i przechowywania produktów żywnościowych, a także automaty do napojów i innych produktów, maszyny do kawy i do usuwania śmieci

- organizacja i komunikacja - sprzęt komputerowy i oprogramowanie dla branży gastronomiczno-hotelarskiej, systemy rejestrujące i zabezpieczające, systemy rezerwacji hotelowych, wydawnictwa i prasa fachowa

- wyposażenie, maszyny i urządzenia dla piekarń i cukierni, środki do pieczenia, półprodukty i dodatki, wyposażenie sklepów

 

Targi Internorga to jednak nie tylko prezentacja oferty wystawców i miejsce nawiązywania oraz pielęgnowania kontaktów handlowych, ale również miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i nowatorskich pomysłów oraz dialogu specjalistów z branży. Dlatego nieodłącznym elementem imprezy stały się konferencje, seminaria i pokazy umieszczone w programie ramowym targów. Zgłoszeni wcześniej uczestnicy będą mogli wziąć udział w Największym w Europie Kongresie Gastronomii Systemowej FoodService Forum (6 marzec), Międzynarodowym Kongresie dla Przemysłu Piekarniczego Hamburg Global Bake (7 marca), Niemieckim Kongresie Żywienia Zbiorowego (10 marzec) i Kongresie Oszczędzania Energii (12 marca). Wszyscy zwiedzający będą mogli obejrzeć pokazy i prezentacje Forum Branży HoReCa przygotowane przez związki i stowarzyszenia branży hotelarsko-gastronomicznej m.in.: rozstrzygnięcie konkursu dla kucharzy o nagrodę „Großer Preis der Köche", zawody w fantazyjnym nakrywaniu stołu i serwowaniu potraw „Der gedeckte Tisch” przygotowane przez Związek Mistrzów Kelnerskich, Pracowników Restauracji i Hoteli, prezentacje „małych dzieł sztuki” z marcepana i czekolady przygotowane przez Cech Cukierników z Hamburga i prezentacje miksowania koktajli zgodnie z najnowszymi trendami przygotowane przez Niemiecką Unię Barmanów.

Targi będą otwarte w dniach 7 – 12 marca 2008 w godzinach: 10,00 – 18,00.

Ceny biletów dla specjalistów z branży:

Bilet jednodniowy - 24€ (w przedsprzedaży w przedstawicielstwie 16€ )

Bilet dwudniowy - 34€ (w przedsprzedaży w przedstawicielstwie 32€ )

Bilet dla uczniów szkół zawodowych branży hotelarskiej i gastronomicznej - 12€

Katalog książkowy lub w formie CD-ROM – 15€

Pakiet katalogów (książkowy + CD-ROM) - 20€

Dla odwiedzających targi INTERNORGA Przedstawicielstwo Targów Hamburskich przygotowało atrakcyjne oferty grupowego oraz indywidualnego wyjazdu na targi.

Więcej informacji na temat targów uzyskają Państwo w biurze Przedstawicielstwa Targów Hamburskich w Polsce, gdzie mogą Państwo także zakupić katalog oraz bilety wstępu w przedsprzedaży tel.: 022 620 71 98, 620 72 98, E-mail: karas@eurotargi.com, kuzmiska@eurotargi.com.

 

 

Aneta Kuźmińska

Przedstawicielstwo Targów Hamburskich w Polsce

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *