Noclegowy problem Wrocławia

Spośród czterech miast, które szykują się na przyjęcie kibiców drużyn startujących w Euro 2012, Wrocław jest obecnie w najgorszej sytuacji pod względem bazy noclegowej.


Brakuje hoteli, które już by się budowały i co gorsza brakuje inwestorów, potencjalnie zainteresowanych rozpoczęciem takich budów. Jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze – wyceny działek, które miasto wystawia na sprzedaż robiono w chwili, kiedy ceny gruntów były bardzo wysokie. Dzisiaj jesteśmy świadkami spadków wartości działek, więc wyceny nie przystają do realnej sytuacji. Dlatego władze Wrocławia zdecydowały się na obniżenie cen wywoławczych działek licząc, że to zmobilizuje inwestorów do udziału w przetargach.


 


Z podobnym problem zmagała się Warszawa. W 2007 roku miastu stołecznemu nie udało się sprzedać ani jednej działki pod hotel, więc w końcu wzięto inwestorów na sposób. Będą oni zwolnieni z podatku od nieruchomości pod warunkiem, że hotel powstanie do końca 2011 roku, obojętnie jakiej kategorii by nie był.

 

Co do jednego Wrocław może być spokojny -  biznesmeni z zasobnym portfelem i lubiący luksus, z pewnością będą mieli gdzie się zatrzymać – trwa budowa pierwszego pięciogwiazdkowego Hotelu Hilton we Wrocławiu (i trzeciego w Polsce). Spółka Wings Properties wygrała przetarg w czerwcu 2007 roku, oferując miastu 35 mln złotych (cena wywoławcza 10 mln zł) za teren pomiędzy Pocztą Główną a Galerią Dominikańską. Latem tego roku ma zostać wyłoniony generalny wykonawca, natomiast jesienią rozpoczną się właściwe prace budowlane. Odbiór inwestycji ma nastąpić w październiku 2010 roku.

 


Przed Euro 2012 ma powstać jeszcze przynajmniej jeden pięciogwiazdkowy hotel – Rialto. Stanie on w miejscu dawnej przychodni, obok Katedry na Ostrowie Tumskim. Grunt kupiono za 18 mln złotych z zastrzeżeniem, że budynek musi wkomponować się w historyczną zabudowę Ostrowa Tumskiego.

 

Myli się jednak ten kto uważa, że hotele takiej kategorii we Wrocławiu są niepotrzebne i jest to jedynie efekt hurra – optymizmu spowodowanego Mistrzostwami w Piłce Nożnej. Inwestorzy nie zainteresują się budową nowego hotelu, jeżeli nie będą mieli pewności, że pozostanie on rentowny również po Euro 2012. Dlatego też nie bez powodu plany uwzględniają także miejsce na bazę konferencyjną oraz zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe.

 

Miejmy nadzieję, że zainteresowanie najbogatszych inwestorów ściągnie do Wrocławia firmy, które zajmą się budową hoteli tzw. „ekonomicznych”, bo te na okres trwania mistrzostw staną się najbardziej potrzebne.

 

 

 

 

Kontakt dla mediów:

 

Katarzyna Wylon

Junior Media Manager

Agencja inplusPR

k.wylon@inpluspr.pl

Tel: (71) 328 74 90

GSM: 0 500 244 744

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *