Grupa Hasco planuje hotel w Dźwirzynie z geotermią

Grupa farmaceutyczna Hasco-Lek planuje budowę w Dźwirzynie hotelu o wysokości 35 m z częścią rekreacyjno- -rehabilitacyjną i wykorzystaniem wód termalnych. Otwarty ma zostać w 2024 r. Hasco otrzymało już 26,2 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na uruchomienie ciepłowni geotermalnej, która kosztować ma ok. 43,3 mln.Występowanie w Dźwirzynie wód termalnych na głębokości ok. 2 km potwierdzili specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Według naukowców dźwirzyńska woda termalna ma temperaturę 56ºC, co sprawi, że będzie ją można wykorzystywać nie tylko w basenie czy do balneologicznych zabiegów leczniczych, ale też jako źródło energii, pozwalające ograniczyć emisję CO2 związaną z funkcjonowaniem ośrodka, a także na potrzeby grzewcze innych podmiotów w mieście.

Wiosną rozpocząć mają się odwierty dwóch otworów geotermalnych. Hotel powstanie w miejscu obecnego ośrodka kolonijno-wypoczynkowego, który należy do Hasco od wielu lat. Jak wyjaśniał Stanisław Han, założyciel Hasco-Lek, kołobrzeskim radnym, obecnie, gdy poprawiła się komunikacja regionu z resztą kraju, po szczegółowych kalkulacjach zapadła decyzja o przystąpieniu do inwestycji.

Za projekt odpowiada międzynarodowa pracownia EPR Architects z polską filią we Wrocławiu. Hotel składać ma się z dwóch budynków połączonych przejściem podziemnym, między którymi ma prowadzić ogólnodostępna promenada nad morze. Grupa Hasco, która produkuje m.in. tabletki Ibuprom, syrop Tussipini i środek na potencję Penigra, wcześniej otworzyła we Wrocławiu 4-gwiazdkowy Haston City Hotel ze 110 pokojami przy swojej głównej siedzibie, a Stanisław Han jest też współwłaścicielem otwartego w 2020 r. butikowego obiektu Haston Old Town z 40 pokojami.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *