GRUPA ARCHE …kupuje EC Szombierki w Bytomiu pod największą ze swoich inwestycji

Grupa Arche podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki, jeden z największych obiektów poprzemysłowych Górnego Śląska i jedną z ikon tego regionu. Będzie to też największe z dotychczasowych przedsięwzięć Arche. Planuje stworzyć tam m.in. hotel, centrum kulturalno- -kongresowe i wyższą uczelnię o zasięgu europejskim

. Początki pałacu sięgają XVII wieku To jedna z ikon Górnego Śląska FOT. UM BYTOM, WIZUALIZACJA GRUPA ARCHE… Elektrociepłownia z charakterystycznymi trzema kominami dominującymi nad krajobrazem Bytomia nazywana jest „katedrą przemysłu”. Uruchomiona w 1920 r., działała do 2011 r. Potem została sprzedana gliwickiej spółce Rezonator, która popadła w długi, a wpisany w 2013 r. do rejestru zabytków obiekt został w 2021 r. przejęty przez komornika. Grupie Arche udało się kupić popadający w ruinę obiekt od właściciela, spłacając 10 mln zł długów.

Umowa sprzedaży ma być podpisana w lipcu. Przewiduje ona zakup samego obiektu o powierzchni ponad 50 tys. m kw. położonego na blisko 18-hektarowej działce oraz przylegającego do niego ponad 10-hektarowego terenu. Jeszcze w tym roku rozpocząć ma się zabezpieczanie budynku przed dalszą degradacją, co według szacunków Arche będzie kosztowało kilka milionów złotych, a w ciągu trzech lat od zakończenia formalności uruchomione mają zostać pierwsze części kompleksu.

Koszt inwestycji szacowany jest przez Arche na minimum 150 mln zł. – Chcielibyśmy stworzyć w Elektrociepłowni Szombierki hotel, co łączy się z naszą wizją rozwoju własnej sieci hotelarskiej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że taki obiekt musi oddziaływać w szerokim stopniu na Śląsk, Polskę, a nawet całą Europę, dlatego myślimy o stworzeniu wewnątrz centrum kulturalno- wystawienniczego. Sporą część kompleksu mamy zamiar przeznaczyć na funkcjonowanie uczelni wyższej, razem z budynkami akademików – opisuje Piotr Grochowski, główny architekt Arche, w wywiadzie dla serwisu bytomski.pl.

Nie jest planowana zabudowa mieszkaniowa. Sama uczelnia, jak deklaruje Władysław Grochowski, prezes Arche, w wywiadzie dla magazynu „Śląski Biznes”, ma być „nowego rodzaju”. – Mam tu na myśli kierunki kreatywne czy projektowanie społeczne. Myślę, że to miejsce byłoby świetne. Ta uczelnia byłaby trochę w oderwaniu od czasów, w jakich funkcjonujemy, szczególnie w Polsce. Na świecie powstają bardzo ciekawe kierunki, nieraz mniej formalne. W Polsce rozmawiam na ten temat dość mocno z jedną organizacją, która jest gotowa powołać uczelnię, a zatrudnia 300 tys. osób na całym świecie.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *