Zarobki w hotelach w 2022 roku   ANALIZY I RAPORTY

Hays Poland, oddział największej na świecie firmy zajmującą się rekrutacją specjalistyczną, opublikowała swój doroczny raport wynagrodzeń w naszym kraju, obejmujący także hotelarstwo. I choć pracownicy hoteli są największymi pesymistami w zakresie oceny perspektywy swoich karier, to aż 98 proc. przedsiębiorców z tej branży deklaruje zwiększenie zatrudnienia w tym roku.

fot. Adobe Stock


Jak podkreślają autorzy, raport został opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych, przeprowadzanych przez Hays Poland w 2021 roku. Specjaliści spodziewają się, że rok 2022 będzie kontynuacją trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm, zapoczątkowanym rok wcześniej. Jednocześnie pracodawcy spodziewają się, że realizacja strategii zatrudniania będzie zdecydowanie trudniejsza niż w minionym roku.


Co również warte zaznaczenia, w minionym roku 71 proc. firm podniosło wynagrodzenia swoim pracownikom, a w tym roku wzrost wynagrodzeń planuje trzech na czterech pracodawców. Podwyżki do 2,5 proc. przewiduje 12 proc. firm, na poziomie 2,5-5 proc. 36 proc. firm, a powyżej 5 proc. 27 proc. Obniżki planuje 3 proc. pracodawców.


Większość rynku pracy z optymizmem patrzy na rozwój swoich karier, choć największymi pesymistami są pracownicy hotelarstwa i turystyki, obsługi klienta i produkcji.


Wynagrodzenia w hotelarstwie
Pomimo ogromnego ożywienia po wielomiesięcznym, pandemicznym zamknięciu, sektor HoReCa nadal odczuwa niepewność oraz mierzy się z wyzwaniami. Jednym z największych są braki kadrowe i walka o pracowników. Wysoka presja płacowa oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności, poskutkowały podwyżką cen dla klientów – często w połączeniu z niższą jakością usług – czytamy w analizie.


HoReCa jest jedną z branż, która w związku z pandemią zanotowała największy odpływ pracowników. Podwyżki dotyczyły raczej pracowników liniowych, natomiast nie obejmowały zazwyczaj managerów średniego i wyższego szczebla.

-Ilość personelu zatrudnionego w branży hotelarskiej nadal jest mniejsza niż przed pandemią. Presja redukcji kosztów wpływa na wielkość zatrudnienia. Tę samą pracę, którą przed pandemią wykonywał zespół piętnastoosobowy, obecnie często wykonuje 8-10 pracowników – komentuje Ewa Wiśniewska, Principal Consultant w Hays Poland.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *