Jaki pracownik, takie doświadczenia gości

W USA co roku odbywa się konkurs na najbardziej uprzejme miasto, prowadzony przez psychologów ze stanu Nowy Jork. Badacze zaczepiają ludzi na ulicy i proszą o jakąś przysługę, np. informację, pomoc, albo gubią portfel czy proszą o nadanie listu ze znaczkiem. Potem sprawdzają, czy ludzie odpowiedzieli na prośbę, czy nie, czy zwrócili portfel lub nadali list. Od 50 lat ten konkurs wygrywa to samo miasto – Rochester (stan Nowy Jork). To nie jest przypadek.Jest to możliwe, bo istnieje coś takiego, co socjolodzy nazywają tożsamością społeczną. Mieszkańcy tego miasta uczą się od siebie nawzajem, głównie przez obserwację i interakcje. To sprawia, że uprzejmość staje się dla nich czymś oczywistym. Tę historię usłyszałam na wykładzie z psychologii motywacji prof. Wiesława Łukaszewskiego, nestora psychologii społecznej i psychologii motywacji. Była to ilustracja do zrozumienia faktu, że analizując ludzkie zachowania (motywacje), należy brać pod uwagę nie tylko czyjeś cechy osobowe, ale także wpływ środowiska, w którym dana osoba się znajduje.

Nasiąkamy tym, co się dzieje wokół

Poszukujemy przyczyn zachowania wyłącznie w człowieku, którego obserwujemy. Pytając „dlaczego on to robi?”, zastanawiamy się, jakie on ma cechy, które sprzyjałyby określonemu zachowaniu. Lekceważymy fakt, że żyjemy w określonym środowisku społecznym, kulturowym czy zawodowym. Sama obecność w tym środowisku nas zmienia, bo podlegamy nieustannej interakcji ze środowiskiem i podlegamy zmianom. I w jakiś sposób nasiąkamy tym, co się dzieje wokół.

Przywołałam tę zasadę jako wstęp do wyjaśnienia niektórych zjawisk z psychologii motywacji, które dzisiaj poruszę. Tytuł artykułu był już użyty w marcowym numerze „Hotelarza” i bardzo się spodobał wielu czytelnikom, bo w prostych słowach opisuje, jaka jest rola pracownika hotelu w tworzeniu wyjątkowych doświadczeń gości hotelu. Kiedy wiele lat temu zajęłam się zgłębianiem wiedzy z guest experience (doświadczenia gości), temat employee experience (doświadczenia pracownika) nie był dla mnie aż tak atrakcyjny. Dopiero po kilka latach pracy w roli trenera i mentora zespołów hoteli czy projektanta usług hotelowych zrozumiałam, że muszę połączyć te dwa elementy w jedną całość. [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Violetta Hamerska

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *