HRE: Ceny noclegów są o niemal 1/3 wyższe niż 2 lata temu   ANALIZY I RAPORTY

561 zł – to średnia cena za pokój dla dwóch osób podczas tegorocznego Bożego Ciała (16-19.06) - wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane Booking.com. Ceny miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach są o prawie 1/3 wyższe niż 2 lata temu.

Molo w Sopocie

Najdrożej w Sopocie i Świnoujściu

Tradycyjnie najwięcej będzie kosztować Boże Ciało spędzone w Sopocie. Za dobę w hotelu dwie osoby będą musiały zapłacić tam średnio prawie 780 zł. Autorzy raportu zaznaczają, że większość miejsc jest już dawno zarezerwowana. Na kilka dni przed czerwcowym długim weekendem na chętnych czeka już tylko nieco ponad 15% wolnych pokoi.

Drugim najdroższym miejsce będzie w najbliższy weekend Świnoujście. W tej kolejnej nadmorskiej miejscowości, na kilka dni przed Bożym Ciałem, średnia stawka za dobę opiewa na prawie 640 zł (za dwie osoby).

Nieco tańsze noclegi są w Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu, Świeradowie-Zdroju, Karpaczu, Międzyzdrojach czy Zakopanem. W tych ośrodkach przeciętna stawka ofertowa wynosi dziś około 550 zł. Podobnie jak w Sopocie czy Świnoujściu tak i w tych miejscowościach większość miejsc jest już zarezerwowana. Na chętnych czeka już tylko od 10-20% wolnych pokoi w hotelach i pensjonatach – wynika z danych booking.com.

W gronie najpopularniejszych polskich destynacji turystycznych mamy jeszcze Wisłę i Krynicę-Zdrój. W tych górskich ośrodkach przeciętnie za nocleg dla dwóch osób przyjdzie nam zapłacić około 430-460 zł za dobę.

Wysokie stawki za noclegi są związane z tym, że chętnych na czerwcowy wypoczynek podczas Bożego Ciała zdecydowanie nie brakuje. I to pomimo rosnących stawek za noclegi, wyżywienie, wszelkie atrakcje czy znacznego wzrostu kosztów transportu. -Można więc zaryzykować stwierdzenie, że rosnące koszty życia nie powstrzymały póki co Polaków przed chęcią odpoczynku, czytamy w analizie. Na spore obłożenie w popularnych miejscowościach turystycznych wpływać może też fakt, że w odróżnieniu od lat poprzednich, turyści będą w tym roku wypoczywać bez żadnych epidemicznych ograniczeń.

I choć Boże Ciało może być udanym czasem dla hotelarzy, to już dziś alarmują oni, że perspektywy na kolejne miesiące nie wyglądają dobrze. 65% obiektów ma zarezerwowanych mniej niż 30% miejsc – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego.

Drożej niż 2 lata temu

Póki co jednak we wszystkich miejscowościach, w których Polacy najbardziej lubią odpoczywać, aktualne stawki za nocleg są wyraźnie wyższe niż były w roku 2020. Przeciętnie w lokalizacjach tych noclegi zdrożały o 32%. Tak przynajmniej wynika z porównania danych na temat średnich stawek za noclegi zbieranych na kilka dni przed Bożym Ciałem w latach 2020 i 2022.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *