Koszt budowy hotelu na pokój? Ok. 400 tys. zł. Na m kw. ok. 13 tys. zł   "HOTELARZ"

Ile kosztuje dziś budowa hotelu sieciowego w standardzie 3+. Ok. 350-400 tys. zł. A ile kosztowała przed pandemią? 200-250 tys. A maksymalny próg rentowności takiej inwestycji to koszt 300 tys. na pokój. Koszt 4-gwiazdkowego hotelu to ok. 13 tys. zł na m kw. O tym m.in. rozmawiali uczestnicy panelu inwestorów podczas konferencji HIT. W Temacie Numeru najnowszego „Hotelarza” przedstawiamy obszerne fragmenty panelu.

 „Koszty 2019 vs. 2022 to jest 100 proc. więcej. W 2019 r. pokój kosztował mnie 177 tys. zł, dzisiaj ponad 300” – mówił Marcin Antczak, właściciel Hamptona by Hilton Kalisz.  

Z kolei Piotr Biliński, właściciel Hamptona Poznań Old Town szacował: „Dzisiaj maksymalny koszt na pokój, w mojej ocenie, to jest 300 tys. zł. A gdybyśmy teraz mieli zrealizować Hamptona za 420-440 tys. na pokój to – w mojej ocenie – nie ma takiej możliwości, żeby on się zwrócił”.

Wojciech Popis, VHM Hotel Management: „Jeśli kiedyś można było myśleć, żeby taki 3-gwiazdkowy hotel zbudować za 200-240 tys., to teraz jest to między 340 a 400 tys., patrząc na obiekt sieciowy”.

Łukasz Płoszyński, Focus Hotels: „Sprawdzaliśmy na początku maja koszty budowy pod kątem hotelu 4-gwiazdkowego i wychodziło nam, że nie da się zrobić tego taniej niż 12,6 tys. zł za m kw”.

Bratosława Mordzińska, Santander Bank: "Zmiany w budżecie budowy wynoszą między 20 a 30 proc. budżetu. I nie mówimy o zmianach w stosunku do sytuacji sprzed pandemii, tylko w stosunku do tego, o czym rozmawialiśmy cztery miesiące wcześniej".


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *