…i Młyn Szancera w centrum Tarnowa

Grupa Arche hotel zamierza otworzyć też w spalonym kompleksie Młyn Szancera w centrum Tarnowa. Jak mówi Władysław Grochowski, prezes Arche, decyzję o zainwestowaniu w ruiny młyna podjął pod wpływem pozytywnych emocji po wizycie w tym mieście.

Młyn Szancera to kompleks budynków przemysłowych z XIX wieku. Poza samym młynem w jego skład wchodzi także kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. Inwestycja obejmująca też nowy budynek hotelowy rozpocząć ma się w przyszłym roku. Obiekt posiadać będzie duże zaplecze konferencyjne, ale pełnić ma również funkcje kulturalne i społeczne. W projekcie architektonicznym odbudowy kompleksu przewidziano pozostawienie we wnętrzu elementów związanych z pożarem, który strawił budynki w 2015 r.

Mimo pożaru obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 2021 r. W rozmowie z Radiem Kraków Władysław Grochowski tłumaczył: – Najciekawsze jest dla nas to, co zrobił ogień we wnętrzu młyna. Nie będziemy tego odtwarzali. Będzie tam taka otwarta przestrzeń przez wszystkie kondygnacje w głównej części. W części niespalonej znajdą się klimatyczne pokoje hotelowe. Oczywiście dołożymy do tego nową część budynku, nowe skrzydło, zupełnie z boku. Właściciel Młyna Szancera, Piotr Kudelski, który stworzył z Arche spółkę, zdradził w rozmowie z serwisem tarnow.naszemiasto.pl, że rozmowy z Grupą Arche w sprawie odbudowy młyna prowadził niemal rok. Potoczyły się one z górki po wizycie prezesa Arche w Tarnowie. – Spędził tu wiele godzin. Spacerował po Rynku, Starówce i okolicznych uliczkach, dokładnie oglądał młyn. Dosłownie zakochał się w Tarnowie. Choć propozycje miał z wielu miast, to jednak zdecydował się wejść właśnie w nasz projekt – opowiada Piotr Kudelski. Teraz inwestor czeka na załatwienie spraw proceduralnych przez miasto. Chodzi m.in. o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *