STR: wyniki w maju – w Warszawie obłożenie 80 proc.

W maju hotele w Warszawie i Poznaniu osiągnęły podobne wyniki jak w maju 2019 r., w Warszawie przy obłożeniu ponad 80 proc. i średniej cenie na poziomie 345 zł. W innych miastach odnotowano 62-73 proc. przy średnich cenach 280-380 zł (w Trójmieście). Wyniki satysfakcjonujące, ale np. w Krakowie oznaczające RevPAR niższy o ponad 120 zł niż cztery lata temu, a w Trójmieście o 55 zł.

Do pandemii maj zawsze był jednym z najlepszych miesięcy w roku dla hoteli miejskich. Był to szczyt sezonu biznesowego, a jednocześnie długi weekend zapewniał też ruch turystyczny. Może więc stanowić swoisty benchmark dla poziomu odbudowy rynku po pandemii. I w trakcie wojny w Ukrainie. I obraz jest całkiem optymistyczny, bo w stolicach Polski i Wielkopolski hotele wróciły do poziomów RevPAR-u z maja 2019 r. (w Poznaniu nawet je nieznacznie przekroczyły), a we Wrocławiu do niego się zbliżały. Nawet te rynki, na których RevPAR był sporo niższy niż cztery lata temu, też nie mogą narzekać, mając ponad 60 proc. obłożenia przy cenach ponad 300 zł (w Trójmieście bliżej 400), szczególnie Kraków.

WARSZAWA

Warszawa miała najlepsze obłożenie nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE. Gorzej ze średnimi cenami na poziomie 75 euro. W Pradze i Budapeszcie wynosiły one ponad 100 euro, dzięki czemu tamtejsze hotele odnotowały wyższy RevPAR – ok. 65 euro, gdy w Warszawie 60 euro. Zarazem jednak w maju 2019 r. hotele w Pradze miały o ponad 20 p.p. wyższe obłożenie (84,5 proc.), a w Budapeszcie o 25 p.p. (87 proc.) niż obecnie, więc różnica w RevPAR-ach (90 euro) z Warszawą była wówczas dużo wyższa. Co oznacza, że tamtejsze rynki jeszcze nie powróciły do kondycji sprzed pandemii, a przynajmniej do wyników, w przeciwieństwie do warszawskiego. Inną kwestią jest źródło tych przychodów w Warszawie. Mimo że rynek odnotował praktycznie te same wyniki co przed pandemią z RevPAR-em 275 zł, tylko o 3 zł niższym niż wówczas, to struktura popytu wyglądała zupełnie inaczej. Warszawa, jako stolica kraju najbardziej zaangażowanego we wsparcie Ukrainy, stała się centrum koordynacji różnorodnych działań ze strony społeczności międzynarodowej – dyplomatycznych, humanitarnych, militarnych, wywiadowczych. Korzystają z tego warszawskie hotele. Do tego nadal sporą grupę stanowią Ukraińcy ściągnięci wraz z rodzinami przez firmy, które prowadziły tam działalność (inne miasta już nie mogą tak bardzo liczyć na ten segment). Cały czas jest też jeszcze segment Ukraińców ucieka [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Rafał Szubstarski

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *