Północna Izba Gospodarcza: Bon Turystyczny powinien być kontynuowany

To ostatni sezon, gdy rodziny mogą wykorzystywać Bon Turystyczny wprowadzony w czasie pandemii COVID-19 i obowiązujący do września tego roku. W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy rozpatrzyć czy podobne rozwiązanie nie powinno funkcjonować w przyszłych latach.

– Branża turystyczna ocenia Bon Turystyczny jednoznacznie pozytywnie. Jest to rodzaj benefitu, programu socjalnego, którego funkcjonalność jest skierowana do konkretnego sektora gospodarki, jesteśmy w stanie ocenić jego efektywność oraz to, czy angażuje on społeczeństwo oraz gospodarkę. Ta ocenia jest bardzo pozytywna – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 W ocenie Izby bon spełnił swoją funkcję i należy rozpatrzyć czy w przyszłości to rozwiązanie nie powinno być powtórzone  – Był on realnym wsparciem dla polskich rodzin i jednocześnie motywacją do tego, by wspierać polską turystykę Nie zaryzykowałabym brawurowej tezy, że to on powodował, że Polacy wyjeżdżali na wakacje, ale jednocześnie uważam, że dla wielu był czynnikiem, który przeważał – że skoro już mamy pieniądze to pojedźmy, skoro mamy bon to wybierzmy lepsze miejsce, niech to będzie jakiś dodatek, który coś nam dał i nie zmarnujmy go. Hotele i instytucje, które uprawnione były do korzystania z bonu przyznają, że bardzo często bonem płaciły przede wszystkim młode rodziny. Nie odnotowaliśmy żadnych krytycznych opinii w tym temacie – mówi Hanna Mojsiuk.

 Sektor turystyczny obecnie przeżywa poważny czas niepewności. Wsparcie w postaci bonu turystycznego w przyszłości byłoby cenne zarówno dla gastronomii, hoteli jak i wszelkich organizatorów wypoczynku turystycznego. – Bon turystyczny powinien być kontynuowany jako element tarczy antyinflacyjnej rządu. To działanie, które sprawia, że rodziny, które inflacja zatrzymała w domu, rodziny, które płacą rekordowe raty kredytów mieszkaniowych poczują się w jakiś sposób wsparte w planach rekreacyjnych. Dlaczego to ważne? Kiedy przychodzi nam oszczędzać to w pierwszej kolejności rezygnujemy z wydatków premium, czyli np. z urlopów, wakacji czy wszelkiego rodzaju rozrywek – mówi Hanna Mojsiuk. – Bon Turystyczny mógłby być wypłacany dla osób nieprzekraczających określonego kryterium dochodowego. Trudno ocenić jakie to kryterium, ale ważne byłoby uwzględnienie również zobowiązań finansowych rodziców np. kredyty hipoteczne.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *