Jak oszczędzać energię w hotelu, nie obniżając komfortu gości?   MATERIAŁ PARTNERA

Hotele to jedne z najbardziej energochłonnych budynków, co w obliczu rosnących cen energii stanowi niemały problem. Gdzie szukać oszczędności? Badania pokazują, że najlepiej wziąć pod lupę oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację. Optymalizując sposób ich działania można zmniejszyć zużycie energii o ponad 25%.

 

 Którędy uciekają pieniądze?

Hotelarstwo to jedna z tych branż, gdzie niezwykle trudno o jakiekolwiek oszczędności. Na szali leży w końcu komfort gościa.

Pewne zmiany da się jednak wprowadzić niemal niezauważalnie poprzez lepsze gospodarowanie zasobami. Okazuje się, że aż 60% energii zużywanej w hotelu pochłania oświetlenie, klimatyzacja i ogrzewanie. Oczywiście są to niezbędne media, ale sposób w jaki są wykorzystywane często jest daleki od optymalnego. Standardem jest przypadkowe zostawianie włączonego światła w łazience (robi to aż 35% gości) albo otwieranie okien przy jednocześnie uruchomionej klimatyzacji.

Najprostszym, ale jednocześnie najmniej skutecznym sposobem na zmniejszenie skali problemu jest edukowanie gości – czy to przez obsługę, czy różnego rodzaju komunikaty w pokoju. Oszczędności, o których mowa osiągnięto jednak nie dzięki perswazji, tylko nowoczesnym technologiom.

 

Jakie są możliwości?

Przez nowoczesne technologie rozumiemy system do automatyzacji i zarządzania pokojami hotelowymi Interact Hospitality. Składa się na niego inteligentne oświetlenie, szereg czujników i zaawansowane oprogramowanie Interact Hospitality zintegrowane z systemem Oracle Opera.

Jak wygląda pobyt w pokoju wyposażonym w tego rodzaju urządzenia? Atrakcyjniej – zarówno z perspektywy gościa, jak i obsługi. Gość zyskuje możliwość znacznie większej kontroli nad warunkami w pokoju. Przy pomocy panelu w ścianie może zmieniać temperaturę oraz rozjaśniać i przyciemniać oświetlenie. Dodatkowo system zapamiętuje ulubione ustawienia, które uruchamiają się automatycznie zaraz po powrocie do pokoju. Z kolei obsługa nie musi przejmować się przypadkowo włączonym światłem, ponieważ wyłącza się ono automatycznie po dłuższej nieobecności. Podobnie jak klimatyzacja, gdy system wykryje otwarte okno. Jednocześnie obsługa jest w stanie kontrolować warunki w pokojach z poziomu recepcji i tym samym oszczędzać energię w tych, które nie zostały wynajęte.

Przykładowo, w średniej wielkości hotelu w Singapurze, gdzie zainstalowano ten system udało się zmniejszyć zużycie energii o ponad 25%. Oszczędności mogą być jeszcze większe, gdy nieco bardziej zaangażujemy gości. Mogą oni uruchomić w panelu tryb ekologiczny i tym samym przyczynić się do polepszenia wyników o kolejnych kilka procent. Biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze proekologiczne postawy w społeczeństwie, opcja ta powinna spotkać się z zainteresowaniem. Nie jest nawet wykluczone, że pozytywnie odbije się na wizerunku hotelu. Wybierając nocleg, klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, czy dany hotel dba o środowisko. Przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego to w końcu nasz wspólny cel.

 

Co potrafi Interact Hospitality? Sprawdziliśmy:

 • Skuteczność systemu Interact Hospitality była badana w średniej wielkości hotelu w Singapurze, a zatem w mieście o tropikalnym klimacie, gdzie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez klimatyzacji. 
 • W części z pokoi zainstalowano system Interact Hospitality, natomiast pozostałe funkcjonowały bez zmian, aby można było porównać wyniki. 
 • System Interact Hospitality pozwolił zmniejszyć zużycie energii w hotelu o 25%. 
 • W pokojach, gdzie klienci uruchamiali tryb ekologiczny oszczędności wzrastały o dodatkowe 3%. 
 • Podczas badania obłożenie hotelu wynosiło około 80%. 

Hotele w klimacie tropikalnym zmagają się głównie ze zużyciem energii na klimatyzację. Hotele w Europie mają podobne zużycie prądu ale wiąże się ono zarówno z działaniem klimatyzacji w lecie jak i z ogrzewaniem w zimie i wzmożonym użyciem światła. Możemy się spodziewać redukcji zużycia energii na poziomie 25% również w naszej strefie geograficznej, choć pochodzić będzie z innych scenariuszy, typowych dla naszego regionu.

Jak widać system Interact Hospitality koncentruje się przede wszystkim na pokojach, ponieważ to właśnie one odpowiadają za większość energii zużywanej w budynku. Są też kluczowe z perspektywy gościa, który to właśnie w pokoju spędza najwięcej czasu.

Warto jednak wiedzieć, że pozostałe hotelowe przestrzenie, chociażby sale konferencyjne, również da się włączyć do systemu. Interact to w praktyce pakiet oprogramowania, który pozwala łączyć różne inteligentne rozwiązania w ramach jednej platformy.

__________________________________________________________________________________

Interact to wiodąca, profesjonalna marka oprogramowania do zarządzania systemami oświetleniowymi firmy Signify.

W pakiecie dedykowanym dla Hoteli, Interact pozwala na nowoczesne zarządzanie komfortem gości hotelowych poprzez integrację szeregu technologii znajdujących się w pokoju hotelowym, jak i ich automatyzację.

Oprogramowanie Interact łączy się z innymi systemami, w tym z systemem HVAC i systemem hotelowym PMS, integrując i wyświetlając wszystkie dane w czasie rzeczywistym na jednym, intuicyjnym panelu administracyjnym. Pomaga to lepiej organizować pracę hotelu i poprawiać jakość usług dla gości.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.: https://www.interact-lighting.com/pl-pl/what-is-possible/interact-hospitality/energy-optimization


Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

4 komentarze do “Jak oszczędzać energię w hotelu, nie obniżając komfortu gości?

 1. Obecnie wszyscy mają ciężko sytuację w kwestii kosztów za energię, więc ja proponowałabym wejść sobie na stronę https://salwis.pl. Tam możecie przeczytać o fotowoltaice. Od razu poznasz, jak to wszystko może wyglądać dla Twojej firmy i na pewno znajdziesz dla siebie najciekawsze rozwiązania. Sprawdźcie te opcje!

 2. Warto pomyśleć o inteligentnym oświetleniu o np lampach Yeelight, które są funkcjonalne, efektowne a niosą za sobą oszczędności

  • Dokładnie, i w dodatku mamy kontrole nad naszym oświetleniem. Dla mnie zmiana ze standardowego oświetlenia na inteligentne to krok w przód jeśli chodzi o oszczędność. Yeelight ma super te lampy sufitowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.