Prezydent podpisał nowelizację. Bon turystyczny przedłużony do marca 2023   ANALIZY I RAPORTY

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, na mocy której ze świadczenia będzie można skorzystać do końca marca 2023 r. Dotychczas uprawnieni aktywowali 85,6% wszystkich wygenerowanych bonów, a suma zrealizowanych przy ich udziale płatności wyniosła blisko 2,9 miliarda złotych.

Polski Bon Turystyczny to mechanizm uruchomiony w sierpniu 2020 roku, którego głównym celem było wsparcie branży turystycznej dotkniętej pandemią Covid-19 i umożliwienie większej grupie rodzin z dziećmi, atrakcyjnego spędzenia wspólnego czasu. Początkowo program miał zakończyć się w marcu 2022 roku, później został wydłużony do września tego roku, a teraz do końca marca 2023.

Jak pisaliśmy wówczas, środki w budżecie państwa zabezpieczone na realizację tego programu wynosiły 4 mld zł.

-Przedłużenie terminu obowiązywania programu do końca marca przyszłego roku będzie dodatkowym wzmocnieniem ekonomicznym krajowej branży turystycznej, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzieci będą mogły wykorzystać bony podczas wycieczek jednodniowych, zielonych szkół czy zimowych ferii– podkreśla Andrzej Gut – Mostowy, Minister Sportu i Turystyki.

Polskim Bonem Turystycznym można płacić za usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły. Wydłużenie programu stwarza możliwość jego pełnego wykorzystania przez większość osób uprawnionych

-Wydłużenie obowiązywania PBT pozwoli zarówno nowym beneficjentom (w szczególności rodzicom dzieci urodzonych w grudniu 2021 r.), jak i tym, którzy jeszcze nie wykorzystali lub wykorzystali tylko częściowo przyznane im świadczenie, skorzystać z niego w najbliższych miesiącach a jednocześnie nadal stymulować ruch turystyczny. To także szansa dla rodzimych podmiotów turystycznych, aby w niskim sezonie przyjmować u siebie więcej gości. Mimo zakończenia wakacji i powrotu dzieci oraz młodzieży do szkół i przedszkoli beneficjenci nadal regularnie dokonują aktywacji bonów – jest to około 20 tys. aktywacji tygodniowo – i będą z nich korzystać w najbliższych miesiącach. Wszystkich, który jeszcze nie zdążyli tego zrobić zachęcamy do aktywowania bonu i poznawaniu dzięki temu uroków naszego kraju a przy tym wspierania polskiej branży turystycznej – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.