HT 2022: Wszystko się zmienia. ESG. Teraz!   KONFERENCJE "HOTELARZA"

W panelu moderowanym przez Rafała Abramczyka CEO i dyrektora zarządzającego firmy hotelAG po raz pierwszy w Polsce podczas konferencji hotelowych został poruszony temat ESG.

Nowa rzeczywistość i nowe wyzwania stojące przed branżą zmieniają spojrzenie na hotelarstwo. Już nie tylko post-covid i inflacja wpływają na obecną rzeczywistość inwestycyjną i operacyjną w hotelarstwie. ESG – trzy magiczne litery, które zmieniają świat i postrzeganie biznesu hotelowego. Raportowanie ESG w branży biurowej czy logistycznej jest już praktycznie normą i standardem, dlatego w przypadku hotelarstwa pytanie brzmi: nie CZY? Tylko KIEDY? A odpowiedź jest tylko jedna: to już TERAZ! Jak to robią najwięksi? Co się z tym wiąże? Czy to kosztuje? Jak projektować? Jak sfinansować? Czy muszę? O tych i o wielu innych tematach porozmawiali przedstawiciele największych graczy w branży, dla których ESG to już codzienność.

Moderujący panel Rafał Abramczyk, CEO, Managing Director, Hotelag, rozpoczął od wyjaśnienia pojęcia ESG – Enviroment, Social, Governances.

- Nasza branża jest pod względem standardów opóźniona, a ta konferencja jest pierwszą hotelarską konferencją w Polsce, na której jest poruszany ten temat. Inne branże już dawno wprowadziły te rozwiązania zdając sobie sprawę z ich opłacalności. Gdzie jesteśmy z ESG zapytał na początek Rafał Abramczyk.

-Jesteśmy niestety „w lesie” – mamy zaledwie około 30 budynków hotelowych odpowiednio certyfikowanych, na około 3 tys. w odróżnieniu od np. centrów handlowych – odpowiedziała na pytanie moderatora Anna Scipio del Campo Head of ESG projects, CREAM Property Advisors.

- Firma Accor od dawna angażuje się w takie działania. Zdajemy sobie sprawę, że kolejne pokolenia są coraz bardziej wymagające w kwestii poszanowania naszego otoczenia. Oczekują od nas tego nasi partnerzy, klienci, biura podróży... – przedstawiła stanowisko swojej sieci Hanna Ushal-Rudik Director Sustainability Northern Europe, Accor.

- Codziennie klienci hoteli zuzywają kosmetyki. Wyobraźmy sobie ile takich małych buteleczek każdego dnia trafia do środowiska. Marriott od dawna przeznacza duże kwoty na działania mające przyczyniac się do zrównoważonego rozwoju – mówił Janusz Mitulski Starszy Dyrektor ds. Rozwoju Sieci na Europę Środkowo - Wschodnią, Marriott International, Tomasz Niewola Dyrektor Departament Finansowania Strukturalnego i Mezzanine.

Od 2023 roku, dyrektywa Unijna zaklada pełne raportowanie w spółkach, których papiery są notowane na giełdach i zatrudniają min. 250 osób, a przychody ponad 40 mln. Euro. Od 2026 pozostanie jedynie czynnik 250 pracowników. Jeśli np. Polska nie będzie wówczas raportować, może nastąpić np. Wykluczenie naszego kraju z lańcucha dostaw – uświadomiła uczestników konferencji Anna Scipio del Campo.

Czy eko znaczy drogo?

To zależy. Ważna jest stopa zwrotu. Dla mnie jako projektanta ważne jest to co inwestor uzyskał dla środowiska i ile w związku z tym zaoszczędzi. Dziś nie możemy nie oszczędzać energii - Magda Federowicz-Boule Architekt, Prezes i Dyrektor Kreatywna Pracowni Tremend.

- Proponując takie rozwiązania inwestorom wyliczmy również ile inwestor zaoszczędzi wprowadzając je. Ponadto nie można działać w oderwaniu od naszego otoczenia. Na przykład modernizując obiekt, najpierw myślimy jak to co się da zachować, przekazać do recyklngu,do adaptacji, a to wszystko w ramach lokalnych partnerów – przekonywała Magdalena Fedorowicz.

- My zaczynamy od edukacji. Uczymy jak postępować w takim obiekcie, np. ze światłem. Edukować również gości. W jednym z hoteli w Azji wprowadziliśmy ciekawe rozwiązanie: gość miał do wyboru przycisk z napisem: eko. Powodował on działanie ekonomiczne nie tylko światła, ale i ogrzewania, rolet itd. I ten przycisk cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Robimy również audyty, aby taki obiekt mógł funkcjonować optymalnie – opisał działania swojej firmy w ramach ESG Jakub Guźniczak Architecture Manager z Signify.

Choć teraz nie jest to najlepszy moment na fianansowanie hoteli. Branża przeszła przez Covid, są wysokie koszty finansowania. Jednak w przyszłości dalej będą finansowane projekty w dobrej lokalizacji, wspierane przez międzynarodowe sieci, choć nie wyłącznie. Niezależne inwestycje np. W miejscowościach wypoczynkowych również. Ważna będzie jednak też certyfikacja w tym ESG, już dziś analizując wnioski kredytowe patrzymy na audyty ESG. - opowiedział o perspektywach finansowania przez banki rozwiązań ESG Tomasz Niewola.

W panelu uczestniczyli: Magda Federowicz-Boule Architekt, Prezes i Dyrektor Kreatywna Pracowni Tremend, Janusz Mitulski Starszy Dyrektor ds. Rozwoju Sieci na Europę Środkowo - Wschodnią, Marriott International, Tomasz Niewola Dyrektor Departament Finansowania Strukturalnego i Mezzanine, Członek Zarządu mInvenstment Banking SA, Anna Scipio del Campo Head of ESG projects, CREAM Property Advisors, Jakub Guźniczak Architecture Manager z Signify, Hanna Ushal-Rudik Director Sustainability Northern Europe, Accor.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *