HT 2022: Koszty finansowania a opłacalność funkcjonowania hotelu   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Radosław Altheim dyrektor generalny, Q Hotel, moderował panel którego uczestnicy analizowali obecną sytuację, w której pandemia, wojna i inflacja przemodelowały całkowicie opłacalność prowadzenia hoteli.

Jak pytał uczestników Radosław Altheim: -Coraz większe obciążenie stanowią obecnie koszty finansowania (kredyt, condo, dzierżawa, obligacje, private equity), obniżając rentowność biznesów. Jak poradzić sobie w obecnej sytuacji? Jakie nowe źródła przychodów mogą pomóc zwiększyć zyski?

Zdaniem Jana Wróblewskiego współzałożyciela, Zdrojowa Invest & Hotels, atrakcyjność inwestowania w condohotele znacznie spadła, ponieważ ich rentowność jest podobna do lokaty bankowej. Wysokie stopy procentowe zaburzyły biznesplan i osłabiły ten rynek.

Według Andrzeja Wójcika, prezesa zarządu, Satoria Group, wzrost wartości euro oznacza znaczny wzrost kosztów, ponieważ przychody generowane są w złotych.

Nie można uogólniać, ponieważ sytuacja bywa rożna, wiele zależy o rozkładu kosztów i sposobów finansowania. Jednak nie ma dzisiaj modelu ewidentnie lepszego czy gorszego finansowania. Przy żadnym sposobie finansowani nie jest dziś lekko – zauważył Wiktor Wróbel Prezes Zarządu spółki Nosalowy Dwór. Musi być zrozumienie obu stron, właściciela, inwestora i operatora, jednak ten ostatni jest wystawiony na największą presję rynkową – dodał Wiktor Wróbel.

- Inwestorzy w tych ciężkich czasach kupują niemal w 100 proc za gotówkę, ponieważ banki zawsze były niechętne kredytowaniu takich inwestycji. Jednak w przypadku kredytu deweloperskiego, też nie jest łatwo. Rata za jeden z hoteli w Krakowie wzrosła nam o 100 proc. I to boli, zastanawiamy się więc co zrobić. Na szczęście hotel w Krakowie ma perspektywy do generowania przychodów w Euro, - powiedział Artur Kozieja Inwestor, prezes spółki Europlan, właściciel hoteli Metropolo w Krakowie i Lake Hill Resort&SPA w Sosnówce

Cały rynek nieruchomości stał się bardziej skomplikowany. Wiele zależy od lokalizacji, projektu i uwarunkowań, a nie jak dawniej kiedy miało się dobrą lokalizacje, budowało hotel i można było zarabiać – zauważył Jan Wróblewski współzałożyciel, Zdrojowa Invest & Hotels. Jak dodał - Banki nie chcą finansować projektów hotelowych bo stają się nieopłacalne, a finansowanie jest zbyt drogie. Poza tym, duzi inwestorzy są dyskryminowani, a legislacja nieprzewidywalna.

Kiedy koszt kredytu zaczął rosnąc, przeprowadziliśmy analizy i mając wolne środki spłaciliśmy najdroższe kredyty. Widziałem w poprzednich panelach dużo optymizmu, jednak kluczowa będzie inflacja, a tu nie ma niestety optymistycznych sygnałów. Wojna, spadające zaufanie inwestorów do inwestowania w tym regionie, brak zdecydowania NBP w walce z inflacją – to nie napawa optymizmem. Liczymy, ze nieruchomości uchronią nas przed inflacją i u nas to na razie działa, ale jeśli przyjdzie załamanie? Przyszły rok będzie trudny i kluczowy. Chciałbym się mylić, ale przed nami jeszcze trudne czasy. Przy tej inflacji siła popytowa będzie spadać, a to oznacza, ze aktywa muszą być przecenione. Przez najbliższe 2-3 lata czeka nas weryfikacja aktywów. W pandemii nie nastąpił spodziewany upadek wielu firm, ale to przed nami. Czy recesja będzie płytka? My się w naszej organizacji szykujemy na 2 ciężkie operacyjnie lata i zakładamy, że trzeba będzie dokładać. Jeśli okaże się, że nie trzeba, to będziemy szczęśliwi – przedstawił swoje prognozy Andrzej Wójcik Prezes Zarządu, Satoria Group.

A może w tych trudnych czasach, gdy nie ma dobrych źródeł finansowania nie postawić na condo – zapytał moderator?

Zdaniem Jana Wróblewskiego, nie jest to dobry pomysł, ponieważ mogą pojawić się problemy z obsługą płatności, co miało miejsce już w trakcie pandemii, a przy obecnych oczekiwanych co do stopy zwrotu oraz rosnących kosztach takie projekty będą nierentowne.

- Czeka nas teraz reset rynku. Nie oznacza to upadłości dla wszystkich, ponieważ ci, którzy maja odpowiednią wiedzę będą potrafili się przed tym obronić. Przyjdzie teraz czas, który zweryfikuje kompetencje – zauważył Wiktor Wróbel.

W panelu uczestniczyli: Artur Kozieja Inwestor, prezes spółki Europlan, właściciel hoteli Metropolo w Krakowie i Lake Hill Resort&SPA w Sosnówce, Łukasz Płoszyński Wiceprezes Zarządu, Focus Hotels, Andrzej Wójcik Prezes Zarządu, Satoria Group, Wiktor Wróbel Prezes Zarządu spółki Nosalowy Dwór, Jan Wróblewski współzałożyciel, Zdrojowa Invest & Hotels.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *