Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę prądu dla MŚP   ANALIZY I RAPORTY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich firm. Zgodnie z nim od 1 grudnia 2022 do końca przyszłego roku maksymalna cena prądu dla takich podmiotów wyniesie 785 zł/MWh. - To nie jest nasze ostatnie słowo - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

-Zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy mechanizmy maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych, ale także dla małych i średnich firm do akceptowalnego przez Komisję Europejską, przez Unię Europejską poziomu zużycia w cenie 785 zł za MWh - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez resort klimatu zamrożenie cen ma dotyczyć okresu od grudnia 2022 r. do końca przyszłego roku.

Jak wyjaśnił premier, rozwiązanie zostało przemyślane w taki sposób, aby -Podmioty wrażliwe, samorządy, małe i średnie firmy mogły ten trudny czas najbliższych 12-15 miesięcy do końca przyszłego roku, przetrwać w jak najlepszym stanie. W szczególności zależy nam na polskich firmach.

Co z przedsiębiorcami, którzy zawarli już umowy po wyższych cenach?

Jak dodał wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Buda: -Ta reguła dotyczyć będzie wszystkich, bez względu na to, czy ten kontrakt już zawarli. Czyli, jeżeli w kontraktach są wartości wyższe, one będą ograniczone do tego poziomu automatycznie, nikt z przedsiębiorców więcej nie zapłaci - zadeklarował szef MRiT. Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadku kontraktów podpisywanych przez samorządy.

Proponowane rozwiązanie obejmuje także maksymalne ceny dla gospodarstw domowych powyżej określonych wcześniej limitów zużycia na poziomie na 693 zł/MWh.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *