Zakopiański hotel Belvedere w rękach Zygmunta Solorza   TRANSAKCJE

Po pięciu latach od rozpoczęcia batalii, spółka TMS Spartaco, należąca do jednego z najbogatszych Polaków Zygmunta Solorza, przejęła kontrolę nad czterogwiazdkowym hotelem Belvedere z Zakopanego. To kolejny obiekt, po hotelach Ossa i Litwor, należący w przeszłości do Grupy Trip, który obecnie znalazł się w rękach właściciela telewizji Polsat.

hotel Belvedere

O sporze na linii spółek Małgorzaty Chechlińskiej z kancelariami reprezentującymi Zygmunta Solorza pisaliśmy w ostatnich latach wielokrotnie. Przypomnijmy, że w 2017 roku doszło do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży hotelu Belvedere w Zakopanem za 67 mln zł między Małgorzatą Chechlińską a kancelarią Modrzejewski i Wspólnicy, reprezentującą interesy rodziny Solorzów. Kancelaria zapłaciła zadatek w wysokości 20 mln zł, a jego zabezpieczeniem była umowa czasowego przewłaszczenia hotelu Litwor z zastrzeżeniem, że gdyby nie doszło do ostatecznej umowy, Chechlińska musiałaby zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Do sprzedaży Belvedere w końcu nie doszło (obydwie strony podawały różne powody, ale generalnie rzecz rozbiła się o 10-letnią umowę dzierżawy podpisaną w 2015 r. ze spółką Centrum Kongresowe Plus powiązaną z Małgorzatą Chechlińską – za jej rozwiązanie groziło 13 mln kary). Następnie hotel odbijano sobie z rąk do rąk w asyście komorników, policji, ochroniarzy i mediów oraz wymianie pism i wzajemnych atakach medialnych. Ostatecznie Solorz przejął kontrolę nad obiektem, ale z uwagi na brak opinii przeciwpożarowej, ten niegdyś pięciogwiazdkowy hotel funkcjonuje obecnie jako pokoje do wynajęcia. W międzyczasie biznesmen odkupił też od syndyka masy upadłościowej należący niegdyś do Chechlińskiej, konferencyjny hotel Ossa. Ta natomiast trafiła do aresztu, który opuściła po wpłaceniu miliona złotych poręczenia majątkowego (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ i TUTAJ)

Ostatnim elementem układanki był czterogwiazdkowy zakopiański hotel Belvedere. Ku zaskoczeniu wszystkich przekazanie obiektu odbyło się pokojowo, a na stronie internetowej znaleźć można komunikat: "30 października o godz. 14 nowym operatorem Hotelu Belvedere w Zakopanem jest TMS Spartaco sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Jednocześnie informujemy, że przejęcie hotelu przez nowego operatora nastąpiło przy pełnej współpracy i zmiana ta nie wpłynie na zaplanowane pobyty w Hotelu Belvedere".

— Teraz na mocy obustronnego porozumienia przejęliśmy Hotel Belvedere — mówi w rozmowie z Onetem Wojciech Pochrzęst, członek zarządu spółki TMS Spartaco, a w przeszłości zakopiański dziennikarz Polsat i Polsat News. — Hotel ten cały czas funkcjonuje. Nie planujemy w nim żadnych zwolnień pracowników. Wszystkie osoby, które zdecydowały się dla nas pracować pozostały. Ogólnie bardzo cieszę się, że tym razem proces przejęcia obiektu przebiegł bez emocji i sprawnie.

— Spółka będzie teraz normalnie działać na rynku turystycznym i konferencyjnym. Będzie pełnić świadczenia nie tylko dla szerokiego portfela spółek swojego właściciela (m.in. Grupy Polsat Plus), ale też turystów indywidualnych. W niedługim czasie ruszy remont Litwora, tak by dostosować go do obecnych wymogów przeciwpożarowych i z powrotem uruchomić w tym miejscu hotel — dodaje Wojciech Pochrzęst.

Przedstawiciel TMS Spartaco nie chce zdradzić, czy przy przejęciu hotelu Belvedere nastąpiły jakiekolwiek płatności pomiędzy obiema stronami. — Kwestia rozliczeń jest tajemnicą obu naszych przedsiębiorstw — wyjaśnia.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *