Pierwszy w Polsce Tribute Portfolio sieci Marriott oficjalnie otwarty   OTWARCIA

14 grudnia operator Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele oficjalnie otworzył w Krakowie na Starym Mieście butikowy hotel Garamond, a Tribute Portfolio z udziałem m.in. artystów spod Piwnicy pod Baranami. To pierwszy w Polsce obiekt tej marki sieci Marriott International.

Od lewej: Adam Radzikowski, jedyny spadkobierca przedwojennych właścicieli kamienicy Janusz Mitulski, starszy dyrektor ds. rozwoju sieci Marriott, Agnieszka Dąbrowska, prezes spółki operatorskiej Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele i Maciej Zientara, inwestor hotelu.

Galę otwarcia poprowadziła Beata Czernecka – piosenkarka i aktorka Piwnicy pod Baranami, a punktem kulminacyjnym był występ Jacka Wójcickiego. Honorowym gościem był jedyny spadkobierca
Michaliny Dąbrowskiej, żony Mariana Dąbrowskiego – Adam Radzikowski. Goście mieli okazję poczuć ducha historii w hotelowych wnętrzach oraz wypróbować menu restauracji Kuryer, której szefem kuchni jest Paweł Pamuła. To obecnie jedyne miejsce w Krakowie z przedwojenną kuchnią, w klimacie eleganckich wnętrz krakowskich restauracji lat 30. ubiegłego wieku. Na zakończenie wieczoru został odegrany hejnał – jeden z symboli Krakowa, tradycyjnie odgrywany na cztery strony świata.


Hotel powstał przy ul. św. Marka tuż przy Plantach, w odrestaurowanej kamienicy, którą w 1938 r. wybudował hrabia Adam Potocki z krzeszowickiej linii Potockich – właścicieli m.in. Pałacu pod Baranami, pałacu w Krzeszowicach i bogatej kolekcji sztuki. Rok później kamienicę od Potockiego odkupił Marian Dąbrowski – największy magnat prasowy w międzywojennej Polsce, twórca i redaktor naczelny, najpopularniejszego wówczas dziennika „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, który wkrótce stał się koncernem prasowym o tej samej nazwie wydającym wiele innych tytułów. Elegancka czcionka używana w jednym z jego czasopism – tygodniku „Światowid” – stała się inspiracją dla nazwy hotelu. Do okresu międzywojennego, stylu art déco i barwnej postaci Dąbrowskiego nawiązuje cała koncepcja hotelu. Zamiast standardowej numeracji piętra zostały nazwane tytułami czasopism wydawanych przez koncern IKC, w lobby można podziwiać zdjęcia Mariana Dąbrowskiego i jego firmy, oryginalne egzemplarze wydawanych przez „Ikaca” czasopism, maszyny do pisania, zabytkowy gramofon i radio. Recepcjoniści noszą uniformy nawiązujące do mody dwudziestolecia międzywojennego, z głośników sączy się muzyka tego okresu – także tenora Jana Kiepury, z którym Dąbrowski pragnął wyswatać swoją córkę – a w restauracji Kuryer czeka krem z raków i inne specjały międzywojennej krakowskiej kuchni.

Hotel chce wskrzesić organizowany przez Dąbrowskiego coroczny bieg dookoła Plant, przywrócić nagrodę dziennikarską jego imienia i stworzyć upamiętniający go skwer przy Pałacu Prasy – dawnej siedzibie Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Garamond wpisuje się w strategię marki Marriotta Tribute Portfolio – butikowych, niezależnych hoteli z charakterem, opowiadających własną historię. Obiekt posiada 53 pokoi w czterech kategoriach – w tym z balkonami. Zostały urządzone w stylu art déco, w kolorach granatu i miedzi. Restauracja Kuryer na ok. 35 osób serwuje śniadania w formie oryginalnej trzypiętrowej etażerki, z sokiem ze świeżych pomarańczy na wzór ulubionego napoju Mariana Dąbrowskiego oraz mini bufetem z kolorowymi przekąskami. W porze wieczornej – kuchnię międzywojenną z elementami krakowskiej – słynną maczankę oraz awanturkę. Hotel posiada także niewielkie patio. Za projekt budowlany odpowiada pracownia Lewicki&Łatak z Krakowa, a za projekt wnętrz krakowska pracownia FØB!a design prowadzona przez Izabelę Fluder-Wiąk. Garamond to obiekt tylko dla osób dorosłych. Zarówno za uruchomienie, jak i dalsze zarządzanie hotelem Garamond odpowiada Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele, który jest certyfikowanym operatorem sieci Marriott i prowadzi już z sukcesem m.in. największy w Europie AC Hotel by Marriott Kraków oraz kilka innych obiektów.

.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *