Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie każdy zjawiskowy hotel to gwarantowany sukces biznesowy

Autor: Bogdan Czajkowski

Piękny i niebanalny hotel z całą pewnością jest dużym atutem, a efektowna architektura i zjawiskowe wnętrza korzystnie wpływają na prestiż oraz rozpoznawalność, będąc silnym magnesem przyciągającym gości. Przyznane nagrody, publikowane artykuły czy pozytywne komentarze w mediach społecznościowych powodują, że już na starcie hotel staje się obiektem pożądania i otrzymuje duży kredyt zaufania. Tylko czy i w jakim stopniu przekłada się to na sukces biznesowy obiektu i jego zdolność do generowania wysokich dochodów?

Realizacja udanej inwestycji jest w znacznej mierze zależna od sprawnego opracowania dokumentacji projektowej, zawierającej rysunki, opisy, karty materiałowe i inne dokumenty, które definiują, jak będzie wyglądał hotel, jego wnętrza, jakie materiały, wyposażenie, instalacje, urządzenia i rozwiązania zostaną w nim zastosowane. Inwestorzy oczekują od projektanta, że stworzy on nietuzinkowy, dopracowany technicznie i produktowo hotel, który będzie zachwycał i przyciągał gości, przynosił duże zyski, ale jednocześnie dążą do tego, żeby koszt inwestycji był jak najniższy.

Atrakcyjność wizualizacji to nie najważniejsze kryterium

Wielu inwestorów podczas wyboru projektanta w dużym stopniu kieruje się, niestety, kryterium jak najniższej ceny przy jednoczesnej atrakcyjności przedstawionych im wizualizacji 3D bądź zdjęć oraz wykonanych wcześniejszych projektów, niekoniecznie hotelowych. Nie rozumieją oni, że jakość pracy projektanta dalece wykracza poza czysto artystyczny wymiar projektu. Równie ważna jest jego zdolność do szybkiego i profesjonalnego opracowania dokumentacji, uzyskania wymaganych uzgodnień i pozwoleń w możliwie krótkich terminach i na korzystnych dla inwestora warunkach, zwymiarowania i ukształtowania obiektu tak, by dało się koszty inwestycji zmieścić w założonym budżecie, spełniając przy tym odpowiednie standardy, często wynikające z wybranej marki.

Nie mniej istotny jest dobór materiałów, urządzeń czy wyposażenia, tak aby zapewniły one w trakcie eksploatacji niezawodność, trwałość oraz możliwie niskie koszty utrzymania i obsługi. Znam projektantów, którzy potrafią tworzyć fascynujące, kolorowe wizualizacje i koncepcje, ale znacznie gorzej radzą sobie z opracowaniem rysunków wykonawczych, gdzie trzeba wykazać się doświadczeniem, wiedzą techniczną, znajomością materiałów i technologii czy umiejętnością koordynacji branż.

Na szczęście na rynku jest też wielu projektantów, którzy umieją łączyć walory estetyczne projektu z dbałością o zastosowanie w nim odpowiednich materiałów, wyposażenia czy urządzeń i wybór niezawodnych rozwiązań technicznych, optymalnych zarówno pod kątem nakładów inwestycyjnych, jak i późniejszych kosztów eksploatacji.

Nie wystarczy wiodący architekt, potrzebny jest zespół

Często inwestor zleca innemu projektantowi opracowanie architektury i dokumentacji technicznej, a innemu projekt wnętrz. Można znaleźć na rynku pracownie, które oferują – i co więcej, potrafią wykonać – projekt kompleksowo w obu obszarach. To dla inwestora praktyczne rozwiązanie, bo otrzymuje większą gwarancję, że oba te projekty będą spójne i zostaną właściwie skoordynowane w jednej organizacji.

Trzeba pamiętać, że do szybkiego i sprawnego wykonania większych projektów nie wystarczy nawet najlepsza wiedza i doświadczenie wiodącego architekta czy projektanta wnętrz. Potrzebny jest zespół o odpowiednim potencjale i umiejętnościach, skutecznie zarządzany i koordynowany. Taki potencjał mogą zapewnić duże pracownie, najlepiej wielobranżowe, które posiadają w swoich strukturach zarówno architektów, jak i inżynierów różnych specjalności.

Mniejsze pracownie projektowe na ogół korzystają z usług współpracujących z nimi freelancerów i tzw. projektantów branżowych (czyli np. konstruktora instalacji elektrycznych, sanitarnych). Jeżeli te współpracujące osoby nie są związane z projektantem na zasadach wyłączności, to zdarza się, że mogą nie być do dyspozycji w okresie, w którym ma być opracowywana dokumentacja.

Może to zmusić projektanta do powierzenia części projektu niesprawdzonym czy mniej doświadczonym osobom. Czasem skutkuje to tym, że opracowanie nie idzie tak sprawnie jak zwykle, prowadzi do opóźnień w przygotowaniu projektu i zmusza do pracy na skróty, co zawsze niekorzystnie odbija się też na jakości, a w konsekwencji przekłada się na opóźnienia i zawirowania w realizacji całej inwestycji oraz na dodatkowe koszty.

Doświadczenie w realizacji projektów hotelowych

Świadomy inwestor rozumie, że absolutnie kluczową kwestią przy wyborze projektanta jest jego doświadczenie w realizacji projektów hotelowych. Niedoświadczony architekt czy projektant wnętrz może zaprojektować piękny hotel, nawet poprawny funkcjonalnie, któ

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *