KPMG: Rynek luksusowych hoteli dynamicznie się odbudowuje   ANALIZY I RAPORTY

-Wartość rynku dóbr luksusowych w większości kategorii przekroczyła już poziom sprzed pandemii - wynika z najnowszego raportu KPMG "Rynek Dóbr Luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach". Mimo największego spośród wszystkich segmentów wzrostu wartości rynku (45,6% r/r), rynek luksusowych obiektów hotelowych w 2022 r. osiągnął dopiero blisko 70% wartości sprzed kryzysu wywołanego przez COVID-19, niemniej zdaniem autorów raportu, do 2027 roku ma osiągnąć wartość ponad dwukrotnie wyższą niż obecna.

fot. Adobe Stock

Całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wzrosła w 2022 roku o 18,9% r/r i osiągnęła wartość 37 mld zł (w porównaniu do 31,1 mld zł w 2021 roku). Autorzy raportu prognozują, że w najbliższych latach utrzymana zostanie dynamika wzrostowa, jednak będzie ona stosunkowo niewielka i wartość rynków średniorocznie będzie rosnąć o kilka procent. Wyjątkiem będzie rynek luksusowych hoteli, który przez kolejnych 5 lat ma urosnąć nawet dwwukrotnie z poziomu obecnych 2,6 mld zł do 5,8 mld

Wyjątkiem będzie rynek samochodów premium i luksusowych. W tej kategorii prognozowane jest pogorszenie wyników sprzedaży, a pierwsze spadki będą możliwe do zauważenia prawdopodobnie w ramach analizy danych do kolejnej edycji raportu.

Bogactwo w Polsce

W 2021 roku w Polsce drugi próg podatkowy nadal znajdował się na poziomie 85 528 zł brutto rocznie (około 7,1 tys. zł brutto miesięcznie). Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów osób, które osiągały takie zarobki było w naszym kraju 2,07 miliona. W porównaniu do roku 2020 przybyło zatem tych, którzy musieli zapłacić wyższy podatek od dochodów (o 17,4%).

Wśród osób zarabiających w Polsce powyżej 7,1 tys. zł brutto miesięcznie, na potrzeby raportu wydzielono trzy grupy: osoby zamożne, czyli zarabiające powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie, osoby bogate (powyżej 50 tys. zł brutto miesięcznie) oraz osoby bardzo bogate, których roczny dochód przekracza 1 milion zł. To właśnie te grupy, a w szczególności ostatnia z wymienionych, są potencjalnie najważniejszymi klientami dla marek luksusowych. Wzrost liczby osób z wysokim statusem materialnym oraz notowanych przez nich dochodów pozwala stabilnie rozwijać się branży dóbr luksusowych.


W 2021 roku ponownie przybyło w Polsce osób zamożnych, bogatych oraz bardzo bogatych. Dochody powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie osiągnęło 320 tys. osób, czyli o 12,8% więcej niż w roku poprzednim, a łącznie zarobili oni 220 mld zł (+9,8% r/r). Osób bogatych było w Polsce w 2021 roku blisko 83 tys., czyli o 7,4% więcej r/r, a ich łączny dochód zwiększył się o 5,4% do 130 mld zł. Grupa osób bardzo bogatych wzrosła natomiast o 4,8% do 37 tys., a ich zarobki były wyższe o 2,6% niż w roku 2020 i osiągnęły 94 mld zł. Na koniec 2021 roku w Polsce mieszkało ponad 100 tys. osób, które można określić mianem HNWI (High Net Worth Individuals), czyli których majątek liczony w aktywach netto wyniósł co najmniej 1 mln dolarów - czytamy w raporcie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *