Hotel może być odpowiedzialny (cz. 2)

Autor: Katarzyna Karasiewcz
Gdy gość utraci wartościowe rzeczy

Zdarza się, że goście gubią rzeczy wniesione do hotelu, zapominają o nich lub padają ofiarami kradzieży. Kiedy odpowiedzialność ponoszą właściciele obiektu, a kiedy goście?

W pierwszej części materiału dotyczącego odpowiedzialności hotelu za rzeczy pozostawione przez gości bez opieki przedstawiono podstawowe przepisy i terminologię związaną z zawieraniem umów o korzystaniu z usług hotelowych.

Wyjaśniono, kiedy zostaje zawarta umowa z klientem i kiedy hotel zostaje zobowiązany w sposób prawny do szczególnej troski o swojego klienta (patrz: "Hotelarz" nr 4/2006).

Rozważania skończyliśmy na zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością hotelu lub osób prowadzących przyhotelowy parking - będzie polecany przez hotel - za rzeczy pozostawione przez gości w aucie.

Kilka słów więcej

Pracownicy recepcji zazwyczaj informują gości o podstawowych sprawach związanych z noclegiem, porą śniadania czy opuszczenia pokoju.

Informują również o tym, w którym miejscu gość może zostawić swój samochód. Nie mówią kilku słów więcej. Z braku czasu lub nieznajomości uregulowań prawnych.


To tylko kilka słów, ale warto powiedzieć gościowi, że powinien poinformować osobę prowadzącą parking, gdy ma w samochodzie rzeczy szczególnie cenne, większej wartości, jak dzieła sztuki, kamerę filmową, telewizor, laptop, biżuterię, papiery wartościowe, pieniądze czy jakieś towary. Jeżeli prowadzący parking zaakceptuje pozostawienie takich rzeczy w aucie, dochodzi do zawarcia umowy przechowania.

Natomiast w sytuacji, kiedy prowadzący parking nie zostanie o pozostawionych rzeczach należycie poinformowany, oddający samochód z taką zawartością na przechowanie działa na własne ryzyko. Bowiem każda osoba prowadząca parking może odmówić wykonywania pieczy nad tymi rzeczami, co prowadzi do wyłączenia jej odpowiedzialności za ich utratę lub powstałą szkodę. Dzieje się tak, gdyż przejmując pieczę nad samochodem, przechowujący ma prawo sądzić, że znajdują się w nim rzeczy stanowiące zwykłe, standardowe wyposażenie sam [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *