Hotel Wieniawa, Leszno W barokowej kamienicy

Utrzymana w stylu barokowym narożna kamienica z malowniczymi podcieniami, wspartymi na kamiennych kolumnach jest, zaraz po Ratuszu, najbardziej charakterystyczną i najczęściej fotografowaną budowlą w Lesznie. Od 2009 roku działa tam najlepszy w mieście, 4-gwiazdkowy hotel Wieniawa, który zdążył już zdobyć Rekomendację „Forbesa”.  

Kamienica pod numerem 29 jest najstarszym budynkiem w rynku, prawdopodobnie wzniesionym w 1634 roku. Większość zabudowy rynku stanowią kamienice wybudowane pod koniec XIX i na początku XX wieku. Sprzed wielkiego pożaru Leszna w 1790 roku dotrwały w niezmienionym stanie nieliczne barokowe kamieniczki z charakterystycznymi szczytowymi fasadami, w tym jedyna kamienica z podcieniami, w której obecnie mieści się hotel Wieniawa oferujący 11 pokoi. W większości budynek utrzymał swój pierwotny kształt z fasadą czteroosiową z arkadowo-kolumnowym podcieniem sklepionym kolebkowo-krzyżowo. Nakryty jest dachem naczółkowym. 

Posiada piętro o podziale ramowym zwieńczone pięknym belkowaniem, a pod oknami płyciny. Tam zachowały się przepiękne witraże okienne z 1905 roku. Szczyt kamienicy jest rozczłonkowany pilastrami, z dużymi spływami, zamknięty gzymsem. Kamienica była od początku budynkiem mieszkalnym z oficyną. Wśród jej właścicieli byli m.in. miejscowi piwowarzy, kupcy, młynarze, destylatorzy i restauratorzy. W drugiej połowie XIX wieku kamienica została gruntownie przebudowana. Poszerzono ją, powiększono wyszynk z kontuarem, powstał dach naczółkowy i dwie izby od frontu na poddaszu, a także podwyższono całą oficynę o jedną kondygnację. Na początku XX wieku na parterze urządzono piwiarnię i winiarnię, a na piętrze zaplanowano restaurację i hotel z pięknymi witrażami.W 1953 roku budynek został upaństwowiony. Przeszedł trzy małe remonty w 1961, 1973 i 1977 roku. Od 1995 roku obiektem zarządzała spółka Tempo. Obecnymi właścicielami posesji od 2007 roku są zafascynowani pięknym budynkiem Izabela i Adam Kenkel. Nowi właściciele gruntownie odrestaurowali zabytek podnosząc jego prestiż i zgodnie z ponad stuletnią tradycją uruchomili tam hotel i restaurację.

   

Wszystkie pokoje wyposażone są w przestronne łóżka z wygodnymi materacami, dużą liczbą poduch i poduszek w pościeli z najwyższej jakości materiałów. W każdym znajduje się sejf, klimatyzacja, telewizor plazmowy, suszarki do włosów, mini bar i bezpłatny dostęp do szerokopasmowego internetu. Położona na pierwszym piętrze restauracja na 50 osób z kuchnią międzynarodową oferuje takie dania jak schab z dzika w sosie winno-balsamicznym, rolada z kurczaka z pastą truflową czy stek z polędwicy z sosem bearnaise, a w każdy czwartek i piątek przygotowuje też sushi menu. Dopełnieniem kompozycji szefa kuchni jest bogata oferta win. Ofertę gastronomiczną hotelu uzupełnia zlokalizowany na parterze pub z działającym w okresie letnim ogródkiem. Wieniawa dysponuje też kameralną, klimatyzowaną salą konferencyjną na 22 osoby z nowoczesnym sprzętem multimedialnym oraz strefę relaksu wyposażoną w przyrządy do ćwiczeń oraz saunę rzymską ze światłoterapią. Wszystko to sprawia, że ten usytuowany w XVII-wiecznej kamienicy hotel spełnia wszystkie standardy XXI wieku.•

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *