Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » Z Branży » Polski rynek hotelarski jedną z gwiazd w Europie

Polski rynek hotelarski jedną z gwiazd w Europie


Podczas pierwszej edycji konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE został zaprezentowany „European Hotels & Chains Report 2017” – raport przygotowany przez ekspertów Horwath HTL, światowego lidera wśród firm konsultingowych specjalizujących się w doradztwie dla rynku hotelowego i turystycznego.

„Stworzeniu niniejszego raportu przyświecała próba dokładnego wyjaśnienia obecnej sytuacji oraz kierunku, w którym zmierza rynek hotelowy. Inwestorzy potrzebują przejrzystości, zaś marki muszą wiedzieć, jak wygląda krajobraz konkurencji.”- komentuje James Chappell, Global Business Director, Horwath HTL.

Europa zdominowana przez sieci

Francja i Wielka Brytania dominują pod względem liczby hoteli sieciowych w skali całego rynku (ponad 3,5 tys. obiektów), choć co warte podkreślenia, na rynku brytyjskim stanowią one zaledwie 8,5%, a we Francji dominują niewielkie hotele ze średnio 36 pokojami w obiekcie. Jednak to w Hiszpanii do sieciowych graczy należy ponad 1/3 rynku. Duża penetracja zauważalna jest także w Chorwacji (ponad 24%), jednak międzynarodowe marki hotelowe dość niespiesznie wchodzą na tamtejszy rynek. To doskonałe warunki dla lokalnych graczy, choć niewątpliwie można spodziewać się dalszego umiędzynarodowienia chorwackiego przemysłu hotelarskiego.

Odmiennie wygląda sytuacja w Austrii, gdzie dominują hotele niezależne. Jedynie 2,9% wszystkich hoteli oraz 14,8% wszystkich pokojów hotelowych powiązanych jest z jakąś siecią. Spośród 82 obecnie reprezentowanych marek, 80% to marki międzynarodowe, a ze względu na niską penetrację spodziewany jest napływ nowych marek i wzrost udziału hoteli sieciowych.

Hotele sieciowe dysponują ponad 3-krotnie większą liczbą pokojów w porównaniu z krajowymi obiektami. Dysproporcje te są szczególnie widoczne w Albanii (średnio 99 pokojów w hotelach sieciowych, 16 pokojów w hotelach nie-sieciowych) czy Wielkiej Brytanii (odpowiednio 104 i 16). W czołówce pod względem łącznej liczby pokojów zarówno w hotelach sieciowych, jak i nie-sieciowych, uplasował się Cypr, Chorwacja czy Hiszpania, jako oczywiste miejsca docelowe turystów z całego świata.

Krajowi gracze ustępują pola międzynarodowym markom

Tylko w Hiszpanii i we Włoszech przeważa liczba krajowych marek nad międzynarodowymi. Co warte podkreślenia, Hiszpania (240 marek) nadal rozwija swoją ofertę hotelową, napędzana dynamicznym rozwojem turystyki. Jednak rozwój nowych hoteli jest wciąż spowolniony przez ograniczony dostęp zarówno do kapitału własnego, jak i finansowania przez banki. Co ciekawe we Włoszech, przy stosunkowo niskiej penetracji na poziomie poniżej 15% podaży pokoi, funkcjonuje ponad 200 marek hotelowych, i jak oceniają eksperci Horwath HTL ta solidna baza będzie nadal rosła, a przyspieszenie nastąpi w latach 2017-2020.

Polska jedną z gwiazd w Europie

Jak podkreśla Dariusz Futoma, prezes zarządu Horwath HTL Polska: „Polski rynek hotelarski był ostatnio jedną z gwiazd w Europie i nie ma wątpliwości, że ma przed sobą dobre perspektywy na przyszłość. Ekspansja sieci hotelowych na rynku hotelarskim rośnie i jest nadzieja, że nowe marki hoteli wkrótce wkroczą do naszego kraju.”

Niekwestionowanym liderem jest międzynarodowa sieć Accor z 71 obiektami i ponad 12 tys. pokojami, (co daje średnio 170 pokojów w obiekcie). Na uwagę zasługuje grupa Hoteli Gołębiewski ze średnio ponad 580 pokojami przypadającymi na obiekt.

Na polskim rynku przeważają hotele klasy economy & midscale (blisko 85%), choć wzrasta udział hoteli luksusowych. „W Polsce cały czas jest zapotrzebowanie na hotele 3- i 4-, a nawet 5-gwiazdkowe, a inwestorzy zabiegają o najlepsze lokalizacje w dużych miastach, których zostało już niewiele, co dodatkowo napędza konkurencję. Więc trzeba zacząć patrzeć przez pryzmat budynków mix-used, czyli hotel, biura, czy też retail.” dodaje Dariusz Futoma.

Warszawa i Kraków cechują się najwyższymi liczbami hoteli i pokojów. „Jednak wskaźniki ekonomiczne jasno wskazują, że to Kraków będzie już niebawem mógł kreować nowy popyt, chociażby na marki luksusowe, na które wszyscy mają nadzieje.” podsumowuje Prezes Futoma.

 

 


1 Komentarz dla “Polski rynek hotelarski jedną z gwiazd w Europie”

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Wkrótce otwarcie hotelu Renaissance w Warszawie

W marcu tego roku pierwszych gości przyjmie pięciogwiazdkowy hotel zlokalizowany bezpośrednio przy Lotnisku Chopina w Warszawie, pierwszy w Polsce obiekt marki Renaissance, należącej do Marriott (...)

Zdobyć i utrzymać najlepszych pracowników

Coraz niższy wskaźnik bezrobocia i coraz wyższe oczekiwania finansowe personelu powodują, że właściciele i osoby zarządzające hotelami muszą na nowo definiować swoje podejście do rynku (...)

Turcja – jakość w dobrej cenie

Tureckie hotele nie bez powodu szczycą się bardzo dobrą jakością w stosunku do ceny. Standard zdecydowanej większości z nich nie odbiega od tego, czego oczekują (...)

Nowi dyrektorzy w hotelach Chopin Airport Development

Adriana Biernatowicz-Jadczak, dotychczasowa dyrektor trzygwiazdkowego hotelu Hampton by Hilton Airport Warszawa awansuje do pięciogwiazdkowego Renaissance Warszawa Airport, gdzie będzie pełnić funkcję zastępcy dyrektora hotelu. W (...)

Hotel Aquarion w Zakopanem przyjął pierwszych gości

Otwarty został hotel Aquarion ze 136 pokojami, restauracją na 180 gości i trzema salami konferencyjnymi, połączony z aquaparkiem, należącym do spółki Polskie Tatry. Hotel zarządzany (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA