Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 09/2017, W NUMERZE, ZARZĄDZANIE I MARKETING » Śniadanie w hotelu – jak je zorganizować, żeby i gość, i hotel byli zadowoleni

Śniadanie w hotelu – jak je zorganizować, żeby i gość, i hotel byli zadowoleni

Śniadanie to najważniejszy posiłek w hotelu. Tak twierdzą również hotelarze – i słusznie, gdyż niejednokrotnie jest to jedyny kontakt gościa z gastronomią hotelową. Poza tym, jeżeli jest to wydarzenie, które wprowadzi gości w dobry nastrój, to na pewno zapamiętają hotel i chętnie do niego wrócą lub polecą innym.Oto kilka spostrzeżeń, które być może podpowiedzą jakieś rozwiązanie dotyczące tak ważnego przedsięwzięcia, jakim są śniadania w hotelu.

Zacznijmy od atmosfery

Odpowiednio dobrana muzyka, oświetlenie oraz przyjazna obsługa to niewątpliwie najważniejsze atrybuty pierwszego wrażenia podczas śniadania. Niejednokrotnie w standardach dotyczących serwisu używa się stwierdzenia, że uśmiech jest częścią uniformu pracownika hotelu. W jednym z hoteli, w których pracowałem, przed wejściem na salę restauracyjną od strony zaplecza było napisane „wejście na scenę”. Atmosfera, z którą gość spotyka się podczas śniadania, rzutuje na jego samopoczucie w dalszej części dnia. Jeżeli w hotelu uda się skompletować takich pracowników, którzy nie tylko są uśmiechnięci, ale także potrafią nawiązać krótką konwersację z gościem, to cel zostanie osiągnięty. Nie należy zapominać o odpowiednim stroju i wyglądzie pracownika. Warto w jakiś sposób zunifikować wygląd personelu podczas śniadań. To nie tylko obowiązek wynikający z kategoryzacji, ale także synonim dobrego standardu i poczucia bezpieczeństwa gościa. Niestety w ostatnich latach większość hoteli musi redukować koszty zatrudnienia i często zdarza się, że trzon obsługi stanowią pracownicy młodociani lub wynajęci kelnerzy, którzy niekoniecznie utożsamiają się z firmą, nie wspominając o dość dowolnym wyglądzie zewnętrznym. Jest to niewątpliwie temat do przemyślenia, jednak moim zdaniem warto zainwestować w selekcję odpowiednich ludzi, którzy swoją osobowością potrafią wprawić w dobry nastrój, a czasem załagodzić trudną sytuację podczas serwisu śniadaniowego.

Godziny serwowania śniadań i grafiki pracy

Godziny serwowania śniadań powinny być dopasowane do charakteru hotelu, jego lokalizacji czy dni tygodnia. Warto przeanalizować, jaką grupę docelową stanowią nasi goście i jakie są ich oczekiwania. Czy śniadania powinniśmy serwować od godz. 6 rano, w związku z biznesowym charakterem hotelu, czy może od 7.30 w wypadku hoteli wypoczynkowych, a może w sobotę i niedzielę przedłużyć do 11.30? Taka elastyczność na pewno spotka się z uznaniem gości, a nam pozwoli lepiej planować czas pracy, nie wspominając o niepotrzebnym „leżakowaniu” naszych świeżych produktów na bufecie. Planując grafiki pracowników, powinno się brać pod uwagę obłożenie w hotelu oraz godziny największego ruchu podczas śniadań. Nie wszyscy muszą przychodzić rano przed rozpoczęciem śniadań, część załogi może przyjść później. Odpowiednie planowanie pracy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w hotelach miejskich, gdzie obłożenie zmienia się bardzo dynamicznie. Warto czasami umieścić w grafiku osoby rezerwowe, które wieczorem poprzedniego dnia powinny ustalić konieczność (bądź nie) stawienia się do pracy. Dlaczego to jest takie ważne? Nawet nie wnikając w standardy serwisowe poszczególnych hoteli, niewystarczająca liczba personelu powoduje chaos organizacyjny, a to przekłada się na niezadowolenie gości.

Ergonomia pracy

Bardzo ważnym elementem podczas śniadań jest ergonomia pracy, która w dużej mierze zależy od dobrej organizacji i wyszkolenia pracowników. Prawidłowe przygotowanie miejsca prac [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Andrzej Przeniosło

Komentarze: 2 dla “Śniadanie w hotelu – jak je zorganizować, żeby i gość, i hotel byli zadowoleni”

  1. Na smaczne śniadania zawsze mogłem liczyć w http://www.noclegiuanety.pl/ jeszcze nigdy nie miałem powodów do narzekania.

  2. Zarówno obsługa, jak i zawartość bufetu powinny być w klasie premium. Gość docenia detale z najwyższej półki, takie jak kawa czy herbata. Warto mu podać coś luksusowego, by czuł się doceniony. Z całego serca polecam markę Veertea. https://veertea.com/

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Adam Żygadło dyrektorem trzech warszawskich hoteli Satoria Group

Adam Żygadło objął stanowisko dyrektora trzech hoteli należących do Satoria Group – Best Western Portos, Start Atos i Aramis łącznie z blisko 700 pokoi. Z (...)

Zmienił się dyrektor hotelu Sheraton Warszawa

Fadlallah Zayat, ostatnio dyrektor generalny hotelu luksusowej marki JW Marriott w Bukareszcie, objął zarządzanie hotelem Sheraton Warszawa. Zastąpił Gonçalo Duarte Silvę, który od pięciu lat (...)

Powraca temat budowy mega hotelu w Szczecinie

Zapowiadana od lat, jedna z największych inwestycji w Szczecinie, dostała kolejne życie. Konsorcjum spółek – Tian Yu i Recca Investment, zapowiadające od ponad 10 lat (...)

Hilton Złotym Sponsorem Hotel Investment Trends Poland&CEE

Hilton, wiodąca globalna firma hotelarska, została Sponsorem Złotym organizowanej przez wydawcę miesięcznika „Hotelarz” konferencji Hotel Investment Trends Poland&CEE 2018, która odbędzie się w dniu 17 (...)

Drugi superluksusowy hotel w Warszawie

W najnowszym „Hotelarzu” piszemy o planach budowy drugiego po Raffles superluksusowego hotelu w Warszawie, a także rozmawiamy z Miguelem Martinsem, dyrektorem ds. rozwoju IHG w (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA