Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        


HOTELARZ » Bez kategorii, Najnowsze Informacje (2) » Rząd planuje ograniczyć szarą strefę najmów krótkoterminowych

Rząd planuje ograniczyć szarą strefę najmów krótkoterminowych


Mają zmienić się przepisy dotyczące krótkoterminowego najmu nieruchomości. Ministerstwo Sportu i Turystyki zajęło się postulowanym przez branżę hotelarską problemem szarej strefy i nieuczciwej konkurencji. Projekt jest na etapie konsultacji wewnętrznych. MSiT zakłada, że może zacząć obowiązywać nie wcześniej, niż pod koniec 2019 r.

Ministerstwo Sportu i Turystyki na wniosek branży hotelarskiej, planuje zmianę ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Ma to ograniczyć nadużycia ze strony osób prywatnych, które oferują mieszkania na krótkoterminowy wynajem i wyeliminować szarą strefę.

Prace związane ze zmianą ustawy jednak dopiero ruszyły. Jak poinformowała „Hotelarza” Anna Ulman, rzecznik prasowy MSiT, projekt jest dopiero na wstępnym etapie prac legislacyjnych. – W nowej ustawie planuje się wprowadzenie przepisów dotyczących krótkoterminowego zakwaterowania w ramach gospodarki współdzielenia . Obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni przez klientów będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym, kontrolnym i innym wynikającym z przepisów zawartych w rozporządzeniu. Rozszerzenie systemu kategoryzacji oraz obowiązkowej rejestracji obiektów, które świadczą usługi krótkoterminowego zakwaterowania może stać się elementem walki z „szarą strefą”. Zakładamy że regulacja mogłaby zacząć funkcjonować pod koniec 2019 roku - komentuje rzecznik.

Tematyka dotycząca zmian w ustawie już od dłuższego czasu była poruszana przez środowisko hotelarskie, jako ważna i potrzebna. Naturalną koleją rzeczy było zajęcie się nią przez MSiT.

– Po raz pierwszy pojawiła się szansa na merytoryczną dyskusję w sprawie zmian prawnych w segmencie hotelarskim w Polsce – komentuje sprawę Gheorghe Marian Cristescu, przewodniczący Społecznej Rady Turystyki przy MSiT, prezes Chopin Airport Development. – Zmiany w prawie mają służyć wszystkim graczom na rynku hotelowym – zarówno właścicielom hoteli, jak i inwestorom w apartamentach. Nie mniej ważne są też sprawy bezpieczeństwa w tych obiektach, a także sprawy socjalne pracowników oraz kwestie podatkowe – dodaje Cristescu.

– Nasze postulaty dotyczą m.in. takich obszarów, jak rejestracja obiektów, bezpieczeństwo gości, jednakowe dla wszystkich obciążenia podatkowe itp. – wyjaśnia Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Grupy Orbis. – Nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, ale pozytywnie oceniamy zapowiedź uregulowania krótkoterminowego wynajmu obiektów mieszkalnych.

Ireneusz Węgłowski zauważa, że projekt nowych przepisów, które przygotowuje MSiT, to krok w dobrym kierunku. Hotelarze, nie tylko w Polsce, od dłuższego już czasu domagają się zrównania szans pomiędzy wszystkimi podmiotami świadczącymi na rynku usługi hotelarskie – mówi prezes izby. To podstawowa zasada uczciwej konkurencji. Nasze postulaty dotyczą m.in. takich obszarów, jak rejestracja obiektów, bezpieczeństwo gości, jednakowe dla wszystkich obciążenia podatkowe itp. Nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, ale pozytywnie oceniamy zapowiedź uregulowania krótkoterminowego wynajmu obiektów mieszkalnych.

– Największym problemem mieszkań na wynajem turystyczny w Polsce jest szara strefa, której funkcjonowanie uderza w gospodarkę, a wysokość strat państwa można szacować na 100 mln zł – komentuje Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels, członek rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. – To powinien być priorytet. Natomiast w kwestii innych potencjalnych regulacji należy uważać, aby nie zahamowały rozwoju tego rynku, który wbrew obawom niektórych hotelarzy, nie jest alternatywą dla hoteli z ich komfortowymi usługami, a uzupełnieniem rynku o prostszy produkt. Mówię to też jako hotelarz. Trudno też porównywać regulacje w innych krajach, ponieważ Polska nie ma problemu z nadmierną liczbą turystów, a raczej odwrotnie. Pamiętajmy też, że proponowane zmiany uderzą przede wszystkim w Polaków – polską klasę średnią, którzy kupują mieszkania na wynajem jako bezpieczną formę lokowania oszczędności. Często na kredyt, który spłacają z wynajmu, więc może być zagrożonych nawet kilka miliardów złotych. Jeśli te regulacje spowodują nadmierne koszty i wymagania dla tych mieszkań, to uniemożliwią ich dalsze wynajmowanie. Mówimy tu o kilkudziesięciu tysiącach polskich drobnych przedsiębiorców, którzy powinni być dla państwa priorytetem – dodaje.

– Z naszej perspektywy będą to zmiany idące w dobrym kierunku, które pozwolą na uregulowanie „dzikiej” część tego rynku – komentuje temat Michał Kolankiewicz z Sun & Snow, firmy oferującej apartamenty wakacyjne do wynajęcia. – Co sezon słyszymy o turystach, którzy zostali oszukani przez właścicieli nieistniejących apartamentów lub kwater ogłaszających się w Internecie. Nowe przepisy wyeliminują nieuczciwych graczy, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na odbiór i bezpieczeństwo rynku najmu apartamentów przez turystów. Klienci będą mieli pewność, że wynajmują wakacyjne lokum od uczciwej firmy.

Obszerniejsze informacje o planowanych zmianach w najbliższym wydaniu miesięcznika „Hotelarz”.

AJ


Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Wojciech Liszka o efektywnej sprzedaży usług konferencyjnych

Dlaczego podobne obiekty położone w tej samej lokalizacji potrafią generować całkowicie odmienne wyniki ze sprzedaży konferencyjnej? Jak wyróżnić nasz hotel na tle konkurencji? Jak nie (...)

KnockOut Boxing Night w Nosalowym Dworze

6 października w kompleksie Nosalowy Dwór Resort & SPA w Zakopanem odbędzie się gala KnockOut Boxing Night. Główną atrakcją tej imprezy będzie występ dwukrotnego mistrza (...)

W Kołobrzegu powstaje Osada Morska. W condo.

163 apartamenty liczyć ma powstająca w Kołobrzegu Osada Morska Wellness & Spa, ośrodek o standardzie 4-gwiazdek, który składać będzie się ze 163 apartamentów, rozmieszczonych w (...)

Warszawa: otwarto Varsovia Apartamenty Kasprzaka z 311 jednostkami. W condo

W sierpniu otwarty został na Woli obiekt hotelowy Varsovia Apartamenty Kasprzaka z 311 jednostkami sprzedawanymi w systemie condo. To drugi sieci Varsovia Apartamenty aparthotel stworzonej (...)

Hotel Trends Poland&CEE – największe forum dla właścicieli i kadry zarządzającej hoteli

W dniach 26-27 listopada we wnętrzach hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbędzie się VI edycja konferencji Hotel Trends Poland&CEE, wyjątkowej imprezy gromadzącej w jednym miejscu (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA