Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        


HOTELARZ » 03/2019, ARTYKUŁ GŁÓWNY, ZARZĄDZANIE I MARKETING » Wszystko, co trzeba wiedzieć o hotelach w technologii modułowej

Wszystko, co trzeba wiedzieć o hotelach w technologii modułowej

Od kilkunastu lat na świecie dynamicznie rozwija się budownictwo modułowe. Stało ono się coraz częściej stosowaną technologią, również w odniesieniu do wielopiętrowych budynków mieszkalnych, biurowych, szkół, hoteli. Technologia modułowa wydaje się rozwiązaniem, które daje szansę skutecznie ograniczyć konsekwencje występującego od kilku lat wzrostu kosztów materiałów i usług budowlanych oraz niedoborów wykwalifikowanych pracowników.W ostatnich dekadach branża budowlana była przedmiotem olbrzymiego postępu technologicznego i głębokich zmian. Postęp ten dotyczył materiałów budowlanych, metod zarządzania i obliczeń, narzędzi i sprzętu używanych do budowy oraz projektowania.

Moduł – wolumetryczna jednostka budowlana

Modułowa konstrukcja budynku to termin używany do opisania fabrycznie wyprodukowanych prefabrykowanych wolumetrycznych [przestrzennych] jednostek budowlanych, które są dostarczane na miejsce w modułach. Modułowe jednostki mogą tworzyć kompletne pomieszczenia lub części pomieszczeń. Produkcja modułów odbywa się w fabryce co najmniej do stanu surowego zamkniętego. W zakładzie montowane są więc okna i drzwi, podłogi, ściany działowe, dach z pokryciem. Ale coraz częściej moduły realizowane są w fabryce pod klucz wraz z wykończeniem, instalacjami i wyposażeniem. Gotowe moduły przestrzenne są transportowane na plac budowy i tam łączone ze sobą na przygotowanych wcześniej fundamentach wykonanych w tradycyjny sposób. Po złożeniu tworzą zamkniętą konstrukcję. Konstrukcję modułów tworzy zazwyczaj samonośny szkielet stalowy, a do wypełnienia używa się płyt warstwowych lub innych z izolacją np. z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej.

Do wykończenia elewacji może być użytych większość materiałów stosowanych w tradycyjnych technologiach. Stosuje się także moduły żelbetowe, drewniane lub kombinacje zestawów materiałowych. Wybór materiału jest zwykle uwarunkowany specyfiką projektu i budżetem. Dla przykładu, w budynkach powyżej czterech pięter szkielet drewniany nie jest stosowany. Budynki modułowe mogą też być hybrydą rozwiązań materiałowych, takich jak prefabrykowane moduły łazienkowe czy moduły konstrukcyjne w budynku wznoszonym tradycyjnie. Dzieje się tak z wielu powodów. Jako przykład można wymienić użycie w projekcie dużych przęseł lub wysokości, które trudno byłoby uzyskać w fabryce i przetransportować na plac budowy.

Zalety technologii modułowej

Modułowe konstrukcje oferują wiele korzyści, z których najważniejsze to:
• krótszy (od 30 do 50 proc.) czas budowy, a w konsekwencji możliwość szybszego zakończenia inwestycji i generowania przychodów,
• zmniejszone zapotrzebowanie na siłę roboczą i mniejsze zaangażowanie na placu budowy,
• stała jakość, dzięki rygorystycznym procesom kontroli jakości i wykwalifikowanym pracownikom w fabryce,
• ograniczenie przestojów i uszczerbków związanych z niekorzystną pogodą, • wyższa wydajność pracy, • zmniejszone straty materiałów, • możliwość recyklingu,
• zmniejszona uciążliwość dla środowiska i otoczenia.

Chyba największym atutem konstrukcji modułowych jest to, że pozwalają znacząco zredukować czas realizacji inwestycji. Okres wykonywania fundamentów jest wykorzystywany na produkcję modułów. Dodatkowo czas oszczędza się dzięki szybkiemu łączeniu modułów oraz ograniczeniu wykończeń i montażu wyposażenia na placu budowy. Wielu zwolenników konstrukcji modułowych twierdzi, że technologia ta zyskuje na popularności nawet nie tyle dlatego, że istotnie skraca czas inwestycji, ile dlatego, że stawia proces budowy w kontrolowanym środowisku, w którym wyspecjalizowane i doświadczone zespoły realizują kolejne fazy budowy w logice przemysłowej. Kontrole gotowych produktów są przeprowadzane w fabryce, dzięki czemu hotel jest gotowy do otwarcia, gdy tylko moduły zostaną zamontowane na miejscu budowy, a instalacje i urządzenia techniczne podłączone. Tym samym proces przygotowania obiektu do eksploatacji jest skrócony, uproszczony i bardziej czysty.

Warunki pogodowe mogą niekorzystnie wpływać na budowę i jakość materiałów budowlanych w technologii tradycyjnej, a ostatecznie na jakość konstrukcji i elementów wykończeń. Tak np. nadmierna wilgoć może powodować, że ściany, sufit i podłoga okażą się wadliwe. Wszystkie te ryzyka są eliminowane w konstrukcjach modułowych, ponieważ moduły są prefabrykowane w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach fabrycznych. Precyzja w produkcji modułów i mniejsza liczba koniecznych dostosowań na budowie oznacza, że powstaje mniej odpadów materiałowych niż w tradycyjnej konstrukcji, co również przyczynia się do obniżenia kosztów. Mniej odpadów i szybsza realizacja inwestycji czynią technologię modułową bardziej przyjazną dla środowiska i otoczenia. Modułowe budynki pozwalają także na spełnienie wymogów różnych certyfikatów, jak choćby budownictwa zrównoważonego LEED czy BREAM.

Słabości technologii modułowej

Konstrukcje modułowe posiadają też pewne ograniczenia. Najważniejsze z nich to:
• ograniczenia wymiarów modułów związane z koniecznością transportu na plac budowy,
• zwiększona grubość ścian,
• trudności w wycenie kosztów inwestycji ze względu na nietypowe ich elementy, jak specjalistyczny transport, dźwigi, • na ogół wyższe koszty projektowania,
• ograniczona elastyczność i zmienność konstrukcji w przyszłych modernizacjach.

Chociaż na ogół ko [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Bogdan Czajkowski

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Samsung Sponsorem Strategicznym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Firma Samsung Electronics –światowy lider w zakresie rozwiązań informatycznych, została trzeci rok z rzędu Sponsorem Strategicznym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która w (...)

Qubus wróci do Katowic?

Sieć hotelowa Qubus Hotel, nieobecna w Katowicach od 2016 roku, po tym jak miejsce hotelu Qubus Prestige zajął Courtyard by Marriott, planuje powrót do tego (...)

InterContinental i Huawei tworzą pierwszy na świecie smart hotel 5G

InterContinental, Shenzhen Telecom i Huawei podpisały strategiczną umowę o współpracy na rzecz stworzenia pierwszego na świecie smart hotelu 5G. Projekt, poprzez wprowadzenie pierwszej w branży (...)

HIT 2019: Po ilu latach zwraca się hotel? Jak właściwie zaplanować koszty i przychody z inwestycji hotelarskiej?

Budowa hotelu to koszt kilkudziesięciu, a nieraz nawet kilkuset milionów złotych. Aby ta ogromna inwestycja przyniosła spodziewany zysk, należy ją mądrze i precyzyjnie zaplanować pod (...)

Mikołaj Wild Gościem Specjalnym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Mikołaj Wild, Sekretarz stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, został Gościem Specjalnym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która odbędzie (...)

Bezpłatny newsletter
  2019-04-15 Kelner/Kelnerka Warszawa
  2019-04-12 Kierownik Restauracji Kraków
  2019-04-17 RECEPCJONISTA / RECEPCJONISTKA Warszawa
Z Branży


Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl    

Polski Jubiler www.polskijubiler.pl     Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl Polityka prywatności