Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 09/2014, SPA » Liberalne przywództwo w hotelowym SPA

Liberalne przywództwo w hotelowym SPA

Pojęcie „liberalny” jest kojarzone ze swobodą oraz wolnością w działaniu. Liberalne może być również przywództwo jako jeden ze stylów zarządzania. Opiera się ono na założeniu, że pracownik może sam, bez ingerencji kierownika, zorganizować sobie pracę oraz dobrze ją wykonać. Czy to właściwy sposób przewodzenia personelowi w hotelowych SPA?Liberalne przywództwo często mylone jest z demokratycznym stylem, jednak pomiędzy tymi dwoma rodzajami zarządzania występują bardzo istotne różnice i na pewno nie są to pojęcia tożsame. Demokrata obdarza zaufaniem pracowników, wprawdzie oddaje im inicjatywę, jednak stale nadzoruje pracę i bierze w niej udział, korygując działania. Liberalny przywódca to osoba, która oddaje niemal pełnię władzy swoim podwładnym, zakładając, że będą oni wykonywać swoją pracę zgodnie z posiadaną wiedzą i najlepszymi chęciami. Liberał izoluje się od pracy zespołu i nie kontroluje podległych pracowników. Pracownicy zatem sami wytyczają cele i sposoby ich realizacji przez nikogo nie nadzorowani. Można mieć czasami wrażenie, że w takim zespole nie ma managera, a są jedynie grupy pracowników, które działają na własną rękę. Taka niezależność ma służyć kreatywności, co przekładać się powinno na lepszą jakość i większą efektywność pracy oraz rozwój pracowników. Wydaje się, że założenia są poprawne, ale czy możliwe do realizacji w praktyce? Jak daleko można posunąć się w tej swobodzie, aby nie zakończyło się to pełną katastrofą, czyli kompletnym chaosem?

Dobre chęci to za mało

Zdarza się, że w określonych sytuacjach warto jest ten styl kierowania zespołem SPA wdrażać, ale na pewno nigdy w pełnym zakresie. Przywództwo „wolnej ręki”, jak nazywany jest liberalny styl zarządzania, sprawdza się tylko w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z bardzo kompetentną kadrą, składającą się w większości z osób posiadających bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe oraz interpersonalne. Czyli można go wprowadzić mając pracowników bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych. W tym momencie zawsze trzeba sobie zadać pytanie, jakie te doświadczenia są? Czy nie ograniczają się one tylko do dobrze wyglądającego w CV zatrudnienia w utytułowanym obiekcie SPA? Jakich standardów można od takiego pracownika oczekiwać? Czy [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Anita Bajdalska

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Wkrótce otwarcie hotelu Renaissance w Warszawie

W marcu tego roku pierwszych gości przyjmie pięciogwiazdkowy hotel zlokalizowany bezpośrednio przy Lotnisku Chopina w Warszawie, pierwszy w Polsce obiekt marki Renaissance, należącej do Marriott (...)

Zdobyć i utrzymać najlepszych pracowników

Coraz niższy wskaźnik bezrobocia i coraz wyższe oczekiwania finansowe personelu powodują, że właściciele i osoby zarządzające hotelami muszą na nowo definiować swoje podejście do rynku (...)

Turcja – jakość w dobrej cenie

Tureckie hotele nie bez powodu szczycą się bardzo dobrą jakością w stosunku do ceny. Standard zdecydowanej większości z nich nie odbiega od tego, czego oczekują (...)

Nowi dyrektorzy w hotelach Chopin Airport Development

Adriana Biernatowicz-Jadczak, dotychczasowa dyrektor trzygwiazdkowego hotelu Hampton by Hilton Airport Warszawa awansuje do pięciogwiazdkowego Renaissance Warszawa Airport, gdzie będzie pełnić funkcję zastępcy dyrektora hotelu. W (...)

Hotel Aquarion w Zakopanem przyjął pierwszych gości

Otwarty został hotel Aquarion ze 136 pokojami, restauracją na 180 gości i trzema salami konferencyjnymi, połączony z aquaparkiem, należącym do spółki Polskie Tatry. Hotel zarządzany (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA