Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 09/2015, SPA » Uzdrowiska, sanatoria, SPA między kuracjuszem a gościem

Uzdrowiska, sanatoria, SPA między kuracjuszem a gościem

Uzdrowiska mają bardzo długą tradycję, nie tylko w Polsce. Dzisiejsze SPA to nic innego jak współczesne wersje uzdrowisk w bardzo komfortowym wydaniu. Czy zatem można niektóre sanatoria w miejscowościach uzdrowiskowych nazwać SPA? Nie tak szybko, wiele jest jeszcze do zrobienia w tym obszarze, a różnice między hotelowymi SPA a sanatoriami ciągle są znaczne. Chociaż sanatoria coraz częściej próbują pretendować do miana obiektów SPA.Uzdrowiska ściśle wiążą się z lecznictwem, w którym ważną rolę odgrywają zdrowe warunki klimatyczne oraz zbawienny wpływ kąpieli, torfów i kuracji pitnych. Lecznictwo uzdrowiskowe w głównej mierze bazuje na naturalnych metodach leczniczych, stanowiąc wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia

Jak wyglądają polskie uzdrowiska?

Obecnie mamy w Polsce 45 miejscowości z przyznanym statusem uzdrowiska. Wyróżnia je nie tylko lokalizacja z wyjątkowo zdrowym klimatem, ale również profil leczonych w nich chorób. Klasyfikacją polskich uzdrowisk zajmuje się Ministerstwo Zdrowia w oparciu o tzw. operat uzdrowiskowy. Na jego podstawie rekomenduje Radzie Ministrów dany obszar jako uzdrowisko. Nie jest to prosty proces, ponieważ wymaga udokumentowania walorów zdrowotnych, jakie występują na danym obszarze. Do tego jako integralna część publicznego systemu ochrony zdrowia uzdrowiska muszą współpracować z Narodowym Funduszem Zdrowia, który zleca leczenie niektórych chorób w takich miejscowościach na podstawie skierowań. To z kolei wymaga wysoko specjalistycznej kadry lekarskiej, np. balneologów. Jak zatem wyglądają polskie uzdrowiska? Bardzo różnie, wiele zależy od tego, kto jest właścicielem takiego obiektu. W jednej miejscowości uzdrowiskowej może funkcjonować kilkanaście obiektów sanatoryjnych, których główną działalnością jest świadczenie usług leczniczych na podstawie kontraktów podpisanych z NFZ, ale oferujących bardzo różny standard usług noclegowych oraz towarzyszących. Wiele uzdrowisk i sanatoriów zostało już sprywatyzowanych, a nowi inwestorzy starają odbudować te często przestarzałe i przez lata niedoinwestowane obiekty. Niektóre gminy same pozbywają się takich sanatoriów, aby nie musieć ich utrzymywać, a przede wszystkim nie ponosić nakładów na remonty. Wiele jest do zrobienia w tym obszarze, począwszy od remontów pomieszczeń noclegowych dla kuracjuszy, przez zaplecze gastronomiczne, a na bazie zabiegowej kończąc. Aby sanatoria stały się nowoczesne i atrakcyjne dla pacjentów, potrzebne są bardzo kosztowne i czasochłonne inwestycje. Ponieważ podstawę działalności obiektów sanatoryjnych stanowią usługi lecznicze, wymagają one sporych inwestycji w bazę zabiegową, która będzie w stanie zagwarantować wykonanie zabiegów zgodnie z profilem danego uzdrowiska i dzięki temu uzyskać kontrakt z NFZ. Potrzebne są np. wanny do zabiegów kąpielowych, instalacje do borowiny, kriokomory, aparatura do zabiegów fizykalnych. Z braku odpowiednich środków niektóre sanatoria decydują się na tańsze urządzenia lub też minimalne zmiany w standardzie noclegowym, nie myśląc o remontach pomieszczeń.

Ile płaci kuracjusz?

Tymczasem aby móc przyjmować coraz bardziej wymagających pacjentów, którzy chcą leczyć się w coraz lepszych warunkach, trzeba inwestować, a kwoty jakie oferuje NFZ za leczenie w sanatorium, najłagodniej mówiąc, do najwyższych nie należą. Dlatego szansą jest rozszerzenie oferty dla pacjentów z zagranicy i o usługi wellness & SPA, które nie są refundowane, ale bardziej rentowne. Kuracjusz udający się na leczenie uzdrowiskowe ponosi od [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Anita Bajdalska

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Otwarto hotel ibis Styles Warszawa City

W czwartek 15 marca oficjalnie otwarto mieszczący się przy ulicy Grzybowskiej 220-pokojowy hotel ibis Styles Warszawa City. Na uroczystej inauguracji jego działalności pojawiło się wielu (...)

Jeszcze w tym roku na rynek wejdze 8 tys. pokoi hotelowych

W tym roku w Polsce oddanych zostanie ponad 8 tysięcy pokoi hotelowych, co stanowi około 6% bazy hotelowej w naszym kraju, wynika z danych zawartych (...)

Efektywna i zyskowna sprzedaż konferencji i bankietów

W czwartek 15 marca w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott odbyło się drugie w tym roku seminarium szkoleniowe z cyklu Akademii Hotelarza. Nasi eksperci, Blanka (...)

Nowa dyrektor sprzedaży i marketingu Grupy Arche

Magdalena Żelech, ostatnio zwązana z Grupą Zdrojowa Invest, dołączyła do zespołu Arche Hotele, gdzie objęła stanowisko dyrektora sprzedaży i marketingu w warszawskim biurze spółki. Magdalena (...)

Pałac Alexandrinum zyskał dodatkowe pokoje i powierzchnię konferencyjną

Pałac Alexandrinum, 4-gwiazdkowy hotel położony w Krubkach-Górkach 13 km od Warszawy, zyskał dwie nowoczesne sale balowo – konferencyjne, oraz 18 dodatkowych pokoi. Jak mówi dyrektor (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA