Dariusz Surynt, Górskie Resorty: Rynek condo jest w fazie schyłkowej   ANALIZY I RAPORTY

– Oceniam, że rynek condo jest w fazie schyłkowej. Dziś bardzo trudno zaistnieć komuś, kto przez lata nie zbudował odpowiedniej bazy – mówi w rozmowie z "Forbesem" Dariusz Surynt, twórca największej sieci górskich hoteli i aparthoteli w Polsce. Szef Górskich Resortów stawia dziś na model oparty na pełnej integracji wszystkich procesów: – W ramach Grupy posiadamy własne firmy budowlane, sprzedażowe, operatorskie, centralne zakupy, pralnie czy szwalnię. To daje nam kontrolę nad całym łańcuchem inwestycyjnym i eliminuje ryzyko niespodziewanych kosztów czy sporów z wykonawcami. Musiałbym pozwać samego siebie, gdyby coś nie działało.

Dariusz Surynt w panelu podczas Hotel Investment Trends 2018, fot. Piotr Gilarski


Model operatorski, nie klasyczne condo

Dariusz Surynt podkreśla, że nawet jeśli rynek wyhamowuje, grupa nie zwalnia tempa, tylko ewoluuje – i przechodzi w kierunku własnego modelu biznesowego Górskie Invest. To już nie klasyczne condo, a sieć obiektów z regularnie wypłacanym czynszem i możliwością wymiany pobytu w dowolnym hotelu z portfela.

Prezes sieci nie ma złudzeń co do transparentności klasycznego rynku condo. – Działa bardzo różnie. Jeden liczy stopę zwrotu bez mebli, drugi bez inflacji, trzeci pomija parking. To nie jest przejrzysty rynek. Niektóre firmy proponują umowy operatorskie na 15–20 lat, nie informując, że po 10 latach i jednej minucie taki kontrakt staje się bezterminowy, a wypowiedzenie umowy najmu to zaledwie 3 miesiące.

Górskie Resorty stawiają na jasne zasady i rozliczalność: -Wypracowaliśmy system z realną wartością dodaną – stopy zwrotu liczymy od wszystkich nakładów inwestorów, czynsze są co roku rewaloryzowane o inflację - wyjaśnia. W 2024 roku przychody Grupy Górskie Resorty sięgnęły blisko 850 mln zł, a obiekty obsłużyły ponad 1,4 mln gości.


Klient premium szuka doświadczeń, nie tylko łóżka

Zdaniem przedsiębiorcy o sukcesie hotelu premium decyduje dziś lokalizacja, architektura, standard usług i dostosowanie do preferencji gości, które bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Jak wyjaśnia Surynt – Dziś klient premium nie szuka już tylko łóżka do spania, ale oczekuje kompletnego doświadczenia – od standardu pokoju, przez kuchnię, strefę wellness, aż po zorganizowanie programu atrakcji. Chce wypocząć, coś przeżyć i nie tracić czasu.


Innowacje: park QUERION – immersyjna rozrywka w górach

Pobyt na Times Square w Nowym Jorku stał się dla Dariusza Surynta impulsem do stworzenia nowego projektu w Polsce. – Stanąłem na środku najbardziej znanego skrzyżowania świata i zadałem sobie pytanie, dlaczego właśnie to miejsce przyciąga tłumy, a nie sąsiadujące z nim ulice. Odpowiedź jest prosta: doświadczenia immersyjne, ekrany, animacje, bodźce, które wychodzą naprzeciw człowiekowi – wspomina. Ta obserwacja przerodziła się w plan realizacji nowoczesnego parku rozrywki QUERION w Karkonoszach. – Nie wybuduję Nowego Jorku w górach, ale przeniosę jego fragment. Tworzymy multimedialny Park Rozrywki QUERION, gdzie granice między rzeczywistością a światem wirtualnym się zacierają, a widz staje się uczestnikiem interaktywnej zabawy. Dzięki technologii 4D i 5D, efektom multisensorycznym i immersji 360, wprowadzimy do Polski nową erę rozrywki. Pierwszy park o powierzchni 4 tys. mkw. otworzymy w kwietniu 2026 r. w Piechowicach, w świetnie skomunikowanej lokalizacji między Karpaczem a Szklarską Porębą.


Grupa Górskie Resorty posiada obecnie 14 obiektów z ponad 3 tys. pokoi. W 2023 roku ruszyła budowa Forest Park w Świeradowie-Zdroju (docelowo 448 pokoi) oraz Elements Apartments, a w Szklarskiej Porębie trwa realizacja dużych projektów konferencyjnych i rodzinnych, m.in. The View (z ponad 400 jednostkami hotelowymi i apartamentowymi). Grupa rozwija się także nad Bałtykiem (Linea Mare w Pobierowie, nowa inwestycja w Kołobrzegu) i mocno inwestuje w integrację usług deweloperskich, operatorskich i zarządczych.



Komentarze zamieszczane przez użytkowników wyrażają ich własne poglądy. Wydawca portalu e-hotelarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze nie stanowią materiału prasowego w rozumieniu ustawy – Prawo prasowe

Jedna odpowiedź do “Dariusz Surynt, Górskie Resorty: Rynek condo jest w fazie schyłkowej”

  1. Berylow pisze:

    Sama prawda. Same typowe firmy condo, może nie wszystkie, przeceniały swoje wyceny. I praktycznie nie dowożą zakładanego zysku. Dodatkowo to co obiecują, co ma być, a co się spotyka na miejscu, to zupełnie inna przestrzeń. O ile dojdzie do zamknięcia budowy. Bo przecież są przypadki, gdzie budowa trwa i trwa i końca nie widać. A firmy budujące apartamenty inwestycyjne, ale w innym modelu niż condo, na bardziej realnych zasadach, są przecież na rynku od lat. Tylko ciężko im konkurować z tak agresywnym komunikatem jak 8%, czy więcej zarobku. Który jest tylko obietnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *