Jak epidemia koronawirusa wpłynie na gospodarkę i ruch turystyczny w Kołobrzegu   ANALIZY I RAPORTY

47 tysięczny Kołobrzeg, posiadający największą bazę noclegową w kraju i będący trzecim w Polsce miastem pod względem ilości udzielonych noclegów, znalazł się na skutek ograniczeń w ruchu turystycznym na skraju upadku. W średnim okresie może upaść tam 90% gospodarki miasta, a bezrobocie może sięgnąć nawet 60-70% - pisze w analizie dotyczącej skutków epidemii dr Mariusz Miedziński.

Na terenie NOF Kołobrzeg (Nadmorski Obszar Funkcjonalny liczący razem 60 tys. mieszkańców) zarejestrowanych jest obecnie 11 600 podmiotów gospodarczych, a funkcje turystyczne i okołoturystycze  są obecnie wiodącymi sektorami gospodarki miasta (90%). Gospodarka turystyczna Kołobrzegu stanowi obecnie ok. 5% gospodarki turystycznej całego kraju. W perspektywie średniookresowej (2-3 miesiące) sytuacja związana z koronawirusem może spowodować realne zagrożenie dla funkcjonowania ok. 81% wszystkich podmiotów gospodarczych miasta i jego zaplecza. Prawdopodobnie poważne problemy w bieżącym funkcjonowaniu w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy może odczuć ok. 6800 firm działających w Kołobrzegu i ok. 9500 firm w całym NOF-ie Kołobrzeg. Odbudowanie potencjału turystycznego po otwarciu granic zajmie od 3 do 6 miesięcy.

„Kołobrzeg do "wczoraj" generował połowę potencjału uzdrowiskowego kraju i 90% eksportu usług uzdrowiskowych Polski. Rozpoczynające się zwolnienia w sektorze turystycznym mogą osiągnąć skalę bezprecedensową w historii miasta, regionu i kraju.” – dodaje dr Miedziński.

"Kołobrzeg wymaga specjalnego programu pomocowego i ratunkowego. Po zupełnym zamknięciu miasto będzie wymagało wsparcia na poziomie 0,5 mld zł miesięcznie." - podsumowuje Miedziński


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jak epidemia koronawirusa wpłynie na gospodarkę i ruch turystyczny w Kołobrzegu

  1. chciałem zamienić działkę budowlaną Legionowo na mieszkanie w Kołobrzegu długo szukałem komentarza aktualnego o stanie faktycznym i przewidywalnym uważam że agencje zawyżają ceny upewniając właścicieli o wysokiej wartości i płynności mieszkania przykład w Warszawie i okolicach jest praca wynajem tani lub brak chętnych na wynajem powód za dużo nabudowali w Kołobrzegu budują pracy nie będzie to co z ceną mieszkania, nie ma co liczyć że cudzoziemcy seniorzy kupią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *