W XIX-wiecznych Czerwonych Koszarach w Gdańsku rozbudowanych o dwa nowe budynki 1 lipca otwarty został trzeci w tym mieście projekt Noli Studios z 398 lokalami i ponad 800 m kw. przestrzeni wspólnych. Co-livingowa koncepcja Noli Studios nordyckiego funduszu Nrep łączy lokale z segmentu PRS z usługami hotelowymi. Wcześniej trójmiejski deweloper Moderna rozważał tam hotel, o czym pisaliśmy w 2020 r. Ostatecznie Noli Gdansk Old Town powstał w formule forward purchase poprzez fundusz NSF V, a deweloper prowadził budowę zgodnie z wytycznymi Nrep dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.


Moderna Holding kupił duży gmach z czerwonej cegły przy ul. Podwale Przedmiejskie i Łąkowej opustoszały od lat 90. w 2019 r. Wstępnie planowała po jego modernizacji otwarcie hotelu ze 144 pokojami oraz dobudowanie do niego dwóch budynków hotelowych ze 124 i 64 pokojami. W 2020 r. zakończyły się uzgodnienia z konserwatorem zabytków pozwalające na generalny remont.
Noli Studios to koncept stworzony przez skandynawski fundusz Nrep. Goście mogą zamieszkać w pełni wyposażonych studiach lub urządzić je po swojemu. Po uruchomieniu siedmiu lokalizacji w Finlandii, Noli Studios pojawiło się w Polsce, najpierw z jednym obiektem w Warszawie (280 lokali), a w 2025 r. także w Gdańsku otwierając dwie nowe lokalizacje: Noli Riverside (233 lokale) oraz Noli Wrzeszcz (190), a teraz Noli Old Town. Oferuje rozbudowane przestrzenie wspólne, które stanowią ważny element filozofii Noli Studios. Model co-livingowy zakłada, że mieszkańcy zawsze dysponują własną, w pełni wyposażoną przestrzenią z aneksem kuchennym, a jednocześnie mają dostęp do części wspólnych: siłowni, sauny, lobby z przestrzenią do pracy czy miejsc do relaksu i spotkań.


– Noli to nie tylko miejsce noclegu, to społeczność, której częścią stają się nasi mieszkańcy. Goście mogą zatrzymać się u nas na dowolny czas. W przypadku pobytów typu Flex trwających miesiąc lub dłużej, istnieje możliwość swobodnego skracania lub przedłużania umowy w zależności od potrzeb. To model, który nasi goście bardzo cenią, a który w Polsce wciąż jest nowością – wyjaśnia Marta Karteczka, Head of Operations Serviced Living w Noli Studios Polska. Goście otrzymują w cenie sprzątanie, dostęp do stref wspólnych, opłatę za media (wodę i ogrzewanie) oraz Wi-Fi.


Rewitalizacja ceglanego gmachu to przedsięwzięcie o niespotykanej wcześniej skali w portfolio Moderny. – To najbardziej wymagający koncepcyjnie oraz operacyjnie projekt w historii Moderny. Podjęliśmy się zadania przywrócenia do życia zapomnianej przestrzeni miejskiej z poszanowaniem unikatowego, architektonicznego dziedzictwa historycznego budynku starych koszar – tłumaczy Norbert Cendrowski, dyrektor ds. przygotowania produkcji Moderny Holding. – Wynikające z planów miejscowych uwarunkowania stanowiły ogromne wyzwanie na planie adaptacji obiektu do współczesnych wymogów oraz przepisów. Dostosowanie zabytkowych obiektów w zgodzie z założeniami m.in. certyfikacji BREEAM, zasad zrównoważonego rozwoju oraz możliwej zmiany funkcji w przyszłości, to zaledwie kilka elementów, które musieliśmy uwzględnić w procesie projektowania inwestycji. Wykorzystując nowatorskie technologie budowlane oraz konstrukcyjne byliśmy w stanie nie tylko zadbać o ograniczenie emisji operacyjnego śladu węglowego, ale przede wszystkim przystosować budynek do maksymalnej wydajności energetycznej, dzięki chociażby systemowi odwiertów geotermalnych. To pozwoli w dłuższej perspektywie czasu nie tylko na znaczne oszczędności, ale przede wszystkim pomoże skutecznie zniwelować nadmierną emisję CO².
Wnętrza apartamentów, podobnie jak cały budynek Noli Gdansk Old Town, zostały zaprojektowane z myślą o środowisku i zrównoważonym rozwoju. Zastosowano m.in. wykładziny Tarkett, zawierające naturalne materiały oraz akustyczne panele z wełny drzewnej Heradesign od Knauf Ceiling Solutions na sufitach. W całym obiekcie wykorzystano również materiały o obniżonej emisji CO2 oraz posiadające deklarację środowiskową EPD. Budynek wyposażono w nowoczesny system wentylacji z odzyskiem energii cieplnej na poziomie 85 proc., a także instalację geotermalną obejmującą 150 odwiertów współpracujących z pompami ciepła, które wspierają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie. Na dachach zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 49 kWp, co czyni inwestycję jedną z najbardziej zaawansowanych ekologicznie w regionie.
Dodaj komentarz