Grand na rzeszowskiej Starówce

Częścią hotelu Grand w Rzeszowie są zabytkowe mury wzniesionej w XVIII wieku kamienicy, jednak obiekt nie udaje hotelu w zabytku. Jest natomiast przykładem architektury, która łączy historyczną tkankę budynku ze współczesną estetyką i funkcjami właściwymi dla nowoczesnych hoteli
Do niedawna na Podkarpaciu, które jest coraz prężniej rozwijającym się rynkiem turystycznym w Polsce, ze świecą można było szukać hoteli o wyższym niż trzy gwiazdki standardzie. Hotelowym symbolem regionu i jego pochodzącej z XIV wieku stolicy był wyburzony w roku 2007 hotel Rzeszów.


Jednak miejsce pochodzącego z początku lat 70. ubiegłego wieku obiektu zajmują nowe, mniejsze, ale o wiele lepiej wpisujące się w historyczną zabudowę miasta hotele. Na początku lata tego roku otwarto hotel Grand, który jest w trakcie kategoryzacji czterech gwiazdek. Powstał on w obrębie Starego Miasta i reprezentuje typ nowoczesnego, dobrze wyposażonego obiektu wzniesionego w oparciu o substancję historyczną kamienicy. Hotel Grand zlokalizowany został w pochodzącej z XVIII wieku czterokondygnacyjnej kamienicy i trzech dobudowanych oficynach.
W powstałej w środku czworoboku przestrzeni umieszczono przykryte przeszklonym dachem patio. Najstarsza kamienica, niejako wokół której zabudowano hotel, przez dwa stulecia należała do rzeszowskich rodzin żydowskich. Na początku XX wieku powstała w niej jedna z pierwszych restauracji w Rzeszowie, a przez kilkadziesiąt ostatnich lat funkcjonowała w niej restauracja "Rzeszowska", zaś sam budynek administrowany był przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.Kamienica ma starsze od siebie, bo pochodzące z XVII wieku piwnice, w których urządzając hotel, zachowano wszystkie historyczne elementy włącznie z łukowymi ceglanymi sklepieniami. Znajdują się w nich klub, restauracja, sala bankietowa i kręgielnia. Pierwsza kondygnacja mieści otwarty na dwa górne piętra hol, restaurację, kawiarnię oraz recepcję. Na pozostałych poziomach zlokalizowano pokoje mieszkalne i obszerne apartamenty. Każdy pokój został urządzony w inny sposób, więc dwa pokoje nigdy nie wyglądają tak samo.


Wyposażenie i wystrój wnętrz hotelu łączą zachowane elementy historyczne - co jest szczególnie widoczne w piwnicach - z nowoczesnością i prostotą stylu. Architektura zewnętrza i bryła budynku zostały wpisane w stylistykę najbliższej okolicy, czyli rzeszowskiego Starego Miasta. Architekturą i wyposażeniem wnętrz zajmował się Marcin Chmura we współpracy z inwestorem, skądinąd miłośnikiem architektury Kamilem Fok.

Grand Hotel Miasto: Rzeszów
Właściciel: Firma Re-Invest Kategoria:
Hotel ubiega się o ****
Liczba pokoi: 41
Liczba miejsc noclegowych: 82
Liczba lokali gastronomicznych: 4
Liczba miejsc w lokalach gastronomicznych: 170
Liczba sal konferencyjnych: 2
Liczba miejsc w salach konferencyjnych: 80
Kompleks SPA: w hotelu znajduje się Instytut Kosmetyczny Dr Irena Eris
Liczba zatrudnionych: 50
Przynależność do sieci hotelowych: nie należyKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *