Zwycięzca ze skraju wioski

Autor: Dorota Bogucka
Rozstrzygnęliśmy konkurs "Hotel z pomysłem". W głosowaniu Jurorów zwyciężył hotel Ossa Congress & Spa, a w plebiscycie Czytelników "Hotelarza" hotel Grand z Rzeszowa

Jedna z sal konferencyjnych


W obu przypadkach wybieraliśmy spośród 24 obiektów, które zgłosiły się do konkursu.
Z założenia były to obiekty, które posiadają "wyjątkową lokalizację, program funkcjonalny, architekturę bądź inne nietypowe rozwiązania". W praktyce o wygranej decydowała kombinacja tych cech.


WYNIKI GŁOSOWANIA JURY
Niekwestionowany lider


Każdy z jurorów miał do dyspozycji sześć punktów, które rozdzielał między trzy hotele, dając po 3, 2 i 1 punkt. Niektórzy punktowali tylko najlepszy ich zdaniem hotel. Po podliczeniu punktów okazało się, że zwyciężył usytuowany na mazowieckiej równinie hotel Ossa Congress & Spa (15 pkt.). - Moim zdaniem dokładnie wpisuje się on w ideę konkursu "Hotel z pomysłem".

Wybudowany w ładnej okolicy, ale praktycznie na pustkowiu, jest łatwo dostępny po kilkudziesięciu minutach jazdy z dwóch największych aglomeracji miejskich: Warszawy i Łodzi. Formuła obiektu umożliwia w dni robocze organizowanie szkoleń, seminariów i kongresów, a w weekendy przyjmowanie gości pragnących wypocząć i zrelaksować się. Czasami jest też tak, że panowie obradują, a panie w tym czasie pielęgnują urodę.

Zauważyłem również, że Rawa Mazowiecka, w pobliżu której leży Hotel Ossa, bardziej dba o swój wystrój i wizerunek, odkąd zaczęli ją odwiedzać hotelowi goście. To również trzeba docenić - uzasadnił swój wybór Andrzej Saja, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. Kazimierz Kowalski, Prezes Zarządu Fundacji "Polish Prestige Hotels", zwrócił uwagę na specyficzne elementy, którymi charakteryzuje się hotel Ossa: Nietypowa i niekonwencjonalna jak na hotel jest jego mikrolokalizacja. Budowa dużego, 4-gwiazdkowego hotelu na skraju niewielkiej wioski to w naszych warunkach pomysł oryginalny i ciekawy (taka lokalizacja nie zaskakiwałaby oryginalnością dla obiektu wczasowo-rekreacyjnego, agroturystycznego czy sanatoryjno-leczniczego).

Hotel położony jest w centralnej Polsce, kilkadziesiąt kilometrów od dwóch największych aglomeracji miejskich w kraju i blisko głównych tras komunikacyjnych z Warszawy na południe Polski oraz planowanych na kierunku wschód-zachód. W mojej opinii pomysł budowy hotelu w takiej makrolokalizacji z punktu widzenia biznesowego jest strategicznie dobry. W wymiarze lokalnym wiejska lokalizacja jest korzystna dla rozwoju regionu. Rozbudowana baza świadczy o tym, że inwestor zadbał o szeroki zakres usług oferowanych przez hotel.


Obok dobrze wyposażonych pokoi oraz imponującej bazy usług konferencyjnych, zwraca uwagę fakt aktywnego zagospodarowania terenów przyobiektowych (zbiornik wodny, boiska, korty, strzelnica itp.), jak też zinwestowania w samą infrastrukturę obiektu z zamiarem komplementarnego uzupełnienia podstawowych usług hotelowych. Już zrealizowane zadania (oprócz planowanych) pozwalają na stwierdzenie, że hotel Ossa jest obiektem kompletnym - z bazą usługową zorientowaną na zaspokojenie oczekiwań każdego gościa i przykładem nowoczesnej formuły modelu obiektu hotelowego, charakteryzującego się wszechstronną funkcjonalnością oraz gotowością odpowiedzi na zasygnalizowane potrzeby hotelowe każdego segmentu rynkowego.


Otwarta przestrzeń hotelowego lobby robi wrażenie na gościach


Ciekawa bryła hotelu i jego architektura dowodzi intencji inwestora harmonijnego wpisania obiektu w otoczenie i krajobraz Równiny Rawskiej, a wystrój wnętrz - troski o wygodę gości, elegancję i klimat w hotelu. Moim zdaniem oba te cele zostały osiągnięte, niemniej jednak chcę szczególnie podkreślić rozwiązania zastosowane przez inwestora, które nie są dostrzegane przez gości, ale mają wpływ na ochronę środowiska naturalnego, jak pompy cieplne zintegrowane z kolektorami słonecznymi czy urządzenia do odzysku ciepła. Również pod tym względem można zdecydowanie powiedzieć o Ossie, że jest to hotel z pomysłem.

Zdaniem prof. arch. Zenona Błądka Hotel Ossa Congress & SPA może być przykładem kompleksowego rozwiązania pozwalającego na organizowanie i obsługę dużych i prestiżowych imprez krajowych i zagranicznych. Lokalizacja tego kompleksu pozwala na przybliżenie lokalnych walorów przyrodniczych oraz regionalnych. Warunki tam stworzone pozwalają nie tylko na skuteczne zagospodarowanie czasu "działalności podstawowej", ale i czasu wolnego związanego z szeroko rozumianą odnową biologiczną - powiedział profesor Błądek.

Współwłaściciel Hotelu Nadmorskiego Zbigniew Misztal zwrócił uwagę, że hotel we wsi Ossa jest chwalony przez poważnych gości biznesowych. Ktokolwiek przebywał w tym hotelu, wskazuje, że wszystko zbudowane i zorganizowane jest wzorowo przez ludzi ewidentnie znających sztukę obsługi gości na najwyższym poziomie. Możliwości hotelu i całego ośrodka są, na warunki Polski, olbrzymie. Będą jeszcze poważniejsze po zakończeniu rozbudowy. Hotel w pełni wykorzystuje ofertę otoczenia.

Nie zakłóca życia bliższych i dalszych sąsiadów. Sądzę, że będziemy mieli do czynienia z dalszym wzmocnieniem marki tego ośrodka budowanej poprzez doskonalenie pełnej oferty dla gościa biznesowego korzystającego z możliwości organizacji kongresów, konferencji, spotkań integracyjnych czy pobytów wypoczynkowo-regeneracyjnych. Grupa TRIP jest jedną z niewielu polskich firm hotelowych, które potrafią stanowić wyzwanie dla wielkich światowych korporacji mających hotele w Polsce. Niewiele hoteli w kraju może przedstawić taką ofertę.


Pozostali zauważeni

Wprawdzie w naszym konkursie jest tylko jeden zwycięzca, ale warto spojrzeć na tych, którzy zajęliby miejsca na podium lub tuż za nim. Jurorom spodobał się Hotel Ireny Eris Wzgórza Dylewskie (9 pkt.), bo - zdaniem Marty Kuniszyk, członka zarządu PBP ORBIS Sp. z o.o. - w przemyślany sposób łączy styl, elegancję i komfort pobytu.

Charakter obiektu z bogatym zakresem usług ma szansę zapewnić dobry odpoczynek, regenerację sił w szybko pędzącym świecie. Projekt wydaje się szczegółowo dopracowany i konsekwentnie zrealizowany. Całość wpisuje się jednocześnie w spokój interesującego otoczenia, tworząc łącznie udany pomysł na tego typu przedsięwzięcie. Pomysł elegancki i z klasą. Jury wysoko oceniło również Klub 2CV (9 pkt.).

W opinii Jacka Piasty, doradcy hotelarskiego, jest to "pomysł" w czystej postaci. Jak z banalnego do granic możliwości pawilonu zrobić rzecz niebanalną i zaciekawiającą? Wystylizować. Tak jak zrobiła to właścicielka 2CV. űe kicz? Nie nam oceniać wartość artystyczną dekoracji czy konwencji. Pomysł - świetny i konsekwentny. Dowód, że w przypadku hotelu z pomysłem nie chodzi o wielkość zainwestowanego kapitału, przepych, wielkość - ale o pomysł właśnie uzasadnia Jacek Piasta.

Kolejnym zauważonym hotelem jest Amadeus (5 pkt.), doceniony m.in. przez Danutę Skalską, prezesa zarządu PUHIT SA, za bardzo ciekawą i nowoczesną architekturę dającą możliwość ciekawych rozwiązań wnętrz, szczególnie hollu, dużo zieleni. Leszek Mięczkowski z Villi Sedan w Sopocie wybrał Hotel Dwór Oliwski z Gdańska, bo jest pięknie zlokalizowany w zacisznym miejscu, zbudowany na planie założenia dworskiego, przyjemne eleganckie wnętrza. Wyróżnia się też wysoką jakością świadczonych usług.


Dr Marta Kuniszyk - członek zarządu PBP Orbis Sp. z o.o.
Danuta Skalska - prezes zarządu PUHIT SA
Sylwia Szafrańska - dyrektor artystyczna wydawnictwa
Prof. arch. Zenon Błądek - PALLADIUM ARCHITEKCI BŁĄDEK, MANIKOWSKI
Krzysztof Gonciarek - dyrektor marketingu wydawnictwa
Kazimierz Kowalski - prezes zarządu Fundacji "Polish Prestige Hotels"
Zbigniew Misztal - właściciel Hotelu Nadmorskiego
Jacek Piasta - doradca hotelarski
Andrzej Saja - prezes zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki SA
Dorota Bogucka - redaktor miesięcznika "HOTELARZ"

oraz

Leszek Mięczkowski
dyrektor zarządzający Villa Sedan w Sopocie


Reprezentujący wydawcę naszego pisma, dyrektor Krzysztof Gonciarek, uważa, że innym zasługującym na uwagę obiektem jest skategoryzowany niedawno na trzy gwiazdki Ośrodek Kocierz w Andrychowie (4 pkt.). Wspaniałe położenie (szczyt Przełęczy Kocierskiej 750 m n.p.m.), własna infrastruktura turystyczna (dwa wyciągi narciarskie) w połączeniu z ciepłym i komfortowym hotelem sprawiają, że Kocierz stanowi interesujący punkt na hotelowej mapie województwa małopolskiego.


Grand Hotel, Rzeszów (9,33%)

Całość może niedługo uzupełnić planowane przez właściciela uruchomienie naturalnego Aqua Parku. Zdaniem dyrektor artystycznej Sylwii Szafrańskiej godny wyróżnienia jest Castle Inn w Warszawie (2 pkt.): Za indywidualny charakter obiektu i pomysłowość właścicieli, którzy pozostawili duże pole do popisu artystom. To dobrze, że w Polsce zaczynają powstawać tego typu kameralne obiekty, w których każdy pokój ma zupełnie odmienny wystrój.Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, OstródaPokój to już nie przysłowiowy numer, bo tu pokoje nie są nawet oznaczone numerami, mają swoje własne nazwy, np. Orient Express, bajkowy pokój Alicji z Krainy Czarów czy pokój syrenek.Kompleks Wczasowo - Sanatoryjny SANDRA I SANDRA SPA, Pogorzelica (5,25%)


A wszystko to w XV wiecznej kamienicy vis-ş-vis Zamku Królewskiego - podkreśla dyrektor artystyczna "Hotelarza". Punkty w konkursie zdobyły także: Hotel Jarota w Jarocinie (4 pkt.), Dom Polonii w Pułtusku (1 pkt.), kompleks Sandra w Pogorzelicy (2 pkt.) i Pałac Czarny Las w Woźnikach (1 pkt.). Ja ze swej strony dziękuję Jurorom za zaangażowanie, a gratulując zwycięzcom, chciałabym wszystkich uczestników zachęcić do lektury "Hotelarza" za miesiąc, kiedy to ogłosimy następną edycję konkursu "Hotel z pomysłem".


Ośrodek Konferencyjno - Wypoczynkowy "KOCIERZ", Andrychów (4,55%)


Hotel Pałac Czarny Las, Woźniki (4,28%)


Hotel Rezydent, Sopot (4,26%)


Dwór Oliwski, Gdańsk (4,16%)


Mamaison Le Regina, Warszawa (4,08%)

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *