Art Hotel we Wrocławiu świętuje ćwierćwiecze

Art Hotel - zabytkowy hotel na Starym Mieście we Wrocławiu - świętuje swoją 25-letnią obecność na rynku. Łączy w sobie funkcjonujący hotel i instytucję kulturalną. Jest galerią sztuki, centrum kultury, salą koncertową i wystawową.

80-pokojowy Art Hotel, zlokalizowany jest przy ulicy Kiełbaśniczej, 200 metrów od Rynku. Przyjazny klimat tworzy jest przez starannie zaaranżowany, subtelny w kolorach wystrój wnętrz, np. sale Art Restauracji są w stylu flamandzkim, z kolei jej Sala Ogrodowa została urządzona w stylu włoskiego patio. W Art Hotelu znaleźć też można oryginalny kamienny portal i zachowane zabytkowe drzwi z 1520 r., jak również malarstwo na deskach z XVIII wieku. Z kolei w holu recepcyjnym, w szklanej gablocie, wystawione są naczynia, które zostały znalezione w średniowiecznej kloace, która mieściła się tam, gdzie obecnie jest podziemny garaż.

- W latach 90. naprawdę mało było hoteli we Wrocławiu. W tym czasie prowadziliśmy firmę projektowo-wykonawczą, w której sami zaprojektowaliśmy wnętrza tworzonego hotelu w starej miejskiej kamienicy. Wprawdzie projektowanie wnętrz 25 lat temu to było zupełnie coś innego, ale przede wszystkim walczyłam, aby każdy kawałek belki, kamienia, a zwłaszcza odkopane skorupy znalazły się u nas, a nie w muzeum - wspomina Renata Micherda-Jarodzka, malarka i projektantka wnętrz Art Hotelu.

Jedna z kamienic, w której mieści się hotel nadal stanowi zagadkę dla ludzi zajmujących się historią Wrocławia i jego architektury. Jej gigantyczna kubatura, w okresie XIV-XVIII w. przewyższająca największe kamienice przyrynkowe i wspaniałość wystroju wnętrz, zwłaszcza szesnastowiecznych oraz sąsiedztwo z miejską łaźnią i rzęźnią wciąż pozostają nie do końca wyjaśnione.

Na przełomie XVIII i XIX wieku mieściła się tu siedziba oficyny drukarskiej Baumannów, a następnie Grassa i Bartha. W 1997 r. gościł w hotelu Czesław Miłosz i złożył dedykację na drzwiach restauracji. Autograf noblisty zabezpieczony pod szkłem znajduje się w tym samym miejscu po dziś dzień.

Art Hotel to nie tylko ładnie wyglądające wnętrza i przywrócone do życia polichromowane deski znalezione w murach czy sufitach. To również kuchnia zarządzana przez wieloletniego Szefa Kuchni – Grzegorza Pomietło, stawiającego na bogactwo i smak regionalnych oraz tradycyjnych produktów, proponując kulinarne wspomnienia z Dolnego Śląska. Już od prawie 10 lat hotel jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego oraz realizuje program promocji dawnej kuchni Wrocławia - “Dawny Smak Wrocławia” i dzięki temu np. w karcie menu znajdują się dania inspirowane wrocławskimi recepturami sprzed 100 lat.

Cieszę się, że Art Hotel, to pomimo upływu lat nadal jeden z najpopularniejszych hoteli tego regionu Polski. Ze swoją lokalizacją, artystycznymi wnętrzami, regionalną kuchnią, liczącą ponad 400 książek biblioteką, skomponowanym przez dzieci menu, idealnie dopełnia ofertę turystyczną stolicy Dolnego Śląska. Tym samym już od ćwierćwiecza wpisujemy się w promocję Wrocławia jako miejsca spotkań, modnego i kreującego trendy, z nietuzinkową propozycją zarówno dla rodzin jak i miłośników architektury miast czy kulturyopowiada Anna Wałęsa, kierownik marketingu i PR.

Od 2016 r. działa w hotelu Art Academy, w ramach której zorganizowano już ponad 40 wydarzeń kulturalnych. Goście mają poczucie, że żyją w otoczeniu mariażu sztuki z historią. Dodatkowo hotel stanowi połączenie artystycznej ekspresji i nowoczesnego zakwaterowania. Przez mijające lata gościli w Hotelu m.in. Zbigniew Wodecki, Urszula Dudziak, Robert Makłowicz, Jan Jakub Kolski, czy Władysław Bartoszewski. Z kolei Graham Masterton, słynny pisarz horrorów i stały Gość Art Hotelu odsłonił przed nim nowego krasnala Mastertonka.

- Art Hotel poza swoją historią sięgającą już 25 lat działalności to także hotelarska perełka w samym sercu Wrocławia i przede wszystkim ludzie. Niezmiernie cieszą nas słowa uznania, które usłyszeliśmy od naszych gości i partnerów. Zamknęliśmy ćwierćwiecze działalności Art Hotelu w pewnej klamrze. W sierpniu 1996r. przyjęliśmy naszych pierwszych gości,
w jubileuszowym dla nas, do sierpnia 2021 roku było ich już ponad 600 tys., wynajęliśmy więcej niż 400 tys. pokoi i zorganizowaliśmy ponad 2000 wesel, podczas których wzniesiono około 8000 toastów - podsumowuje Agnieszka Radzikowska, dyrektor generalna Art Hotelu.

Dyrektor hotelu, Agnieszka Radzikowska

Obecnie hotel posiada 80 pokoi, Art Restaurację i Kawiarnię, pięć sal konferencyjnych i parking na 32 miejsca. W najbliższym czasie planowane są kolejne inwestycje i modernizacje, aby sprostać nowym wymaganiom. Hotel należy do sieci marketingowej Harmony Polish Hotels.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *