Mercure Katowice Centrum z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego

Uroczyste otwarcie Mercure Katowice Centrum przy udziale reprezentantów Accor, UBM Development, inwestorów i przedstawicieli władz miasta zwieńczyło trwający dwa lata projekt. Hotel stworzony został z myślą o współczesnym i odpowiedzialnym hotelarstwie, chcąc być symbolem zielonej transformacji” Katowic.

Uroczyste otwarcie Mercure Katowice odbyło się z udziałem orkiestry górniczej

Centralnym elementem  hotelu jest idea zrównoważonego rozwoju pod hasłem Green & Clean. Dzięki temu, obiekt otrzymał wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego Green Building Award 2021 jako budynek ekologiczny. Hotel posiada także certyfikat LEED na poziomie Platinum, dzięki czemu plasuje się w czołówce projektów nieruchomościowych. UBM Development określa swoją strategię korporacyjną jako „green. smart. and more.”, konsekwentnie skupiając się na rozwoju bardziej zrównoważonych, bardziej inteligentnych nowoczesnych nieruchomości.

Storytelling jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o sukcesie projektów nieruchomościowych – wyjaśnia Martina Maly-Gärtner, odpowiedzialna za biznes hotelowy jako COO UBM Development AG. – Dzięki „Green & Clean” znaleźliśmy idealny motyw dla tej lokalizacji, który współgra z obecnymi przemianami w branży, gdzie zrównoważone podejście staje się kluczowym czynnikiem.

Jak podkreśla Andrzej Kleeberg, dyrektor Mercure Katowice Centrum, dzięki lokalizacji w centrum jednego z największych przemysłowych ośrodków w Polsce, hotel świadomie i zaangażowanie bierze udział w zielonej transformacji Katowic, wykorzystując ducha lokalności. –Mercure Katowice Centrum wdraża ekologiczne technologie, które są przyszłością nie tylko branży hotelarskiej, ale i sektora nieruchomości. Fasada budynku pokryta roślinnością, wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku, codzienne użycie odnawialnych źródeł energii czy zaawansowany monitoring zarządzania wodą – to tylko niektóre z nich. Wierzymy, że dzięki temu nasz hotel jest miejscem dla wszystkich podróżujących świadomie, przyjaznym dla lokalnych społeczności – mówi Andrzej Kleeberg.

Zielona fasada Mercure Katowice Centrum od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem, jako symbol nowoczesnego oblicza miasta i przyszłości zrównoważonego hotelarstwa. Ten 18-metrowy obszar o powierzchni 260 m kw. to nie tylko dobrze widoczny zewnętrzny element filozofii  „Green & Clean”. Naturalna zielona ściana jest wszechstronna. instalacja zawiera blisko 7 tys. zakorzenionych w kieszeniach, które są nakładane na tekstylne panele wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Ogród wertykalny jest nawadniany wodą deszczową gromadzoną w piwnicy, ​​a prąd do nawadniania pochodzi z własnego sprzętu fotowoltaicznego budynku lub z systemu odzyskiwania energii w windach.

Umieszczona na dachu hotelu instalacja fotowoltaiczna gwarantuje blisko 31 tys. kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co pozwala na oszczędność blisko 10 tys. kg CO2 w perspektywie roku, odpowiadając emisji wychwyconej przez 342 drzewa. Z taką energią e-auto może przebyć ponad 200 tys. kilometrów, czyli pięć razy wokół Ziemi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zrównoważone podejście widać także w wykorzystaniu energii wewnątrz hotelu. Przykładem jest przekształcanie energii wytwarzanej z ciepła wentylatorów wyciągowych w kuchni. Windy wyposażone są w system odzyskiwania energii, a energia produkowana przez gości hotelowych na ergometrach w siłowni jest wykorzystywana w innych częściach budynku – co stanowi dodatkową motywację dla entuzjastów sportu.

Mercure Katowice Centrum oferuje gościom stacje ładowania pojazdów w garażu podziemnym i na placu przed hotelem, zachęcając do korzystania z e-car sharingu jako przyjaznej dla środowiska alternatywy. Zrównoważone i ekologiczne rozwiązania i materiały współdziałają ze sobą w całym budynku. Ich lista obejmuje m.in. materiały pochodzące z recyklingu jak Econyl, odtworzone włókno nylonowe wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych i resztek tkanin pochodzących z oceanicznych składowisk odpadów i wysypisk śmieci. Filc, korek i drewno z certyfikatem FSC jako ekologiczne materiały budowlane zapewniają pełną identyfikowalność od produkcji do montażu, a także tworzą pożądaną atmosferę dobrego samopoczucia dla gości. Hotel wykorzystuje także materiały z upcyclingu: front baru został zaprojektowany ze zużytych szklanych butelek, a stare rowery i lampy z tradycyjnego górnictwa węglowego otrzymały drugie życie jako elementy dekoracyjne. Talerze śniadaniowe w świadomie mniejszych rozmiarach mają pomóc ograniczyć marnowanie żywności, metalowe słomki do picia i unikanie plastikowych opakowań pomagają chronić środowisko. W potrawach serwowanych w restauracji dominują produkty regionalne od lokalnych, sprawdzonych dostawców.

Mercure Katowice Centrum z 268 pokojami znajduje się 100 m od dworca kolejowego i autobusoweg. Oferuje też sale konferencyjne do 80 osób. Do dyspozycji gości jest Under The Green Wall Bar i restauracja Winestone, gwarantujące bogaty wybór win, w tym także polskich i organicznych oraz nowoczesną lokalną kuchnię z danami serwowanymi na kamiennych deskach. Hotel przygotował też pokój masażu, który wraz z sąsiadującą siłownią znajduje się na 9. piętrze.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *