Rozporządzenie określające zasady funkcjonowania hoteli od 15 grudnia   KORONAWIRUS

W "Dzienniku Ustaw" ukazało się właśnie rozporządzenie określające zasady funkcjonowania m.in. hoteli od jutra, tj. 15 grudnia do 31 stycznia przyszłego roku. Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawodawca zmniejszył limit dostępności m.in. pokoi hotelowych z 50 do 30 proc., a do sumy tej nie będą wliczać się osoby zaszczepione.

fot. Adobe Stock

Tak surowe limity zajętości będą obowiązywać również m.in. w barach, kawiarniach, restauracjach, kinach, teatrach, czy obiektach sakralnych. Dyskoteki będą natomiast zamknięte, poza sylwestrową nocą, kiedy będą mogły przyjąć do 100 osób, plus zaszczepieni. Co ciekawe w nowym rozporządzeniu próżno szukać zapowiadanego przez ministra zdrowia limitu 75 proc. miejsc w komunikacji zbiorowej, bo przewoźnicy mieli przekonać rząd, że tego nie da się egzekwować, a Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nie chce „tworzyć próżni prawnej”.

Nowe uregulowania nie dają przedsiębiorcom uprawnień do żądania okazywania paszportów covidowych

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu: "Przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny – to w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu".

Jak czytamy w samym rozporządzeniu "Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.”

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest pod tym linkiem.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *