Będą ograniczenia w dostarczaniu prądu do hoteli?   ANALIZY I RAPORTY

Przepisy, które weszły w życie 1 czerwca tego roku umożliwiają w przypadku zbyt dużego obciążenia sieci energetycznej, wprowadzanie czasowych ograniczeń w poborze energii elektrycznej i ciepła. Zdaniem IGHP nowe regulacje mogą stanowić poważny problem i zagrożenie dla funkcjonowania hoteli.

fot. Adobe Stock

Celem rozporządzenia wprowadzonego przez rząd jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez zapobieganie możliwościom zajścia zjawiska niekontrolowanych wyłączeń energii. Ochronie, poza nielicznymi wyjątkami (szpitale czy inne obiekty ratownictwa medycznego, media ogólnokrajowe, obiekty związane z transportem lotniczym, kolejowym i zbiorowym transportem publicznym), podlegają m.in. odbiorcy, dla których określona w umowach łączna wielkość mocy wynosi poniżej 300 kW. Chodzi tutaj o odbiorców indywidualnych lub gospodarstwa domowe.

Z ograniczeniami w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej muszą liczyć się natomiast przedsiębiorstwa  dla których określona w umowach łączna wielkość mocy umownej wynosi co najmniej 300 kW. Jak wyjaśnił w rozmowie z wnp.pl, Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju, ograniczenia będą mogły być wprowadzone, gdy operatorzy "wyczerpią wszelkie dostępne środki, które służą zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego".

Dodał też, że ewentualne ograniczenia wprowadzane będą w interwałach 12 godzinnych i przewidywanych na następne 12 godzin i będą ogłaszane w komunikatach emitowanych w publicznym radiu.

Podobne regulacje, ale dotyczące dostaw gazu, zostały wprowadzone w marcu tego roku i nie skutkowało to dotąd faktycznymi ograniczeniami w przepływie gazu, jednak zdaniem IGHP obecnie wpowadzane przepisy mogą uderzać bezpośrednio w funkcjonowanie hoteli i te faktycznie w ostatnim czasie otrzymują od dostawców energii pisma dotyczące planów ograniczeń energii elektrycznej w okresie od 1.06.2022 do 31.05.2023.

Jak informuje IGHP w piśmie skierowanym do premiera, ministra klimatu, ministra turystyki i do Urzędu Regulacji Energetyki, "realizacja obecnie wydawanych Planów, nawet przy pierwszych (najniższych) stopniach zasilania, w wielu przypadkach spowoduje konieczność całkowitego zatrzymania działalności hotelu (m.in. relokowania wszystkich gości), a przy kolejnych, (wyższych) stopniach zasilania zagrozi funkcjonowaniu podstawowych systemów bezpieczeństwa obiektu, w tym systemów przeciwpożarowych".

IGHP apeluje więc o "podjęcie niezwłocznych działań mających na celu zapobieżenie powstawaniu nieodwracalnych szkód, które mogą wystąpić w obiektach hotelowych w przypadku wdrożenia w życie obecnie wydawanych Planów".

Pełna treść pisma do pobrania TUTAJ.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *