W wakacje z polskich hoteli skorzystało więcej gości niż w 2019 r.

Wciągu dwóch wakacyjnych miesięcy z polskich obiektów hotelowych skorzystało więcej gości niż w wakacje 2019 r. – przede wszystkim Polaków, których było blisko pół miliona więcej. Obcokrajowców nadal było o ok. 300 tys. mniej niż wówczas, ale i tak już o pół miliona więcej niż rok temu.

W lipcu i sierpniu w polskich obiektach hotelowych nocowało 5,63 mln gości, o blisko 150 tys. więcej niż w rekordowym roku 2019. Wyniki te rynek zawdzięcza głównie polskim gościom, których było 4,51 mln, podczas gdy przed pandemią 4,05 mln. Już w ub.r. ich liczba przekroczyła o 180 tys. poziom z 2019 r., ale wówczas jeszcze można to było tłumaczyć pandemicznymi ograniczeniami wpływającymi na możliwości wyjazdów zagranicznych.

Tymczasem podczas tegorocznych wakacji, gdy obawiano się, że brak jakichkolwiek ograniczeń w podróżach zagranicznych spowoduje spadek liczby gości nad polskim morzem i w górach, było ich i tak o ok. 270 tys. więcej niż rok temu. Nadal mniej niż w 2019 r. było gości z zagranicy, bo ok. 1,2 mln, gdy wówczas blisko 1,5 mln. Największy udział wśród gości zagranicznych zawsze stanowili Niemcy, ok. 25 proc. I nadal ten poziom się utrzymuje, tylko że o ile w 2019 r. było ich po 183 tys. w każdym z wakacyjnych miesięcy, o tyle teraz po ok. 134 tys.

Za to liczba Amerykanów pozostała mniej więcej na poziomie z 2019 r., po ponad 40 tys., choć w tym przypadku zapewne nie w hotelach turystycznych. Dużo mniej było Rosjan, po ok. 4,4 tys. w każdym z obydwu miesięcy, gdy trzy lata wcześniej po 28 tys. Za to, co też oczywiste, dwukrotnie więcej Ukraińców – średnio po ok. 80 tys., gdy wcześniej ok. 37 tys. •


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *