Boomu rezerwacyjnego w Wielkanoc nie było   ANALIZY I RAPORTY

Okres świąt wielkanocnych nie sprzyjał tym, którzy wydłużony weekend planowali spędzić poza domem. Jak podaje Travelist.pl, rezerwacji na czas świąt dokonano prawie o 40 proc. mniej niż 2022 roku i aż o 70 proc. mniej niż w 2019 roku.

Kołobrzeg

Tegoroczne święta upłynęły pod hasłem oszczędności, a tych Polacy szukali także w podróżach. – Chęć spędzenia świąt poza domem mocno zweryfikowały ceny, które skutecznie ostudziły wyjazdowy entuzjazm. Rezerwacji na okres świąteczny nie tylko było mniej niż w poprzednich latach, ale też ci, którzy zdecydowali się na wyjazd, dokonywali ich na znacznie krótszy okres – średnio 2,66 dnia, podczas gdy rok temu było to 2,97 dnia, a 4 lata temu 3,07 dnia– mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

W 2019 r. za noc w pokoju hotelowym podróżni musieli zapłacić średnio 387 zł. W 2022 r. cena ta skoczyła do 547 zł, natomiast w obecnym sezonie osiągnęła już 581 zł. Stawki te dotyczą tylko świątecznego weekendu, optyka wygląda bowiem zdecydowanie inaczej poza terminami stricte wielkanocnymi.

– Dla porównania średnia cena za dobę w kwietniu z wyłączeniem Wielkanocy wynosi w tym roku 453 zł, co daje ponad 20-procentową różnicę na korzyść kupujących. Tę dostrzegają także sami podróżni, którzy nie chcąc przepłacać zdecydowanie chętniej planują wyjazdy w terminach sąsiednich – mówi Eliza Maćkiewicz. – Na ten moment mamy już blisko 5 proc. więcej kwietniowych rezerwacji niż w analogicznym okresie rok temu, choć samej Wielkanocy kupowano mniej. Podobnie było w sezonie zimowym, kiedy odnotowaliśmy wzrost liczby transakcji na marzec, już po zakończeniu ferii. Polacy nie chcą zatem całkowicie rezygnować z podróży, ale wybierają  dogodniejsze cenowo opcje.

Największą popularnością wśród osób, które zdecydowały się na wielkanocny wyjazd z Travelist.pl, cieszyło się polskie wybrzeże. Święta nad Bałtykiem zdecydowało się spędzić prawie 31 proc. z nich. Blisko 22 proc. rezerwujących za cel obrało największe miasta w Polsce, podobna liczba pojechała też w góry. Z największym wydatkiem musieli liczyć się ci, którzy święta chcieli spędzić nad jeziorami. Tam średnia cena kształtowała się na poziomie aż 674 zł za noc w pokoju hotelowym. W przypadku gór, city breaków i wybrzeża wynosiły one odpowiednia: 666 zł, 462 zł i 631 zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *