Sieć a&o publikuje pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju i deklaruje zerową emisję w 2025 r.

Po raz pierwszy berlińska sieć hosteli a&o publikuje Raportu Zrównoważonego Rozwoju, zawierający szczegółową analizę swoich zobowiązań ESG. W przyszłości raport będzie publikowany corocznie. Celem sieci do 2025 roku jest zostanie pierwszą bezemisyjną siecią hosteli w Europie.  

30-stronicowy raport zawiera szczegółowy przegląd kluczowych strategicznych tematów dotyczących zrównoważonego rozwoju, zrealizowanych i planowanych działań, osiągniętych efektów i nowych celów. Kluczowe inicjatywy obejmują modernizację budynków mieszkalnych/zwiększenie wydajności budowlanej, opracowanie i wdrożenie kodeksu etyki pracowniczej oraz odpowiedzialne zakupy.

Zrównoważony rozwój jest częścią firmy od momentu jej założenia w 2000 r. Raport Zrównoważonego Rozwoju 2022, który zasadniczo opiera się na wymogach raportowania Global Reporting Initiative (GRI), jest wstępem do raportów, które będą publikowane corocznie w przyszłości i ma na celu podkreślenie, że „zrównoważony rozwój w coraz większym stopniu staje się podstawową wartością modelu biznesowego”.

W oparciu o Agendę ONZ dotyczącą zrównoważonego rozwoju 2030, a&o koncentruje się na 6 z 17 celów, w obszarach odpowiedzialnego systemu korporacyjnego, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego (ESG). W wyniku analizy istotności następujące tematy znalazły się w centrum strategii a&o:

 • [6] Czystość wody i warunki sanitarne
 • [7] Przystępna cenowo i czysta energia
 • [8] Godziwa praca i wzrost gospodarczy
 • [11] Miasta i społeczności przyjazne środowisku
 • [12] Zrównoważona konsumpcja i produkcja
 • [13] Działania na rzecz ochrony klimatu


- Nasz raport zrównoważonego rozwoju pokazuje, jak daleko firma a&o jest gotowa się posunąć: włączamy zasady ESG do każdego aspektu naszej działalności – mówi Arben Maliqi, project manager ESG/HR.

Kilka przykładów:

 • priorytetyzacja produkcji lokalnej: ograniczenie wysyłek żywności o 10% rocznie; unikanie owoców tropikalnych i owoców morza;
 • większa efektywność energetyczna: wszystkie domy uzyskają o co najmniej jedną klasę energetyczną wyżej;
 • energia słoneczna: instalacja systemów fotowoltaicznych tam, gdzie to możliwe;
 • w 100% ekologiczna energia elektryczna we wszystkich europejskich hostelach (tam, gdzie jest dostępna);
 • zasady: a&o Integrity Code jako integralna część warunków i umów o pracę; odpowiedzialne zaopatrzenie wraz z dostawcami;


3,73 kilograma CO2 jest obecnie wytwarzane podczas jednego noclegu w a&o. Oznacza to, że sieć osiągnęła redukcję emisji o około 56% od czasu rozpoczęcia pomiarów w 2015 roku - dla porównania: w 2015: ok. 8.5 kg, w 2019: ok 5.9 kg. Ślad węglowy jest obliczany zgodnie z uznaną międzynarodową metodą Greenhouse Gas Protocol.

- Naszym celem na 2025 rok były jak dotąd trzy kilogramy pochodzące z naszych własnych wysiłków - chcemy zera netto, redukcji emisji dwutlenku węgla do poziomu poniżej 2,5 kilograma na gościa i nocleg. Pozostałe saldo zostanie skompensowane – mówi założyciel i CEO sieci, Oliver Winter

10 centów za noc za jednego gościa: od teraz osoby dokonujące rezerwacji bezpośrednich mogą dobrowolnie zrekompensować swój pobyt w a&o. Z pomocą rozwiązania e-commerce Climate Klick partnera kooperacyjnego South Pole, goście mogą uczynić swój pobyt korzystnym dla klimatu. W procesie rezerwacji pojawia się pytanie "Czy chcesz zrównoważyć swoją podróż?" - z odpowiednią specyfikacją emisji i odpowiednią kwotą, w zależności od długości pobytu. Należy zaznaczyć odpowiednie pole i gotowe. W kolejnym etapie rozwoju a&o automatycznie będzie pobierać rekompensatę za wszystkie pobyty członków klubu.

a&o zostało założone w 2000 roku przez Olivera Wintera i obecnie prowadzi 40 hosteli w 25 miastach w dziewięciu krajach europejskich, w tym jeden w Warszawie.


Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *