Projekt artystyczny „Pokojówki” w ibis Warszawa Stare Miasto

ibis Warszawa Stare Miasto "zagrał" w projekcie artystycznym "Pokojówki", realizowanym w ramach "Ciudades paralelas – Miasta równolegle". Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane w 4 aglomeracjach: Berlinie, Buenos Aires, Warszawie oraz Zurychu, w których artyści aranżują takie same wydarzenia. „Pokojówki” to oryginalna instalacja, która przedstawia w 5 specjalnie zaaranżowanych pokojach hotelowych 5 autentycznych kobiet, pracujących jako pokojówki w ibis Stare Miasto. Celem działania Loly Arias – autorki projektu, było zdemaskowanie anonimowości, jaka jest charakterystyczna zarówno dla osób sprzątających w hotelu, jak i samych pokoi hotelowych.


„Pokojówki” to jedna z 8 akcji artystycznych realizowanych ramach „Miast równoległych” w Warszawie. Oprócz ibis Stare Miasto – prezentacje, instalacje, happeningi odbywały się jeszcze w  Bibliotece Uniwersyteckiej, na Dworcu Centralnym, w Sądzie Okręgowym, Centrum handlowym Złote Tarasy i w Hucie Alcerol Mittal. W tych wybranych miejscach, które mają ściśle określone funkcje użytkowe, artyści wprowadzają sztukę i działania para-teatralne. Mieszkańcy Warszawy oraz uczestnicy projektów mogą doświadczyć dobrze znanych przestrzeni w odmienny sposób, poznać na nowo swoje miasto i ludzi, którzy na co dzień tworzą jego żywą tkankę. „Miasta równolegle” udowadniają, że niezależnie od kontynentu, kraju i miasta ludzie są podobni, mają takie same radości i problemy, tak samo są kreatywni i otwarci na sztukę. Akcje artystyczne ukazują także mechanizmy globalizacji i unifikacji we współczesnych miastach. Podmiotem działań autorów są mieszkańcy wybranych miast – odgrywają oni założone role, a granica między artystami, wykonawcami i widzami zostaje zatarta. Sztuka „Miast równoległych” eksponuje podobne standardów życia, wypoczynku, pracy, a także wyobcowania i osamotnienia ludzi egzystujących w miastach. W Warszawie projekt we współpracy z zagranicznymi artystami zorganizował Nowy Teatr, Fundacja Nowego Teatru oraz Goethe Institut.


Projekt „Pokojówki” jest zawsze realizowany w hotelach marki ibis. Lola Arias wykorzystuje ich „sieciowo” zunifikowaną przestrzeń oraz pracowników serwisów sprzątających do ukazania prawdziwego życia pokojówek. To oryginalna instalacja złożona z 5 biografii kobiet, które w 5 pokojach „opowiadają” o swoim prywatnym życiu, rodzinie, pracy i marzeniach. Goście odwiedzający poszczególne pokoje poznają człowieka, którego wcześniej nie zauważa się. Profesja pokojówki należy do kategorii zawodów „niewidzialnych”, anonimowych, zunifikowanych, pozbawionych indywidualności. Artystka zwraca naszą uwagę, że pokoje hotelowe sprzątają prawdziwe kobiety.  Bohaterki „Pokojówek” przemawiają do nas w pokojach hotelowych - osobistym listem, nagraniem audio i wideo, fotografiami, tekstami oraz w czasie bezpośredniego spotkania.


„Dla naszego hotelu oraz Pań pracujących było to wyjątkowe, choć ryzykowne wydarzenie. Hotel to miejsce całkowicie podporządkowane potrzebom, komfortowi i przyjemnościom gości. Personel, niezależnie od funkcji, jest z zasady „niewidoczny”. Zamierzeniem artystki było swoiste zdemaskowanie naszej pracy. Efekt tych działań jest bardzo ciekawy – teraz z innej perspektywy patrzymy na nasze Panie Pokojówki oraz same pokoje” – potwierdza Sławomir Nowak, Dyrektor ibis Warszawa Stare Miasto.


Hotel ibis Warszawa Stare Miasto jest optymalnie zlokalizowany w centrum stolicy, na granicy Warszawskiej Starówki. Dla turystów zaletą jest bliskość zabytków Warszawy oraz Dworca Centralnego, zaledwie w odległości 3 km i Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina 12 km od hotelu. W ofercie ibis Warszawa Stare Miasto znajdują się 333 komfortowe pokoje z bezprzewodowym dostępem do internetu. Sześć w pełni wyposażonych sal konferencyjnych oraz zadaszony parking czynią z hotelu doskonałe miejsce na organizację konferencji i seminariów. Na terenie hotelu znajduje się także przytulne bistro L'estaminet oraz bar Randez-Vous – miejsce spotkań nie tylko gości hotelowych, ale także mieszkańców Warszawy.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *