Tobias Solorz przejął ostatni biznes hotelowy Małgorzaty Chechlińskiej – Czarny Potok w Zakopanem

Autor: Rafał Szubstarski

Spółka TMS Lumina Tobiasa Solorza kupiła hotel Czarny Potok w Zakopanem, będący w przeszłości częścią Grupy Hotelowej Trip Małgorzaty Chechlińskiej, w przetargu zorganizowanym przez syndyka. Cena wywoławcza wynosiła 25 mln zł. To ostatni hotel Grupy Trip przejęty przez rodzinę Solorzów po Belvedere i Litworze w Zakopanem oraz Ossa Conference & Spa z 522 pokojami koło Rawy Mazowieckiej.

Czarny Potok z 42 pokojami otwarty został w 1995 r. i był pierwszym hotelem Grupy Trip, która rozpoczęła działalność w 1990 r. jako biuro podróży. Obecnie dysponuje on strefą SPA & wellness z basenem, jacuzzi, saunami i gabinetami zabiegowymi, a także restauracją i trzema salami konferencyjnymi z największą na 60 osób. Choć dziś 3-gwiazdkowy, był to jeden z pierwszych w Zakopanem obiektów klasy premium.

Wzlot…

Następnie Grupa Trip kupiła zrujnowany budynek przy Krupówkach i po generalnym remoncie w 1999 r. otworzyła pierwszy 4-gwiazdkowy hotel w Zakopanem – Litwor z 53 pokojami i apartamentami. W 2009 r. podwyższono jego kategorię i stał się pierwszym 5-gwiazdkowym hotelem w mieście. W 2003 r. otwarty został 4-gwiazdkowy hotel Belvedere, wybudowany ze wspólnikami – Dariuszem Bobińskim, założycielem giełdowej wówczas spółki Wilbo, i Robertem Rzesosiem, byłym prezesem Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat (z którymi po kilku latach właściciele Grupy Trip skłócili się przy przejmowaniu udziałów).

Po kolejnych rozbudowach obiekt dysponuje 175 pokojami. Na fali sukcesu zakopiańskich hoteli, które ściągnęły do miasta też turystów zagranicznych ze Wschodu, postanowiono otworzyć w centrum Polski 4-gwiazdkowy kompleks hotelowo-konferencyjny Ossa koło Rawy Mazowieckiej, który ruszył w 2007 r. Początkowo dysponował 161 pokojami, a potem rozbudowany został do 522 pokoi, oferował też przestrzeń konferencyjno-bankietową o powierzchni 3,5 tys. m kw., z największą salą na 1,6 tys. osób, pięć restauracji i blisko 30 gabinetów SPA. Ambitne plany stworzenia ogromnego kompleksu, niższy od spodziewanego popyt, rosnąca konkurencja i kredyty zaciągnięte na rozbudowę hotelu ostatecznie spowodowały upadek całej grupy.

… i upadek Grupy Trip

W 2016 r. bank PKO BP wystawił na sprzedaż warte 162 mln zł wierzytelności Ossy, kwalifikując je do kategorii ryzyka „stracone”, a w tym samym roku sąd rejonowy w Łodzi ogłosił upadłość likwidacyjną spółki, do której należał hotel. Kredyt wart 178 mln zł został udzielony w 2007 r., problemy z jego obsługą pojawiły się już 2012 r., w 2013 r. dług był restrukturyzowany. W 2015 r. spółka przestała go spłacać, na co wpływ zapewne miało też to, że wówczas Dariusz Bobiński, dawny współudziałowiec Belvedere, którego Chechlińska miała spłacić, zablokował konta spółki, a komornik zabrał z nich ponad 3 mln zł. Chociaż do Ossy wszedł syndyk, kompleks nad

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *