Czas na Giewont

Orbis planuje sprzedaż hotelu Giewont w Zakopanem przy Krupówkach. Kupnem zainteresowany jest współwłaściciel stacji narciarskiej na Polanie Szymoszkowej Waldemar Sobański. To kolejny w ostatnich miesiącach obiekt sieci Orbis Hotels, którego firma chce się pozbyć. Giewont z 44-pokojami był jednym z pierwszych hoteli marki Orbis i symbolem Zakopanego, tak jak Grand Hotel symbolem Sopotu.


W ostatnich latach jednak podupadał i wymaga generalnego remontu. Mimo to cały czas cieszy się dużą popularnością z racji strategicznego położenia w najlepszym punkcie miasta i swojej historii. Hotel już od kilku lat chce kupić i przywrócić mu dawną świetność zakopiański przedsiębiorca Waldemar Sobański, który 20 lat spędził USA. Na przeszkodzie, jak to w Zakopanem, stała skomplikowana sytuacja własnościowa budynku. Roszczenia do niego zgłaszał inny zakopiański przedsiębiorca Adam Fedyk, który twierdzi, że jest spokrewniony z przedwojennymi właścicielami budynku, który po wojnie został znacjonalizowany.

 

Pojawiające się w ostatnich tygodniach informacje o wystawieniu Giewontu na sprzedaż mogą świadczyć o tym, że Orbisowi udało się rozwiązać kwestie własnościowe. Firma od kilkunastu miesięcy intensywnie wyprzedaje swoje stare „PRL-owskie” hotele działające pod marką Orbis Hotels i koncentruje się na rozwoju segmentu ekonomicznego. W lutym pojawiła się informacja o planach zamknięcia do końca roku hotelu Polonez w Poznaniu. W 2011 roku sprzedano Cracovię i Francuski w Krakowie, Neptuna w Szczecinie, Solny w Kołobrzegu i Prosnę w Kaliszu, a nieco wcześniej Polana w Zielonej Górze i Novotel w Olsztynie. Pod marką Orbis Hotels działa jeszcze dziewięć obiektów, m.in. w Zamościu, Bielsku Białej, Cieszynie, Sosnowcu, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni.

 

Wobec tego ostatniego od kilku lat istnieją plany wyburzenia i zastąpienia go hotelem Ibis, ale inwestycja ta na razie nie będzie realizowana. Biznesmen Adam Fedyk potwierdza, że od lat stara się o zwrot hotelu lub wypłacenie odszkodowania. – Przed wojną budynek należał do Franciszka Trzaski, który był skoligacony z gen. Sułkowskim i z tego tytułu wywodzę moje roszczenia do budynku. Generał jest moim przodkiem – mówi Fedyk. Po II wojnie budynek przejęły władze, później grupa Orbis. Sytuacja prawna budynku jest skomplikowana – twierdzi Andrzej Gąsienica Makowski. Jego posiadaczem jest grupa Orbis, która płaci czynsz, ale bez uregulowanego do końca statusu użytkownika wieczystego. W księgach wieczystych jako właściciel dwóch działek pod hotelem wpisany jest skarb państwa


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *