Gromada chce sprzedać duży hotel w Krakowie

Sieć Gromada chce sprzedać będący na ukończeniu hotel Gromada Kraków Centrum Kongresowe z 220 pokojami i 4,5 tys. mkw. powierzchni konferencyjnej, ewentualnie znaleźć inwestora do wspólnego przedsięwzięcia. Na sprzedaż wystawiła też swój hotel w Berlinie i kilka innych nieruchomości.

 

Inwestycja w hotel trwa już od czterech lat. Początkowo miał być otwarty w 2010 roku, potem ten termin kilkukrotnie przesuwano. Budowa zaczęła się na dobre w połowie 2008 roku po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą China National Overseas Engineering Corporation COVEC. Ostatecznie otwarty miał być w połowie ubiegłego roku, a Gromada zaplanowała już w nim jesienią organizację kilku dużych wydarzeń. Jednak w czerwcu w atmosferze wzajemnych oskarżeń umowę z Chińczykami, znanymi z niedokończonej inwestycji w autostradę A2 między Łodzią a Warszawą, zerwano. – Drugi raz nie dałbym się już wpuścić w chińską pułapkę ceny – mówił wówczas prezes Gromady Jan Błoński, który twierdził, że problemy zaczęły się wtedy, gdy okazało się, że tańsze zamienniki materiałów budowlanych sprowadzane przez COVEC z Chin nie posiadają niezbędnych atestów, więc żeby odbić sobie wyższe ceny materiałów, zaczęli szukać oszczędności kosztem podwykonawców i własnej robocizny. Na to COVEC wydał oświadczenie, wzywające Gromadę do zapłacenia 1,5 mln zł zaległości za prace budowlane. „Zaległości w płatnościach ze strony Inwestora na rzecz COVEC-u przekraczają 258 dni. COVEC zapowiada, że kompleks może być ukończony w czasie dwóch miesięcy (…) Prace na budowie nie przebiegają według pierwotnego harmonogramu z powodu złej organizacji pracy ze strony Inwestora oraz wadliwie wykonanych prac konstrukcyjnych i instalacyjnych przez podwykonawców, wskazanych przez Inwestora (…) Inwestor wielokrotnie wprowadzał zmiany do projektu budowlanego, m.in. w zakresie funkcji i standardu obiektu, co spowodowało opóźnienie w realizacji inwestycji (...) COVEC sprzeciwia się wykorzystywaniu przez Inwestora w obecnym konflikcie sytuacji kryzysowej na budowie dwóch odcinków autostrady A2. OST Gromada próbuje w ten sposób „zatuszować” powody opóźnienia w zakończeniu budowy". Oprócz hoteli w Krakowie i Berlinie, Gromada wystawiła też na sprzedaż osiem nieruchomości (budynki, działki), m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie i Zakopanem. Gromada od 75 lat prowadzi działalność hotelarską i turystyczną w kraju i zagranicą. Ma 18 hoteli, w tym dwa za granicą (w Berlinie i Kapsztadzie), trzy ośrodki wypoczynkowe, 14 regionalnych biur turystycznych własnych, 9 biur licencyjnych.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Gromada chce sprzedać duży hotel w Krakowie

  1. Chca sprzedac bo oblozyc w Krakowie 220 pokoi to jest sztuka tym bardziej , ze hotel jest na peryferiach Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *