Czarny Las w Wożnikach

Kilkuhektarowy park ze stawami rybnymi, pałac z początku XX wieku, sześć nowych Dworków Pałacowych, sale konferencyjne, restauracja z tarasem widokowym, Winiarnia, Klub, Biblioteka, Oranżeria – wszystko to składa się na 4-gwiazdkowy kompleks hotelowy Pałac Czarny Las w Wożnikach, 30 km od Częstochowy.
Jeszcze 200 lat temu tereny, na których obecnie znajduje się Pałac Czarny Las porastał… czarny las. W roku 1838 został on sprzedany przez Skarb Pruski warszawskiemu kupcowi Joachimowi Kempnerowi. Wartość nabytku kupiec docenił swoiście, las ścinając, a drzewo sprzedając z zyskiem. Po lesie została tylko nazwa miejsca – Schwarzwald, czyli Czarny Las. Bezwartościową dla Kempnera ziemię, zakupił w 1853 roku Carl Ludwig z Woźnik, zakładając tam osadę, która powoli rozrastała się. Już na mapach z 1902 roku, w miejscu obecnego pałacu widnieje budynek, prawdopodobnie ten sam, który stoi do dziś, potem przebudowywany i modernizowany.


Kształt architektoniczny pałacu nadał mu w drugiej dekadzie XX wieku architekt Roger Sławski, twórca m.in. projektów rozbudowy Ratusza w Lipsku. W okresie plebiscytowym, w latach 1918-1922 pałacyk wykorzystywany był do ukrywania broni przeznaczonej do działalności dywersyjnej prowadzonej przez powstańców śląskich oraz osób poszukiwanych na terenie Prus za działalność antypaństwową. Właśnie w Czarnym Lesie Wojciech Korfanty, dyktator III Powstania Śląskiego, podpisał odezwę wzywającą polską ludność Górnego Śląska do zbrojnego powstania, w celu wymuszenia innego podziału tych ziem pomiędzy Niemcy i Polskę. Przez następne dziesięciolecia majątek przechodził z rąk do rąk, aż w 1988 roku nabyła go Spółdzielnia Inwalidów ER A w Chorzowie. Jednak w przejmowanym pałacu niewiele pozostało z lat jego świetności. Tak naprawdę utrzymały się jedynie mury.


Przez 11 lat działał tu Ośrodek Rehabilitacyjno- Wypoczynkowy Dworek. Ostatecznie w 1999 roku uruchomiono inwestycję z intencją zmodernizowania obiektu dla celów hotelowych o wysokim standardzie. Podstawowy budynek pałacu został pieczołowicie odrestaurowany, a wnętrza, które musiały powstać od początku, zostały zaprojektowane tak, by przywrócić im klimat sprzed wieków. Wszystkie wnętrza w historycznej części pałacu wyposażone zostały w odrestaurowane zabytkowe meble i dobrane zostały elementy dekoracji, aby odtworzyć okres świetności dawnego dworskiego życia, a każdy pokój zaprojektowano indywidualnie.


W trakcie prac modernizacyjnych dobudowano również nowy obiekt hotelowo-restauracyjny wraz z przewiązką łączącą go z częścią historyczną, a także kolejny budynek, w którym mieści się Apartament Kolonialny. 4-gwiazdkowy kompleks usytuowany pośród urokliwego parku ze stawami ma być dla gości miejscem zarówno wypoczynku, jak i pracy. Od stycznia 2012 roku baza noclegowa hotelu powiększyła się o 60 miejsc w sześciu Dworkach Pałacowych, dzięki czemu zwiększyła się do 116 miejsc. W każdym z nich znajdują się cztery 2-osobowe pokoje z osobnymi wejściami. W marcu oddano do użytku nową salę konferencyjno-bankietową ze 115 miejscami, obok 50-osobowej, usytuowanej w zabytkowej części pałacu.


PAŁAC CZARNY LAS
Miasto: Wożniki
Kategoria: 4 gwiazdki
Liczba pokoi: 56 / Liczba miejsc: 116
Liczba lokali gastronomicznych: 2 / Liczba miejsc: 206
Liczba sal konferencyjnych: 2 / Liczba miejsc: 165
SPA i Wellness: –
Data otwarcia: październik 2003

Powiększono też restaurację. Na przeszklonym tarasie powstała odrębna Sala Widokowa, dzięki czemu obie sale są w stanie pomieścić blisko 90 gości. W czarnoleskim kompleksie goście mogą obecnie korzystać też z sauny, saloniku fitness, w klimatycznej Winiarni z winami z całego świata można pograć w bilard, a w Bibliotece w szachy. Dla wędkarzy są malowniczo położone stawy rybne. Złowione ryby można upiec samodzielnie na grillu bądź oddać do bardziej finezyjnego przyrządzenia szefowi kuchni. Z kolei wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z przejażdżek po okolicy na quadach i rowerach.•

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *